TÖB-DER eski Başkanı Bozkurt'tan Gezi mesajı

TÖB-DER eski Başkanı Bozkurt'tan Gezi mesajı
TÖB-DER eski Başkanı Bozkurt'tan Gezi mesajı
12 Eylül sürecinde öldürülen TÖB-DER üyesi öğretmenler anıldı.

ANKARA Türkiye ’ye toplumsal ve siyasal hayatına en ağır darbelerden birinin vurulduğu 12 Eylül sürecinde öldürülen Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) üyesi öğretmenler arkadaşları tarafından anıldı. 

TÖB-DER’li öğretmenler için Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen etkinlikte konuşan TÖB-DER eski yöneticilerinden Seyfettin Bican, sadece 1979 yılı başında sıkıyönetim ilan edildiği tarihe kadar olan dönemde yaklaşık 125 öğretmen arkadaşlarının katledildiğini, 12 Eylül sürecinde de 200 civarında arkadaşlarını ‘bağımsızlık, demokrasi, barış ve özgürlük’ mücadelesi içinde yitirdiklerini aktardı. TÖB-DER’in öğretmenlerle sınırlı bir mücadele vermediğini, emekçilerin haklarının savunulduğu tüm etkinliklerde tüm gücüyle yer aldığına işaret eden Bican, kapatılmasının ardından TÖB-DER’in el konulan mal varlığının geri alınması yönündeki çalışmalara değinerek, bu çalışmalara demokratik tüm sivil toplum kuruluşlarının destek vermesinin Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesinin de bir parçası olduğunu söyledi.

Başkan Bozkurt’dan Gezi mesajı
Anma etkinliğine rahatsızlığı nedeniyle katılamayan TÖB-DER ve Eğit-Der eski Genel Başkanı Ali Bozkurt da yaşadığı Antalya’dan gönderdiği mektubunda, yaşlılık, hastalık ya da kaza nedeniyle yaşanan kayıpların acısının bir nebze de olsa kabullenildiğini ancak işkence ve benzeri yöntemler sonucu ölümlerin kabullenilemediğini vurguladı. Bozkurt, Gezi eylemlerini de kapsayan mektubunda şöyle dedi:

“Biz devrimciler bir yoldaşımızın, bir dost ya da arkadaşımızın işkencehanelerde katledilmesini, faşistlerin kurşunlarına hedef olmasını, panzerlerle ezilmesini, cayır cayır yakılmasını kabul edemiyoruz. Son aylarda Haziran 2013 direniş günlerinden bugüne halkımıza uygulanan polis şiddeti, devrimci gençlerin gaz kapsülleriyle, kurşunlarla vurulması yüreğimizi dağlıyor. Tüm baskı ve zulme karşın yılmıyoruz yeniden ayağa kalkıyoruz. İşte bizi ayakta tutan da bu onurlu duruştur.”


  http://www.radikal.com.tr/115109011510902

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Allah'ım otuz küsur yıl sonra gene mi siz? Bu toplum başka bir şey üretmiyor mu? Nasıl hep aynı şey olarak kendinizi tekrar ediyorsunuz, imkansız bu. Dünyada yarım asırda neler değişti; siz başka cümle kuramıyor musunuz? Sorun ekolojik: ya sizi barındıran çevre koşullarında (Türkiye iç politiği) bir yanlışlık var, ya da sizde. Ya da üçüncü bir ihtimal, siz var değilsiniz aslında. Uzay-zaman geometrisinin dışındasınız. Bizim gibi değişime tabi fanilere göre ayrıcalıklı bir konum.

  siz hala alışamadınız mı? - likapa

  sizi bugün sokaklarda ayakta tutan bu hükümettir.12 eylülde ayakta dursaydınız ya. şimdi bol keseden sallarsınız.o zamanlar elektrikli işkence görüyordunuz şimdi bir gaza bile tahammülünüz yok.alışacaksınız alışacaksınız acelesi yok.biz çoktan alıştık sizin gaz yemenize siz hala alışamadınız mı? çok yazık.