Today's Zaman Yayın Yönetmeni: Baskıya ne kadar dayanırız bilmiyorum

Today's Zaman Yayın Yönetmeni: Baskıya ne kadar dayanırız bilmiyorum
Today's Zaman Yayın Yönetmeni: Baskıya ne kadar dayanırız bilmiyorum
Today's Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, ABD basınında MİT Müsteşarı Hakan Fidan aleyhinde çıkan haberleri tarafsız bir gözle yayımladıkları için baskı gördüklerini, dayanıp dayanamayacaklarını bilmediklerini söyledi.

Radikal.com.tr - Today’s Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, ABD basınında MİT Müsteşarı Hakan Fidan aleyhinde çıkan haberleri tarafsız bir gözle yayımladıkları için eleştirildiğini vurgulayarak, “Sadece işini, yani gazetecilik yapmaya çalışan Today’s Zaman ve şahsım Türkiye ’ye, hükümete ve MİT müsteşarına karşı başlatılan bir uluslararası komplonun ‘parçası’, ‘işbirlikçisi’, ‘taşeronu’ olmakla ve hatta ‘vatana ihanet’le suçlandık” dedi. Keneş, “Bünyesinde yayın yaptığım medya grubu her gün şiddeti daha da artan ve daha da çirkinleşen bu tazyiklere ne kadar dayanabilir bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

Bülent Keneş, “Yeni Türkiye bu mu?” başlığıyla bugün yayımlanan yazısında, Today’s Zaman’ın yayınları dolayısıyla baskı gördüğünü belirtti.

Zaman ve Today’s Zaman’ın hükümetin politikalarını eleştiren yayınlar yaptığı için Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas tarafından eleştirilmişti. Barlas’ın yazısının ardından birçok çevrenin de dahil olduğu bir tartışma başlamıştı.

Bülent Keneş, son olarak MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında yapılan haberler nedeniyle Today’s Zaman’ın baskıya uğradığını belirtti. Keneş’in yazısı şöyle:

YENİ TÜRKİYE BU MU?

Aslında memleketin geldiği durumu, Türkiye’nin en edebi köşe yazarlarından biri olan ve hayatı boyunca yazdıkları daha ziyade muhafazakar demokrat kitleler tarafından okunan Zaman gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan aylar öncesinden ortaya net bir şekilde koymuştu.

19 Ağustos 2013 tarihli yazısının başlığı “Hava puslu, suskun ve ağır” idi. Ahmet Turan Alkan, bir devlet üniversitesinde öğretim üyesiyken, yani bir “devlet memuru” iken, yaşamak mecburiyetinde kaldığı 2007 müdahalesine doğru giden süreç ile artık devlet memuru olmadığı içinden geçmekte olduğumuz ve henüz adını tam olarak koymakta bile yine içinde bulunduğumuz ortam gereği güçlük çektiğimiz yeni süreci mukayese ediyordu. “Nerde o günler?” diyen Alkan o yazısında şunları söylüyordu:

“2007’ye giden süreçte devlet memuruydum ve bir üniversitede becerebildiğim kadarıyla ders veriyordum. “Akademisyen” kimliğim vardı. O dönemde yazdıklarımı okuyanlar ve her şeye rağmen 2547 sayılı kanuna bağlı “memur” kimliğimi bilenler, özel sohbetlerde, ‘Âmirlerin (rektör, dekan vb.) sana karışmıyorlar mı, rahatsız ediliyor musun?’ diye sorarlardı. Şimdi Ergenekon davasından hükümlü paşa ve yazarların ayda en az bir kere öğrencilere davet üzerine konferans verdiği zamanlardı, yani üniversite yönetimi ile esasen bir doku uyuşmazlığı vardı. Soranlara hep şöyle cevap verdim, ‘Hayır, hiç rahatsız edilmiyorum; ne açık ikaz, ne bir imâ; bilakis bana karşı mesafeli bir saygı duyduklarını hissettim hep.’

Bu doğru. Yazdıklarımdan ötürü ne YÖK, ne de üniversite yönetiminden baskı görmedim; yazdıklarıma bakıyorum şimdi: Hiç de ‘ortaya karışık salata’ cinsinden suya sabuna dokunmaz şeyler değildi. Bu hadiseyi sorulan her yerde yukardaki haliyle anlattım, şahitlerim vardır.

