TMMOB Gezi Parkı'na yürüdü, polis evsizleri gözaltına aldı

TMMOB Gezi Parkı'na yürüdü, polis evsizleri gözaltına aldı
TMMOB Gezi Parkı'na yürüdü, polis evsizleri gözaltına aldı

TMMOB'un açıklamasının ardından belediye işçileri, Gezi Parkı protestoları sırasında ölenler için yapılan anıt mezarı sökerek çöpe attı.

TMMOB üyeleri, önce basın toplantısı yaptı, ardından Gezi Parkı'ndan Cumhurbaşkanı Gül'e çağrıda bulundu. Bu esnada sivil polisler parkta yatan evsizleri ve "Bunlar çöp değil, 6 kişi öldü" diyerek tepki gösteren Alman fotoğrafçı Klaus Müller'i gözaltına aldı.

İSTANBULTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların yönetim kurulu başkanları tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onay sürecinde olan yasa değişikliği konusunda Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda odalar adına ortak açıklamayı Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Ali Ekber Çakar okudu. Çakar, sözlerine "Cumhurbaşkanı, TMMOB ve odalarının Anayasal yetkilerini ortadan kaldıran düzenlemeyi onaylamamalıdır" diyerek başladı.


CUMHURBAŞKANI GÜL'E ÇAĞRI
Çakar, şunları dile getirdi: "Bilindiği gibi bugünkü iktidar, sermaye birikim ve rant sürecini, büyük oranda, kentsel-kırsal alanlar ve koruma altındaki alanların dönüşüm programlarına bağlamıştır. AKP iktidarı her şeyi metalaştırma, piyasalaştırma peşindedir. TMMOB ve bağlı Odaları ise söz konusu yasa bendinde anılan 'harita, plan, etüt ve projeleri', mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı disiplinlerinin bilimsel-teknik gerekleri ve kamu-toplum yararını gözeterek denetlemektedir. Ancak bu son operasyonla odalar ve TMMOB'nin Anayasal ve yasal mesleki denetim yetkileri elinden alınmakta, sınırsız bir talanın önü açılmaktadır. Kentsel, kırsal, yeraltı ve yerüstü doğal kaynakların talanına karşı çıkan meslek odalarını işlevsizleştirmenin, odalar ile üyelerini, üyelerin projelerini mesleki denetim ilişkisi dışına çıkarmanın sonucu, bilim dışı piyasa keyfiyeti ve serbestisini egemen kılmak olacaktır. Ayrıca odalarımızca gerçekleştirilen mesleki denetim uygulamaları sonucunda, sahte lisans diplomaları ve sahte diploma denklik belgeleriyle kayıt olan, kayıt olmak üzere başvuran birçok sahte mimar-mühendis olduğu tespit edilmiştir. Bugüne kadar tespit edilen bu kişiler hakkında sahte resmi belge düzenlemek ve kullanmak ile 3458 sayılı Yasaya muhalefetten dolayı suç duyurusunda bulunulmuş, yapılan yargılamalar sonucunda 21 kişi hakkında mahkumiyet kararı verilmiş olup, diğerleri ile ilgili takibat devam etmektedir. İmar Yasası‘nda yapılan değişiklikle meslek odalarının denetim yetkilerinin budanması, böylesi sahteciliklerin tespit edilmesini de engelleyerek, kamusal denetimin önünü tıkayacak ve halkımızı sahte mimar ve mühendislerle karşı karşıya bırakacaktır. Demokrasi, kuvvetler ayrılığı, yerinden yönetim özerk kuruluşlarının görev ve yetkileri, Türkiye 'nin imarında mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının yeri ve rant politikaları gibi, kamuoyunun önem verdiği son derece önemli konular, Cumhurbaşkanı'nı bu konu özgülünde önemli bir karar vermenin eşiğine getirmiştir. Cumhurbaşkanı'nı, TBMM'nin 09.07.2013 tarihli 135. birleşiminde görüşülen 'Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' içindeki 3194 sayılı İmar Yasası'nda değişiklik yapılmasına dair düzenlemeyi, Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkileri kapsamında onaylamaması yönünde kamuoyu önünde duyarlılığa davet ediyoruz."


CUMHURBAŞKANI ONAYLARSA, ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDİLECEK
Toplantının ardından, TMMOB üyeleri Gezi Parkı'na gitmek üzere otelin dışına çıktılar. Ancak çevik kuvet ekipleri otelin önünde barikat oluşturdu. Polislerle oda başkanları arasında yapılan görüşme sonrası TMMOB üyeleri Gezi Parkı'na girebildi. Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatlarını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu temsili taşların önünde Ali Ekber Çakar ve Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu tarafından kısa birer açıklama yapıldı. Eyüp Muhçu, söz konusu değişikliğin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde yasayı meclisteki muhalefet partileri aracılığı ile Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi.


