TKP 1 Mayıs'ı Kadıköy'de kutlayacak

TKP 1 Mayıs'ı Kadıköy'de kutlayacak
TKP 1 Mayıs'ı Kadıköy'de kutlayacak
İçişleri Bakanı Muammer Güler'in dün 'Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyeceği'ni açıklamasının ardından 1 Mayıs kutlamalarının nerede ve nasıl yapılacağın ilişkin tartışmalar hız kazanırken, tutumunu açıklayan ilk sol parti TKP oldu.

Radikal.com.tr - Türkiye Komünist Partisi bu yıl 1 Mayıs'ı Kadıköy’de kutlayacağını duyurdu. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in dün ‘Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyeceği’ni açıklamasının ardından 1 Mayıs kutlamalarının nerede ve nasıl yapılacağın ilişkin tartışmalar hız kazanırken, bu konuda tutum açıklayan ilk sol parti TKP oldu.

TKP tarafından “1 Mayıs’a Çağrı” başlığıyla yapılan açıklamada, “ İstanbul ’da sendika konfederasyonlarının düzenlemeyi planladığı ve hâlâ bir dizi belirsizlik taşıyan ‘1 Mayıs kutlaması’nın işçi sınıfının bugün ihtiyaç duyduğu bir içerikte gerçekleşmesine ilişkin umudumuz kalmamıştır” denildi.

Birbirinden çok farklı siyasi tercihlere sahip sendika konfederasyonlarının ‘ortaklaşacakları’ zeminin ‘bir ağırlığı olmayacağı’ öne sürülen açıklamada, “TKP, 1 Mayıs 2013’te Kadıköy’de sermayeye, emperyalizme ve gericiliğe meydan okuyanların, direnen işçilerin, boyun eğmeyen öğrencilerin, eşitlik ve aydınlık talep eden Alevi emekçilerin, gerçek ve kalıcı bir barışın, hakkını arayan Kürtlerin, siyasi iktidara kafa tutan kadınların kürsüsünü hep birlikte kurmaya çağırmaktadır" denildi.

TKP açıklamasında Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarının, “Devrimci güçlerin bütün çabalarına karşın içeriğin kamuoyuna anlatılamadığı ortalamacı gösterilere dönüşmekten kurtulamadığı” da yorumu da yapıldı. 


  http://www.radikal.com.tr/1130246113024612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Komplekslerinizle başbaşa siz yorumcular... - De te fabula narratur!

  TKP, taksim yasağından önce ayrı bir 1 mayıs kutlamayı kararlaştırmıştır. Bunu bilmeden yorum yapmak pek de hakkaniyetli olmasa gerek. Zira, derdimiz meydan kavgasından ziyade, 1 Mayıs'tan 2 Mayıs'a aktarılamayan bir coşku olmalı. Derdimiz, Bayramı işçiyle buluşturmak, ve 1 Mayıs günü gecesi gelse bile, orada bırakmamak olmalı. Ama buradaki yorumları okudukça, solcuların en kompleksli insanlar olduğunu anlıyorum. Komplekslerinizle başbaşa siz yorumcular...

  1 MAYIS TAKSIMDE OLMALI - kizilofke

  TKP kemalist, ulusalci cizgide olan kucuk burjuva partisidir bugune kadar sistemle karsikarsiya geldiklerini hic gormedim. Zaten Hizir MUAMMER pasa aciklar aciklamaz bir bildiriyle nasilda kendilerini aklama cabasina dusmusler :)Ama adama sormazlarmi bu yazdiklariniz gecen senelerde yokmuydu'da taksime geliyordunuz? Kilif ariyacaginiza diyinki biz sadece bize soyleneni yapariz onun icinde kadikoye gidiyoruz :)

  son gün belli olur - zeus

  Tkp daha önceki yıllarda Taksim'e gitmeme kararın açıklamış ama içerden gelen tepkiler sonucu 1 mayıs'a 2 gün kala Taksim'e geleceğini açıklamak zorunda kalmıştı. Fakat 1 mayıs'ın hemen ertesinde de kendi kararlarının doğruluğunu savunmuşlardı.Burada ilginç olan Tkp'nin doğru olduğunu iddia ettiği kararı uygualmak yerine Taksim'e yürümüş olmasıydı.

  . - ergezene

  "TKP, sen git 1 Mayıs'ı evde kutla!" diye isyan etti bir arkadaşım. Komikti ama sinirden gülemedik. İşçilerin bayramı, Taksim 1 Mayıs meydanında kutlanır. 77'de katledilenlerin kanları bu meydanı 1 Mayıs meydanı yaptı. Unutturmayız!

  yaşasın 1 mayıs, yaşasın sosyalizm - odtulugenc

  TKP bundan önceki yıllarda Taksim restleşmesinde, Taksimin açılması mücadelesinde en önde ve en güçlü şekilde durmuştur. Bazı yorumların hiçbir gerçekliği ve değeri bulunmamaktadır. TKP kendini defalarca kanıtlamıştır. TKP son 10 yıldır ilkelerinden ve sosyalizmden taviz vermeden, eğilip bükülmeden, söyledikleri doğrulanarak bugünlere gelmiştir. Solun onurunu ayakta tutmuştur. TKP açıklamasında da belirttiği gibi, AKP'ye karşı siyasi duruşunu en net ve en tutarlı şekilde göstermek için Kadıköy'de olacak. AKP'nin piyasacı, gerici işçi düşmanı anayasasına hayır diyecek. Akp'ye,emperyalizme, tarikatlara, faşizme hayır diyecek. Açıklamanın tam metninin okunup öyle yorum yapılmasında fayda var. Bu haberde çok az bir kısmı kullanılmış.

  TKP YİNE NET BİR TAVIR SERGİLEMİŞ - mustafaorhan

  İcazetçi tkp diyenler açıklamanın tam metnini okumadan, yorumlamasın öküz altında buzağı arayıp durmasın, tkp taksimin yasak olduğu 2007-2008-2009-2010 yıllarında tüm örgütleriyle taksimin kazanılması için mücadele etti. Şimdi ise açıkçası Suriye'ye emperyalist müdahale konusunda net tavır almayıp ama Esatta diktatördü diyerek gerici yobazlara soldan ortak olmaya çalışanlardan açıkçası uzakta kutlamak herşeyden çok psikolojime iyi gelecek, çok rahatladım doğrusu. Abd'nin maşası olmayan, yobazların anayasasına ortak olmayan, kürtleri desteklediği kadar eleştirel bakmasını da bilip sosyalist hattan kopmayan solcularla ortak kutlama yapılabileceği de söylenmiş, umarım bu tavrından vaz geçmez. Yetmez ama evetçilerle, Tayyipte demokrasi arayanlarla, sosyalizme inanmayıp demokrasicilik oynayanlarla yan yana olmak harbiden yakışmazdı tkp'ye...

  Kadıköy iyidir.. - denizci-41

  Hava da güzel olursa ne ala..Bırakın Taksim yeni çehresine kavuşsun..Seneye çıkarsınız Taksim'e..Belki de bir gün olsa bile halkın Taksim'i kullanmasına engel olmazsınız...