TMMOB geceyarısı 'bitirildi'

TMMOB geceyarısı 'bitirildi'
TMMOB geceyarısı 'bitirildi'
TBMM'de dün geceyarısı kabul edilen önergeyle TMMOB'un yetki ve gelirleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredildi. Bunun üzerine, Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün saat 18.30'da TMMOB önünde buluşarak #direnTMMOB yürüyüşü yapacaklarını açıkladı!

Radikal.com.tr -  AKP dün geceyarısı TBMM Genel Kurulu’nda “Torba Yasa Teklifi” görüşülürken Taksim Dayanışması içinde yer alan kurumlardan biri olan Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği’nin (TMMOB) yetki ve gelirlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrini öngören önergeyi geçirdi.

Görüşmede muhalefetin sert tepkisi de yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Gezi Parkı nedeniyle Hükümetin cadı avı operasyonunun bir parçasıdır bu. Gezi’nin intikamını alıyorsunuz. Toplumu kutuplaştırmanın peşindesiniz” dedi.

Önergede, “Harita, plan, etüt ve projeler, idare ve ilgili kanunlarda açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez” ifadeleri yer aldı.

BUGÜN 18.30'DA #direnTMMOB YÜRÜYÜŞÜ YAPILACAK!

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Meclis'te kabul edilen gece yarısı düzenlemesine tepki olarak bugün yürüme kararı aldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, "Gece yarısı operasyonu ile mesleğimize, bilgimizi halkın yararına kullanma kararlılığımıza indirilen torba yasa darbesini ve meslektaşlarımızın gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Bugün saat 18.30'da TMMOB önünde buluşarak #direnTMMOB diye yürüyoruz" açıklaması yaptı.

Sosyal medya TMMOB için ne dedi?


İMZASIZ METİN TARTIŞMASI 

CHP başta olmak üzere muhalefet partileri öncelikle 500 kelimeden fazla önergenin TBMM Genel Kurulu’nda özetlenerek okutulmasına itiraz etti. Madde gerekçesinin özetlenebileceğini maddenin özetlenmesinin sözkonusu olamayacağını söyleyen muhalefet, özet metninde de önerge sahiplerinin imzasının bulunmamasına itiraz etti. Muhalefetin özet metin için, “korsan metin” eleştirisi üzerine AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş komisyon sıralarına giderek metni imzaladı. Muhalefet buna da sert tepki verdi.

'KORSAN KANUN YAPILMAZ' 

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, 500 sivil toplum örgütünün budanmasının doğru olmadığını savundu. Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut görüşmelere uzun süren aralar vermek zorunda kalırken, tutumunu değiştirmeyince usul tartışması açıldı. Usul tartışmasında MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, “Korsan miting yapar gibi korsan kanun yapılmaz. Önergeyi TBMM’nin organlarından kaçırarak gece vaktinde kanunlaştırmak kimsenin menfaatine olmaz. Önerge görüşülemez” dedi.

300 BİN MİMARI İLGİLENDİRİYOR 

AKP'li Elitaş ise, düzenlemenin 300 bin mimar ve mühendisi ilgilendirdiğini söyleyerek, 25 oda yöneticisinin bundan rahatsız olduğunu savundu. Elitaş konuşurken CHP sıralarından “yuh” sesleri yükselmesi üzerine, “sana yuh olsun” diye karşılık verdi. CHP’li Özgür Özel ise, “yalan söylüyorsun” diyerek tepki gösterdi. Önerge CHP’lilerin sert tepkileri sürerken AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi.

TMMOB: ŞAFAK BASKINI GELENEKSELLEŞTİ!

Hükümetin Meclis’teki son dakika önergesiyle yetkilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçirdiği TMMOB’dan düzenlemeye, "Bize verilen sözleri çiğnediler" tepkisi geldi.

TMMOB Mimarlar Odası Başkanı ve Taksim Platformu Üyesi Eyüp Muhçu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la şubat ayında yaptıkları toplantıyı hatırlatarak, "O toplantıda bize yasa olarak bu düzenlemeyi çıkarmaktan vazgeçtiklerini söylemişlerdi" dedi. Muhçu, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Bir yasa çalışmasının kesinlikte söz konusu olmayacağını söylemişlerdi. Biz de Sayın bakanın açıklamalarını paylaşmıştık. Biz toplantıda yapılan devlet kimliği ve saygınlığı çerçevesinde değerlendirmiştik. Fakat gelinen aşamada bu sözler çiğnendi, kendileriyle çeliştiler. Yeni düzenlemede odalarla bir görüşme olmamıştır. Dün milletvekilleri çekincelerini dile getirmelerini rağmen yasayı çıkarmakta sakınca görmediler. Bir gece yarısı operasyonuyla antidemokratik, hukuka açıkça aykırı, torba yasa içerisinde odaların çalışmalarını ve mesleki hakları olumsuz etkileyen düzenlemeler yapıldı. Verilen sözlerin yerine getirilmemesinden ve çiğnenmesinin ötesinde gece yarısı operasyonlarıyla yasa çıkarılması, şafak baskınlarıyla vatandaşların özgürlüklerini ortadan kaldırması ve şiddet uygulaması politikaları gelenekselleşti.

