Tiyatroda Mumcu hafiyesi

Vakit ve Yeni Şafak gazetelerinde, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oynanan ve Reşat Nuri Güntekin'in eserinden uyarlanan 'Yeşil Gece' oyununda imamların Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlarla işbirliği yapmakla suçlandığı iddia edilince, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu' nun hafiye göndererek oyunu izlettiği ortaya çıktı.

ANKARA - Vakit ve Yeni Şafak gazetelerinde, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oynanan ve Reşat Nuri Güntekin'in eserinden uyarlanan 'Yeşil Gece' oyununda imamların Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlarla işbirliği yapmakla suçlandığı iddia edilince, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu' nun hafiye göndererek oyunu izlettiği ortaya çıktı. Bakan Mumcu, imamlara yönelik herhangi bir aşağılama saptanmaması üzerine oyunun devam etmesine onay verdi.
Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında, AKP'li Musa Uzunkaya, bir gazete kupürünü göstererek, 'Yeşil Gece' adlı oyunda imamların aşağılandığını söyledi. Oyunu görmediğini belirten Uzunkaya, "İstiklal Savaşı'nda Atatürk'e en büyük katkıyı veren din adamlarıdır. Ama bu oyunda din adamları karalanıyor ve Yunanlarla işbirliği içinde gösteriliyor. Gereğini yapın" dedi. Bakan Mumcu ise şu yanıtı verdi:
"Oyunu ben görmedim, ama bir kişiyi görevlendirerek bir şey var mı diye bir süre izlettirdim. Herhangi bir hakaret unsuruna rastlamadık. Haberde yer aldığı gibi bir oyun değil. Oyunda bir pozitif, bir de
olumsuz din adamı profili var. Hayatta her şey var. İyi din adamı da var kötüleri de. Kaldı ki, bu bir sanatçının eseri."