EVSİZLERE 'GEZİ' BASKINI
TMMOB'un açıklamasının ardından grup üyeleri Gezi Parkı'ndan ayrılırken, sivil polisler parkta konaklayan vatandaşların önce eşyalarını belediye ekipleri tarafından kamyonlara yükletti, ardından da gözaltına aldı. Parkta yaşayanların battaniyeleri, yiyecekleri Beyoğlu Belediyesi'ne ait araçlara yüklenirken, bavulları da arandı. Polisler tarafından gözaltına alınan yaklaşık 20 kişi polis aracına bindirilerek, emniyete götürüldü.
 


Parkta yatanlardan bir genç eşyalarını geri almak isteyince polis, "Bunlar çöp ne yapıyorsun sen?" dedi. Bu sırada basın mensupları arasında fotoğraf çeken Alman vatandaşı Klaus Müller "Bunlar çöp değil, 6 kişi öldü" diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine polis ekipleri, Klaus Müller'den kimliğini göstermesini istedi. Önce polis ekiplerinin kimliğine bakan ardından da kendi kimliğini gösteren Klaus Müller gözaltına alındı. Gözaltına alındığı sırada kısa süre polis ekiplerine direnen Klaus Müller, Türkçe tepkisinin ardından önce Almanca, ardından da İngilizce "Ben ne dedim ki? Türkiye demokratik bir ülke mi?" diye bağırdı. Sivil bir polis ise, müdahaleyi çeken basın mensuplarına tepki göstererek, uzaklaşmalarını söyledi. Öte yandan Gezi Parkı olayları sırasında hayatlarını kaybedenler için kurulan simge mezar taşları da bir kez daha belediye çalışanları tarafından çöpe atıldı.


DİLHUN GENÇDAL - İDRİS TİFTİKÇİ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114410111441015

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  büyük usta - aharasa

  yaşa usta! konuşturtma kimseyi. tık herkesi içeriye. gezide ölenlerin anılmasına da izin verme. ah bir imkan olsa da öbür dünyada da bir eziyet etsek şu ölenlere. neyse usta tabi bu işin şakası. senin hep arkandayız. bu ülkeyi başımıza yıksan gene sana oy vereceğiz.

  Düsüncelerini aciklamak da suc olmus - siradanbirisi

  Alman gazeteci "onlar mezar taslari cöp degil" diyor ve Recep beyin ve Fetullahcilarin polisi adami tutukluyorlar. Yeter. Sözün bittigi yer. islamci fasistlerle hemfikir olmak zorundamiyiz. Eger farkli fikrimiz var ise bunu aciklamak sucmu oluyor. Alman gazetecinin tek sucu polisler hemfikir olmamasi. Yobazlik dizboyu.

  Ben - yilm47

  Basbakan yanlis yapiyor ama hala dedigim dedik caldim düdük demek istiyor yanlis yapdigini daha hala idrak etmis degil yaziklar olsun bu vatan hepimizin bu cocuklarda bizim evlatlarimiz ne bicim rejim ki bu HITLERIN REJIMINI kimse Kabul etmez.

  Bilim(!?) AKP iktidarı, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın yaptıklarına bakıp karar verin! - Ali Fakı

  AKP zihniyetinin mimara, mühendise, doktora, bilim insanına ihtiyacı yoktur. Onun için Türkiye Bilimler Akademisini güdümüne sokmuştur, yani kapatmıştır. Onun için TUBİTAK Matametiksel Evrim teorisi ile ilgili konferans düzenlemek isteyen, dünyanın en başta gelen üniversitelerinden gelen bilim insanlarının organize ettiği konferansı desteklememe kararı almıştır. Çünkü AKP'ye göre bilim ancak SELEFİ anlayışıyla yapılabilir! Selefi Bilimi de şudur: Kuveyt'teki bir toplantıya katılan 17 Arap üniversitesi rektörü, "Bilim İslami midir?" sorusuna şu kararla yanıt vermişlerdi: "Mutezile eğilimlerini desteklediği için inanca ters düşer!". VE, Medine Üniversitesi Rektörü Şeyh A. İbn Baz'a "Güneşin Dönüşü ve Arzın Yerinde Duruşu" başlıklı kitabı için "Kral Faysal Uluslararası İslama Hizmet Ödülü" verilmişti. Yani, Başbakan RTE'nin bilim hakkında görüşü Suudi kardeşlerininkinden çok farklımıdır? TUBİTAK'a, TUBA'ya ve son olarak da TMMOB'ye yaptıklarına bakın ve karar verin!

  VAY ARKADAŞ - hektor62

  Ülke tamamen Tayyib' in babasını çiftliğine dönüştü, aleyhine bir şey söylemeye gelmiyor. Yerli, yabancı tuttuklarını götürüp olmadık suçlar yüklüyorlar bu insanlara.