TMMOB, hükümet kararıyla hükümete bağlanıyor!

TMMOB, hükümet kararıyla hükümete bağlanıyor!
TMMOB, hükümet kararıyla hükümete bağlanıyor!
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Orman Mühendisleri Odası'nın idari ve mali denetimi Bakanlar Kurulu kararıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na devredildi. 11 odanın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanması için de çalışma başlatıldı.

Birgün gazetesinden Doğu Eroğlu'nun haberine göre bugün Resmi Gazete 'de yayınlanan kararla Orman Mühendisleri Odası'nın idari ve mali denetimi Bakanlar Kurulu kararıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise 11 meslek odasının idari ve mali denetim yetkisinin kendisine bağlanması için kararname çıkarttı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar imzalı kararnamenin Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmesi halinde, TMMOB’ye bağlı 24 meslek odasının 12’si hükümetin kontrolüne geçmiş olacak.
Resmi Gazete’de bugün yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, Orman Mühendisleri Odası’nın idari ve mali denetimi, 6235 sayılı TMMOB Kanunu’nun ek 3’üncü maddesine dayanılarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlandı. Kararda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 26 Eylül 2013 tarihli yazısı işaret edildi. 

TMMOB: Marmaray'da yüksek güvenlik riski var

11 ODA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA

Resmi Gazete’de yayınlanan kararın hemen ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da harekete geçti. Orman Mühendisleri Odası’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanması kararının kesinleşmesiyle birlikte Başbakanlığa bir kararname gönderen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB’ye bağlı 11 meslek odasının idari ve mali denetiminin kendilerine bağlanmasını talep etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın idari ve mali denetimini üstlenmek istediği odalar arasında Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası bulunuyor. 

TMMOB'a gece darbesinden sonra vergi incelemesi

TMMOB geceyarısı 'bitirildi'

12 EYLÜL YASASI İLE MÜMKÜN

TMMOB’la ilgili bu kararlar için 12 Eylül askeri darbesinin ardından göreve gelen Bülent Ulusu hükümeti tarafından çıkartılan bir kanun hükmünde kararname ile 6235 Sayılı Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği Kanunu’na yapılan ek madde kullanıldı. 19 Nisan 1983 tarihinde çıkartılan 66 No’lu Kanun Hükmünde Kararname ile yasaya eklenen Ek Madde 3, “TMMOB üzerinde, Bayındırlık Bakanlığınca; ihtisas dallarına göre, Odalar üzerinde ise, ilgili bakanlıklarca idari ve mali denetim yapılır. İlgili Bakanlıklar; Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile tespit edilir” ifadesini içeriyor. TMMOB hukukçuları, 1983’te yasaya eklenen Ek Madde 3’ün şimdiye dek hiç kullanılmadığını, Orman Mühendisleri Odası ve diğer 11 odanın çeşitli bakanlıklara bağlanmasında, 12 Eylül’den kalma bu maddeden yararlanıldığını belirtiyorlar. Orman Mühendisleri Odası’nın ek 3’üncü madde işaret edilerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanmasının ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Başbakanlığa gönderdiği kararnamede yine aynı madde dayanak gösterildi.


  http://www.radikal.com.tr/1159554115955414

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yorumculara dikkat... - gunesligunler_

  TMMOB üyesi olup; odalar ne yapar, meslekteki çabaları nedir, toplumsal bazda ne gibi çalışmaları vardır, mesleki eğitime katkıları nedir vs. sorgulayamayan ama TMMOB zoraki üyesi olup tüm bu parametrelerden bihaber LPG kontrolüne götürdüğü aracı için verdiği 25 tl ye TMMOB yi yeriyor. biraz akıl, biraz mantık...sistemin bize dayattığı "düşün" ü düşünüyoruz/ özgür düşünceden uzak!

  Devletcilik - tunc2013

  Devletcilik ataturkun ilkelerinden biri degilmiydi? Ortada ataturkun askerleriyiz diye dolasan kardesler ne cabuk unuttunuz bunu.

  Bu odalar ne işe yarar? - adiyez

  Aşağıdaki bir yorumcunun da bahsettiği gibi sadece "iyi bir muhalefet örgütüdür". Üyesi de olduğum bu oda hiç bir işe yaramaz. Her sene benden (bana hiç bir katkısı yoktur.) 100 tl gibi bir para ister. (son rakamını da bilmiyorum çünkü ödemiyorum. Ama bir gün işim düşerse eski ücreti de toptan alıyorlar. Vatandaştan para yolma tuzağından başka birşey değildir. En basit şekilde ne işe yara ma dıklarını anlatayım. Eğer aracınıza LPG taktıracaksanız, bu odanın kontolü ile uygunluk belgesi verilen bir firmaya LPG nizi taktırmaya gidersiniz. Aynı firmanın yine MMO odası üyesi olan ve gerekli eğitimi gene ücreti mukabilinde odadan almış olan bir mühendis projenizi çizer ve ayrıca aracın son kontrolünü yaparak belgenizi onaylar. Ama işiniz burada maalesef bitmez. Tekrar oda adına başka bir mühendisin kontrol etmesi gerekiyor. Çünkü odanın sizden de ayrıca para alması gerek yoksa şer çarkı nasıl dönecek? Kendi eğitiminden geçirerek belge verdiği üyesinin yaptığı işi yeterli görmeyip ayriyeten başka bir mühendise denetleten bir para toplama örgütüdür. Çünkü odanın mühendisi de aynı şeyi yapar, elinde bir dedektörle gaz kaçağı var mı diye bakar, sadece 2 dk. sürer ve 25 tl yi cebe atar.

  TMMOB meslek örgütü olmaktan çıkmıştı - dersimi

  TMMOB son dönemde bir meslek örgütü değil kimi zaman illegal bir terör örgütü, kimi zaman da İşçi partisi tarzı bir muhalefet yapan siyasi parti görünümündeydi. Bence tümden lağvedilmesi lazım. ayrıca olayın perde gerisinde inanılmaz rant var. Binalara inşaat ruhsatı için TMMOB avantadan milyon dolarlar götürüyordu. Hükümet bu yetkiyi onlardan alınca asıl amaçlarını belli ettiler.

  Ak Parti'den Kara Parti'ye. - kazim özkan

  Erdogan'in topluma tek basina hakim olma sevdasi artik öylesine siritiyor ki, Ak Parti'yi 12 Eylül devletinin mirasçisi yapmanin ötesinde islamî totaliter bir rejimin tek partisi yapma yoluna soktu diyebiliriz. Uzun lafin kisasi Ak Parti Kara Parti olmaya basladi. Temiz ruhlu AKP seçmenlerine saygi ile duyurulur....

  Aferin hükümet... - citizen

  Hadi bakalım hükümet bülbülleri.., şimdi de söyleyin bakalım bu uygulamanın gezi davasındaki tutumu nedeniyle TMMOB 'inden öç alma amacı ve STÖ lerine gözdağı vermek taşımadığını. Söyleyin de bizlerde gülelim tahmin edebileceğiniz şekilde...Bir akıl da ben vereyim. Arada sesini çıkaran ve muhalif görüntü veren sendikaları da bakanlıklara bağlayın. Tarihte alacağınız yeri sağlamlaştırın.

  Yoksa illegal orgutlere mi bagli kalsin?! - tunc2013

  Illegal orgutlere baglanmaktansa hukumete baglanmasini tercih edenlerdenim.