‘2007’ye akan darbe arifesi günlerinde mi fikren rahattın, şimdi mi?’ diye sorsalar şöyle cevap veririm; nerde o günler?

‘Bu biraz ağır bir hüküm değil mi?’ diye düşünenler çıkabilir; ağırını hafifini bilmiyorum; zihni rahatlık ve fikrî hürriyet bakımından o dönemde daha iyi durumda olduğumu söylüyorum…”

Aylardır şahsımı ve editörlüğünü yaptığım Today’s Zaman’ı hedef alan saldırıları, toplu linç kampanyalarını, tehditleri, akla gelebilecek her türden karakter suikasti çabalarını ve demonizasyonu korkarım ki ben Ahmet Turan Alkan kadar edebi bir dille anlatamayacağım.

Malumunuz Today’s Zaman, ileride bütün detaylarıyla yazmayı düşündüğüm, “yeni medya düzenine” uymamakta direnen bir gazete. Evrensel gazetecilik ilkelerine sadık kalmaya çaba harcayan, daha doğrusu bu ilkelere sadakate “cesaret edebilen”, birkaç bağımsız gazeteden biri. Yanlış okumadınız Yeni Türkiye’de evrensel medya etik ilkelerine sadık kalabilmek artık ciddi bir cesaret konusu olmuş durumda. Şayet bugünün Türkiye’sinde gazetecilik yapıyorsanız kamu yararını gözeterek yaptığınız her haberin, attığınız her başlığın bir bedeli olacağını hesaplamak zorundasınız. Ülkemizde cinsi ve çapı her ne olursa olsun bu bedeli peşinen göze almak namuslu gazeteciliğin artık olmazsa olmaz bir şartı haline geldi. Özellikle yaptığınız haberler, hükümetin her ne konuda olursa olsun aldığı pozisyonu gözü kapalı alkışlamıyorsa.

Diyebilirsiniz ki; “iyi de eskiden de şartlar böyle değil miydi?” Haklısınız… Aşağı yukarı böyleydi. Eee ama biz hani demokratikleşme uğruna onca mücadele vermiş, onca badire atlatmamış mıydık? Sivil siyasetçilerimizin liderliğinde ülkemizi fikir özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün olmazsa olmaz olduğu Batılı standartlarda bir demokrasiye daha da yaklaştırmamış mıydık? Evet, öyle sanıyorduk... Yanılmışız... Hatta hep iyi niyetle yaklaştığımız mevcut hükümetten daha fazla demokrasi ve daha fazla hak özgürlük konusunda beklentilerimizden dolayı uzun süre okurlarımızı da yanıltmışız.

Bu konuda benzer bir yazıyı daha önce de yazmıştım. Maalesef durum o günden bu yana daha iyiye değil, kötüye gitti. Son olarak geçtiğimiz hafta içinde Today’s Zaman, Washington Post gazetesinde ve Jewish Press’te MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı hedef alan yazı ve tehditleri gazetecilik ilke ve standartları çerçevesinde haberleştirdi diye görülmedik bir baskı ve yıpratma kampanyasının hedefi haline getirildi. AKP yanlısı bir gazetede yazan bir gazeteci (ki kendisi birkaç yıl öncesine kadar AKP karşıtı idi) “Haberi aktarırken neden haberinizde söz konusu haberleri kınayıcı şahsi görüşünüzü de yazmadınız!” diyecek kadar işi akıl almaz boyutlara taşıdı.

Sadece işini, yani gazetecilik yapmaya çalışan Today’s Zaman ve şahsım Türkiye’ye, hükümete ve MİT müsteşarına karşı başlatılan bir uluslararası komplonun “parçası”, “işbirlikçisi”, “taşeronu” olmakla ve hatta “vatana ihanet”le suçlandık. İşi iyice ileri götürüp MOSSAD’a, CIA’ye çalıştığımızı söyleyenler bile oldu. Şahsıma yönelik akıl almaz diğer hakaretler ve aşağılamalara değinmek bile istemiyorum. AKP’nin kamu bütçesinden ödediği maaşlarla birer “lejyoner” gibi istihdam ettiği danışmanlar ordusunun yönetiminde örgütlenen binlerce insan, ben bunlara sanal milis diyorum, sosyal medyanın her türlü kanalından üzerimize saldırtıldı. Yine aynı ekipler tarafından kurulan kara propaganda amaçlı internet sitelerinde sürekli ve sistematik bir şekilde demonize edilerek hedef haline getirildik. Oysa konuyla ilgili yaptığımız haberler herhangi bir gerçek gazetenin yapması gerekenden ne daha fazla, ne da daha azdı.