Şimdi yeniden daha kapsamlı daha büyük kampanya için çalışmaları başlattık. Yurt çapında imza kampanyaları forumlar ve bilgilendirme çalışmaları yapacağız. Bütün siyasi partilerle kurum ve kuruluşlarla iletişime geçilecek. Yapılan düzenlemenin nitelikleri aktarılacak. Grubu bulunan partiler ziyaret edilerek torba yasanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülerek iptali için girişimde bulunulacak. Sadece Türkiye’de değil dünyadaki mimarlık mühendislikle ilgili meslek örgütleriyle dayanışma içinde sürecin durdurulması için çaba içinde olacağız.

Hükümet kentleşmeyi, şehirciliği olumsuz etkileyen kararları karşısında odaları engel görüyor. Bu engellerin ortadan kaldırılması için yoğun çaba gösterdiler ve buna darbe vurdular."


  http://www.radikal.com.tr/1141155114115538

  YORUMLAR
  (38 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MESLEK ODALARINA DARBE - haliabdul10

  Darbeler türlü türlüdür.Hangisini isterseniz yapabilirsiniz.Sivil insiyatifleri susturmak için de askeri olmayan darbeler vardır.Bu darbeler askeri olanlardan daha ödlek daha ahlaksızdır.İktidar ayakta kalmasına ve kanunsuz uygulamalarını sürdürebilmesine olanak sağlayacak her türlü engeli bu tür minik faşist darbeler yaparak ve kılıfına da uydurarak yapmaktan asla çekinmez.Darbenin her türlüsüne karşıyız diye kasım kasım gerilen AKP'nin sandalye minderlerine ithaf olunur.

  İbretnüma - janusmanus

  senin de evini,mahalleni, parkını kamulaştırarak elinden alırlar en kısa sürede inşallah ve sen de gelip burda stk neymiş, ne yaparmış yine böyle iktidarseverliğinle aynı şeyleri söylersin inşallah...

  İstemezük Odası - ibretnüma

  Bunlara müstehak. İyi ne yapılsa dinazor akıllarıyla, körelmiş refleksleriyle engellerler. Kendilerini devletin sahibi gibi gören, adı mimar mühendis odası olan ama paranın, işçinin tabiatıyle çalışacağı bu ortamda komünizm yapan zihniyete iyi olmuş.

  TMMOB - cepni28

  Turkiye'de demokrasinin tum kurum ve kuruluslariyle gelismesinde en buyuk gorev demokratik orgutlenmelere dusmektedir. Elbetteki bu kuruluslar kendi orgutlenmelerinin goruslerini mevcut iktidarlara tasiyacaklardir, gerekirse demokratik direnme haklarini kullanacaklardir. Ama bunu yaparken hedefleri sadece iktidar olmali, o iktidari goreve getiren anlayis degil. Bu takdirde hakli davalarinda o iktidari goreve getiren anlayisi da kendi yanlarinda bulabilir, toplumsal dayanismanin onunu acmis olur, toplumsal kutuplasmanin degil.

  evet_isyan06 - urolog

  Ben sizi anlamakta zorlaniyorum. Bu nasil bir güce tapmadir? Meslek odalarinin görevi sadece bir araya gelip cay icmek veya okey oynamak degildir. Tabii ki kendi meslek alanina giren konulara uzmanlar olarak fikir beyan edeceklerdir. Örn. saglik alaninda alinan bir kararda saglikcilar beyanat vermeyecek te kim verecek? Baska alanlarda da fikir beyan edebilirler. Cünkü alinan kararlar, yapilan kanunlar onlari da bu ülkenin bir vatandasi olarak etkiliyorsa, bir birey olarak fikirlerini söylebilirler. Hükümet, vekiller hic mi hata yapmazlar? Ne yaparlarsa boyun egip kabul etmek zorunda miyiz? O zaman darbe kabinesi basimizda kalabilirdi. Niye simdi her kes darbecilere sövüyor? Nedir o zaman askeri vesayet de vesayet cigliklari? Siz AKP secmeni olabilirsiniz ama bir seye itiraz ederken önce düsünün sonra itiraz edin.

  İŞleri dışında her şeyi yapıyorlar.. - evet_isyan06

  Biraz çeki düzen versinler kendilerine, dün laikliği ve kemalizmi korurlardı, bugün muhalefet partisi gibi hareket ediyorlar.. Meslek odası mınız siyasi parti mi kardeşim.. Kuş musunuz deve mi bir karar verin..

  talanın peşkeşin önünündeki engeller tek tek kaldırılıyor. - Terrarosa

  duyduğunuz en güzel haber talan edilen ormanların, heslerin, galataportun bol avmli yapılaşmanın, hızlı tren kazalarının, doğalgaz ve lpg patlamalarının önünü açmak için evet duyduğunuz en güzel haber. odalar üyelerinin mesleki ve bilimsel gelişimini sağlamak için eğitimler (uzmanlık-seminer-söyleşi-panel) zaten veriyor uzmanlık belgeleri bu ücretsiz bilimsel eğitimler sonunda vizeleniyor yani mesleki gelişimini vizeliyor. oda yöneticilerin saltanına gelince gönüllü çalışmak yandaşların aldığı 5000-8000 tl arası maaşa benzemiyor.ayrıca sandık öneli diyen siz değilmiydiniz seçimle yönetimler belirlenir seçimle alamadığınız bununla yok etmeye rantınıza karşı çıkan her kuruma yapacaksınız. ayrıca herşeyi bırakın gerçek demokrasilerde bir değişiklik yapılırken konunun muhattablarının görüşleri istenir. bunuda geçtim torba yasalar ne demek elmalarla armutları bir araya getirerek gece yarısı uangından mal kaçırır gibi... muhalefetten bu kadar korkmak. kokmayın biziz halk.