TKP 1 Mayıs'ı Kadıköy'de kutlayacak

TKP 1 Mayıs'ı Kadıköy'de kutlayacak
TKP 1 Mayıs'ı Kadıköy'de kutlayacak
İçişleri Bakanı Muammer Güler'in dün 'Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyeceği'ni açıklamasının ardından 1 Mayıs kutlamalarının nerede ve nasıl yapılacağın ilişkin tartışmalar hız kazanırken, tutumunu açıklayan ilk sol parti TKP oldu.

Radikal.com.tr - Türkiye Komünist Partisi bu yıl 1 Mayıs'ı Kadıköy’de kutlayacağını duyurdu. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in dün ‘Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyeceği’ni açıklamasının ardından 1 Mayıs kutlamalarının nerede ve nasıl yapılacağın ilişkin tartışmalar hız kazanırken, bu konuda tutum açıklayan ilk sol parti TKP oldu.

TKP tarafından “1 Mayıs’a Çağrı” başlığıyla yapılan açıklamada, “ İstanbul ’da sendika konfederasyonlarının düzenlemeyi planladığı ve hâlâ bir dizi belirsizlik taşıyan ‘1 Mayıs kutlaması’nın işçi sınıfının bugün ihtiyaç duyduğu bir içerikte gerçekleşmesine ilişkin umudumuz kalmamıştır” denildi.

Birbirinden çok farklı siyasi tercihlere sahip sendika konfederasyonlarının ‘ortaklaşacakları’ zeminin ‘bir ağırlığı olmayacağı’ öne sürülen açıklamada, “TKP, 1 Mayıs 2013’te Kadıköy’de sermayeye, emperyalizme ve gericiliğe meydan okuyanların, direnen işçilerin, boyun eğmeyen öğrencilerin, eşitlik ve aydınlık talep eden Alevi emekçilerin, gerçek ve kalıcı bir barışın, hakkını arayan Kürtlerin, siyasi iktidara kafa tutan kadınların kürsüsünü hep birlikte kurmaya çağırmaktadır" denildi.

TKP açıklamasında Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarının, “Devrimci güçlerin bütün çabalarına karşın içeriğin kamuoyuna anlatılamadığı ortalamacı gösterilere dönüşmekten kurtulamadığı” da yorumu da yapıldı.