Hrant Dink’in dönemin güç odaklarına yakın medya tarafından düzenlenen ve son dönemde bize yönelik olana benzer kampanyalar neticesinde öldürüldüğü akıllarda tutulacak olursa, bu işin nereye varabileceğine dair ciddi endişelenmek gerekir. Biz de endişelenmiyor değiliz. Ama, gazetecilik ilkelerine uymanın artık her türden bedeli göze almayı gerektirdiğini peşinen söylemiştim.

Evet, halkın doğru bilgi alma hakkını temin için en azından şahsım adına bu bedeli de göze aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Bünyesinde yayın yaptığım medya grubu her gün şiddeti daha da artan ve daha da çirkinleşen bu tazyiklere ne kadar dayanabilir bilemiyorum. Onun kararını verecek olan elbette ben değilim, üst yönetimdir. Ama en azından şahsım adına şöyle bir söz verebilirim: Ne pahasına olursa olsun, hakperest gazetecilikten hiçbir ödün vermeden, bu işi yapmaya devam edeceğim.

Beni bunları yazmak zorunda bırakanlara dair nihai değerlendirme hakkımı da şahsına ve fikirlerine büyük saygı duyduğum, hem edebi hem de cesur yazılarını büyük zevkle okuduğum Ahmet Turan Alkan’a bırakmak istiyorum: “Tenkidi düşmanlık, düşmanlıktan öte harp ilanı saymak sağlık alâmeti sayılır mı? Eleştirdikleri, tereddüd ve endişelerini belirttikleri için -velev ki yanlış olsun- fikir sahiplerinin başına bir takım kiralık isimleri musallat etmek, bana çareden çok çaresizlik gibi görünüyor, gerçekten üzülüyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/115649511564957

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu yeni bir durum değil, Bay Keneş. - fazilsuer

  Bülent Keneş, Abdullah Öcalan ile sıklıkla paralel demeçler verdikten sonra sürekli dönemine göre önüne gelen diğer kürde gider yapan RTE Başdanışmanı Akdoğan!!!! ((Haklı diyemeyeceğim çünkü APO'yu direkt veya dolaylı adeta övdükten sonra sürekli gider yapıyor!!!Ayrıca Yalçın Akdoğan madem bu kadar katil Öcalan demeçlerine ve davranışlarına beğeniniz vardı o zaman 30 bin canımız niçin öldü!!!!) Fethullah Gülen ve Abdullah Gül'ü geçmişte de yine adamları üzerinden veya direkt olarak paspas yapmıştı!!! (Ahmet Sever,Mr.Fethullah'a karşı demeçleri vs.) Onun için yaşadığınız ve havlu atmanız yeni bir durum değil.

  isakent - Anzore

  Yani diyorsun ki Sözcü'ye de gittik, ama oradan şutladılar, öyle mi? Yazdığınız yorumlarda biraz akıl, mantık, ölçü olsa oturup tartışılır belki lakin bu bahsettiğim pötürcüklerdeki en önemli özellik kraldan çok kralcılık anlayışı içinde körü körüne bir akp savunusu yapmaları, aklına gelebilecek en somut gerçeğin dile getirildiği yoruma bile negatif oy verip muhalefet etmeleri. Ayrıca bana demokrasi dersi verecek yüzü nereden buluyorsun ki? Ben değilim de Tayyip mi demokrat? Güldürme beni. Bundan 10-15 sene önce başörtüsü sorunu mevzubahis olduğunda ben ve pek çok arkadaşım sizlerin yanında yer almıştı, o bana öğretmeye kalktığın demokrasi, temel hak ve özgürlükleri savunmak adına. Bugün yüzlerce insan sırf düşünceleri yüzünden, sırf hükümete muhalefet ettiler, eleştirdiler diye cezaevlerindeyken, en ufak toplumsal muhalefet bile akp polisinin gazıyla, tomasıyla boğulmaya çalışılırken, gezide hayatını kaybedenlerin kanları henüz yerde, katilleri sokaklardayken, siz padişahım çok yaşalardasınız. Bu mudur sizin şu meşhur ileri demokrasiniz? Biz o kadar ileri gidemedik, haklısınız.

