'TKP/ML değil Eğitim-Sen üyesiyim'

'TKP/ML değil Eğitim-Sen üyesiyim'
'TKP/ML değil Eğitim-Sen üyesiyim'
TKP/ML örgütüne üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmakla suçlanarak tutuklanan ilkokul öğretmeni Yusuf Demir'in de aralarında bulunduğu sanıkların yargılanmasına başlandı. Duruşmaya Demir'in tutuklandığı gün doğan kızı Nora da getirildi.
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - 'Terör' suçlamasıyla hakkında dava açılan ilkokul öğretmeni Yusuf Demir için öğrencileri adliye önünde destek eylemi yaptı. Öğrenciler ellerinde‘Yusuf öğretmenime özgürlük’ yazılı dövizler taşıdı. “Terör örgütü üyeliği” ve “patlayıcı bulundurmak” suçlarından haklarında dava açılan ve aralarında ilkokul öğretmeni Yusuf Demir’in de bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına başlandı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen duruşma öncesi öğretmen Yusuf Demir için destek eylemi yapıldı. Adliye önünde yapılan eyleme Demir’in Avcılar Firuzköy Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndaki öğrencileri de katıldı. Çocuklar ellerinde ‘Yusuf öğretmenime özgürlük’ yazılı dövizler taşıdı. Eyleme Yusuf Demir’in tutuklandığında dünyaya gelen 4 aylık bebeği Nora Demir de getirildi. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Lami Özgen de Demir'e destek verdi. 
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Yusuf Demir ile Ünal Şengezer cezaevinden getirildi. Tutuksuz sanık Muharrem Demir de duruşmada hazır bulundu. Mahkeme başkanı Mustafa Yalçın, davada sanıklara ilişkin suçlamayı hatırlattı. Başkan Yalçın, sanık Şengezer’in evinde, içinde patlayıcı madde bulunan çanta ele geçirildiğini, Şengezer’in çantanın Yusuf Demir’e ait olduğu yönünde ifade verdiğini söylediğini belirtti.

ÜNAL ŞENGEZER: “POLİSLER YUSUF’UN İSMİNİ VERİRSEM SERBEST KALACAĞIMI SÖYLEDİ”
Sanıkların yasa dışı TKP/ML üyesi olmakla suçlandığını belirten mahkeme başkanı Yalçın, ilk olarak sanık Ünal Şengezer’in ifadesini aldı.
İçinde patlayıcı madde bulunan çanta ile bir alakası olmadığını belirten Şengezer, “Söz konusu çantayı evime bırakan Ali Duman isimli bir şahıs. Polisler aramalarda çantayı çekyatın altında buldu. Ali aramalardan 3-4 gün önce bana gelmişti ancak çantayı oraya bıraktığından haberim yoktu. Polislere Ali Duman’ın adını veremedim. Ali’nin ismini verirsem örgüt beni vurur diye korktum. O yüzden Ali’nin ismini söyleyemedim. Polisler ifadede çantanın sahibi olarak Yusuf Demir’in ismini verirsem serbest kalacağımı söyledi. Ben de Yusuf’un ismini verdim” diye konuştu.

YUSUF DEMİR: “ÖRGÜT VEYA ÇANTA İLE ALAKAM YOK”
Ünal Şengezer’in ardından ifade veren ilkokul öğretmeni Yusuf Demir ise söz konusu örgüt veya bulunan çanta ile bir alakasının olmadığını belirtti. Sosyalist bir siyasi kimliği ve KESK üyesi olduğunu belirten Demir, “Siyasal kimliğim nedeniyle sürekli polisler tarafından tehdit edildim. 4 aydır tutukluyum. Tutuklandığım gün çocuğum dünyaya geldi. Aleyhime ifade veren Ünal’ı tanıyorum. Ünal ile bir husumetim yok. Benim bulunan patlayıcılar ile bir alakam yok. Bana ait değil. Ben TKP/ML üyesi değilim. Sadece Eğitim -Sen üyesiyim" şeklinde ifade verdi. Yusuf Demir’in avukatı Güray Dağ da müvekkilinin tahliye edilmesini talep ederek, “Çantada veya içindekilerde müvekkilime ait hiçbir iz yok. Müvekkilim hakkında sadece Ünal Şengezer’in ifadesi var” dedi.
Mahkeme ara karar için yaklaşık 1 saat ara verdi. Aranın ardından mahkeme iki sanığın da ‘kuvvetli suç şüphesi’ gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar vererek davayı erteledi.


