TMSF tabloları rekor kırdı

Çekişmeli müzayede

TMSF'nin el koyduğu tablolar rekor fiyatla satıldı. Pasini'ye ait 'Harem Bahçesi' 2 milyon 600 bin YTL'ye alıcı buldu.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koyduğu ünlü oryantalist ressamlara ait tablolar dün düzenlenen müzayedede dünya çapında rekor fiyatlarla alıcı buldu. Antik AŞ tarafından düzenlenen, Turgay Artam'ın yönettiği müzayedede 9 milyon 507 bin 613 YTL gelir elde edildi.
Müzayedede İtalyan oryantalistlerin en tanınmışlarından biri olan Alberto Pasini'nin 'Harem Bahçesi' adlı büyük boy tablosu, 250 bin YTL muhammen bedelle satışa sunuldu. 1877 tarihli tablo, çekişmeli bir açık artırmanın sonunda dünya çapında rekor bir fiyata, 2 milyon 600 bin YTL'ye yeni sahibinin oldu.
Üç tablosu satışa sunulan bir başka ünlü oryantalist ressam, Antoine de Favray da kendi rekorlarını bu müzayedede kırdı. Favray'ın 400 bin tahmini bedelle satışa çıkan 1770 tarihli 2.5 metre enindeki resmi 'Boğaziçi ve Haliç'ten Panoramik İstanbul' 2 milyon YTL'ye satıldı. Yine aynı fiyata satılan bir başka panoromik Favray tablosu, 'Panoramik İstanbul Görünümü ve Tarabya Fransız Konsolosluğu' ise 250 bin tahmini bedelle satışa sunulmuştu. Favray'ın Haliç'ten panoramik bir manzara aktaran bir diğer tablosu da 300 bin'den 1 milyon 50 bine çıkarak yeni sahibinin oldu.
Türkiye'de çok tanınan, Saray ressamlığı da yapmış ünlü oryantalist Fausto Zonaro'nun 'Dolmabahçe'de Gezinti' adlı tablosu da 250 bin YTL'ye satışa sunuldu ve 800 bin YTL'ye alıcı buldu. Bu da Zonaro için bir dünya rekoru.
Satış fiyatlarıyla çok sayıda rekor kırılan müzayedede bir başka oryantalist Edmund Berninger'in bir resmi de 700 bin YTL'ye satıldı.
TMSF"nin el koyduğu eserler arasında olmayan Burhan Doğançay'ın bir yağlıboya tablosu da 150 bin YTL'ye satılarak, Doğançay'ın yaşayan en pahalı Türk ressamı olmasını sağladı. (Kültür Sanat)