TKP'lilerle ülkücüler çatıştı

Türkiye Komünist Partesi'nce (TKP) oluşturulan Yutsever Cephe üyesi bir grup gençle ülkücüler arasında çıkan tartışma kısa sürede taşlı - sopalı kavgaya dönüştü.
Haber: SERTAN AYDEMİR / Arşivi

ZONGULDAK - Türkiye Komünist Partesi'nce (TKP) oluşturulan Yutsever Cephe üyesi bir grup gençle ülkücüler arasında çıkan tartışma kısa sürede taşlı - sopalı kavgaya dönüştü. Yurtsever Cephe üyesi bir genci linç edilmekten polis güçlükle kurtardı.
Ereğli'de önceki gün 'ABD'den Kormuyoruz' sloganıyla imza kampanyası başlatan Yurtsever Cephe'ye üye dört gençle altı kişilik ülkücü grup arasında kavga çıktı, Yurtsever Cephe'den iki kişi yaralandı. Dün olayı kınamak için Belediye Meydanı'nda toplanan 40 kişilik grup bildiri okumak isterken 10 kişilik karşı bir grup 'Kahrolsun PKK' sloganları atmaya başladı.
İki grup arasında çıkan kavga polis tarafından ayrıldı, ülkücü grup ara sokaklara dağıldı. Polis diğer grubu da uzaklaştırmak isterken bu defa sayıları 50'ye ulaşan ülkücü grup polisleri aşarak yeniden saldırdı. Kavga sırasında Yurtsever Cephe üyesi bir kişi, 10 kişilik ülkücü grubun arasında kaldı. Aldığı tekmelerle yere düşen ve linç edilmek istenen genci polisler kurtarıp bir binaya soktu. Yurtsever Cephe üyesi grup polisin yardımıyla Belediye Meydanı'na 150 metre uzaklıktaki Eğitim-Sen'in lokalinin bulunduğu binaya sığındı. Bu sırada sayıları 500'ü bulan ülkücü grup taşlarla binanın camlarını kırdı, sloganlar attı. Öfkeli grup polisin müdahalesiyle dağılırken iki gruptan toplam altı kişi gözaltına alındı. Olayda yedi kişi yaralandı.