  http://www.radikal.com.tr/112301211230126

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bomba - darwin3416

  İlk başta suçu devlete atarlar, basın önünde gövde gösterisi yaparlar, işin ciddiyetini anlayınca, ben yapmadım, o yaptı, o getirdi, o götürdü, be on tanımam, gibi kelimeler kullanırlar, o bomba okus pokuzla o eve gelmedi, hangimizin evinde bomba var, ortada suç aleti var, kim suçluysa cezasnı çeksin.

  "hic olur mu oyle sey" - keryil

  demeyin, devletci refleksleriniz bir an rahat dursun. yahu bu ulkede "sehven" telefonlara baskalarinin rehberleri yuklenmedi mi? elli ayri davada delil yerlestirilmedi mi? ya onu bunu biraktim, elimizdeki davada yusuf demir aleyhindeki tek delil bir ifade, ifadenin sahibi de "bana onu ihbar edersem kurtulacagimi soylediler" diyerek yalan soyledigini itiraf ediyor. hangi kuvvetli suc suphesi, ortada baska delil mi var sayin hakim? cikip da "evinde bomba bulunan adam normal olamaz" gibi seyler soylemenin anlami yok, herhangi birimizin evinde bir canta birakmak o denli zor degil. ben ogrenci ezip "bomba atiyordu" diyen polise evde ne bulunduguna dair bile guvenmem artik. akrabami emanet etmekten korkacagim adamlara adaleti emanet ediyoruz. siz sadece bu olaylar "baskalari"na veya zaten suclu olanlara oluyor zannediyorsaniz umuyorum hakli cikarsiniz ne diyeyim.

  Yok daha neler - cennetkursunu

  Türkiye bir hukuk devletidir. Kimse öyle suçsuz muçsuz içeri atılmaz, polis yalandan sahte ifadeler hazırlatmaz, savcı hiç mi hiç polisin keyfine göre dava açmaz, hele hakimlerimiz varya, onlar insanlığın en gelişmiş erdemlerine sahip, hiçmi hiç devlet-millet-sakarya zihniyetiyle karar vermez, zaten solcu, Kürt, insan hakları savunucusu hele biraz da Alevi isen hiçmi hiç haksızlık yapmaz, en alttan ceza keser!

  TKP/ML ? - user1107643

  Yahu TKP/ML mi kaldi allahaskina! 1994'te faaliyetlerini sona erdirme karari aldilar onlar, yani 19 yil önce! Yuh!

  Hala işkence var mı? - BaşkaBirşey

  Evinde patlayıcılar bulunan adamın yalan söylediği çok açık. Evine biri gelmiş, paketi o haberi olmadan bırakmış falan. Benim anlamadığım bu öğretmenin adını niye vermiş? Bildiğim kadarıyla bir süredir siyasi polis işkence yapmıyor. Kendi söylediğine göre de öğretmenin ismini verirse onu bırakacağını söylemişler. Gerçekten buna inandın mı? Evinde bir bavul dolusu patlayıcı ve silah bulunsun, sonra birinin üzerine at ve sen kurtul! Var mı böyle bir dünya?!

  BÖYLE SAÇMALIK OLMAZ DERHAL BU MASUMLARI SERBEST BIRAKIN - semi ekrem

  Bir egitmenin ne düşünecegini nasıl hareket edecegini devlet belirlemez bizler bu kumpaslardan kendimizi alıkoymazsak inanın ileri demokrasiyi hayallerimizde yaşarız velev ki bu egitmen düşünceleri devletin ideolojisinden farklı olsun yinede bu onun tutklanmasına sebeb degildir güvenlik istihbarat abartılı biçimde insanları kodese tıkmak için şüphe edici bulgulara rastlasa bile kamu oyunu tatmin etmek için yaşanmış bir feci durumdan haberdar ederlerdi yani uzun lafın kısası lütfen düşüncelere zincir vurmayın