  Yorum yazıyorum 2 - Dedemkorkut

  2-Gelelim öbürüne: Ne kadar sureti haktan görünürse görünsün, kimse masum değildir. Sn. Keneş ve başında bulunduğu gazetenin kadrosu da buna dahildir. Dünya, yavaştan, yavaştan giydirip sonra da "biz bir şey yapmadık" diyen bireylerle doludur. Bu bireyler, kendi lideriyle karşı lider arasındaki duruma göre tavır alır. Kendi lideri karşı lidere hafiften yan bakıyorsa, ya da birey kendi liderinin karşı lidere yan baktığını sanıyorsa, karşı lidere yavaştan dokundurarak kendi liderinden puan "yani aferin" almaya odaklanır/çalışır. Böylece liderini mutlu edeceğini düşünerek mutlu olur. İşte ben, bu ve benzeri olaylarda, böyle gereksiz bir çaba olduğunu düşünüyorum. Amerikan gazetelerinde çıkan MİT haberlerini öteki gazeteler de yorumsuz biçimde verdi ama bunlara kimse, "vatan haini" falan demedi. Acaba neden Todays Zaman'a dediler. Mutlaka bir sebebi vardır. Bu gazete, bir süre önce AKP nin oylarını % 35 gösteren bir kamuoyu araştırması yayınlamıştı. Belli ki bu araştırma, gerçeği yansıtmıyordu. Todays Zaman bunu ne amaçla yayınlamıştı bilmiyorum. Bana göre, ingilizce çıkan bir gazetenin böyle bir araştırma sonucu sunması masum bir habercilik sayılamazdı ve haklı olarak tepki almıştı. Sanıyorum amerikan medyasından alıntıladığı MİT haberleri de buna benziyordu ve onun için tepti çekti. Yorumun fazlaca dolambaçlı olmasının sebebi, durumun aynen yorumdaki gibi dolambaçlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bence herkes, önce kendini tartmalı, sonra da başkasının kilosuna bakmalıdır.

  Yorum yazıyorum 1 - Dedemkorkut

  1-Sn. Keneş:"Evet, halkın doğru bilgi alma hakkını temin için en azından şahsım adına bu bedeli de göze aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim." demiş. Öncelikle, Todays Zaman'ın, ben dahil bizim halkın okuyup, anlayıp bilgileneceği bir gazete olmadığını ifade etmeliyim. Türkiyede kaç kişi okuduğu gazeteyi anlayabilecek kadar ingilizce bilir ki? Anlatmak istediğim halk bu gazeteden bilgi alamaz. Bundan ingilizler, amerikalılar ve bir de ingilizce bilen halklar bilgi alabilir.Burayı hallettik.

  ne ekersen onu biçersin(atasözü) - sktk60

  bu hükümetin siyasi ve ekonomik çok yanlışları oldu hepsi abd.ve arap yandaşları sayesinde üstleri örtüldü ergenekondu,balyozdu birçok askeri ve siyasi davanın kahramanı olan gazeteci mehmet baransu bile mit'in takibine uğradı itibarsızlaştırılmaya çalışıldı siz zaman gazetesi olarak bu hükümetin her yaptığını kayıtsız şartsız desteklemedinizmi canavar artık büyüdü doymuyor yenme sırası size geldi her şeye gözü kapalı yetmez ama evet deyip birçok siyasetçi ve askeri mağdur ettiniz atasözünün dediği gibi ektiğinizi biçiyorsunuz.

  Anzore - isakent

  meydanı senin gibileremi bırakalım alışık değilsiniz size muhalif görüşlere lafa gelince demokrasi fikir özgürlüğü dersiniz ancak farklı bir ses çıkınca lejyoner oluruz aslında radikal ortamı size yaramıyor tek ses dinlemek istiyorsan Sözcüye takıl seninkiler orada sizlere muhalif olanların üyeliğinide hemen siliyorlar nasıl..

  yazıdan alıntı - Anzore

  "AKP?nin kamu bütçesinden ödediği maaşlarla birer ?lejyoner? gibi istihdam ettiği danışmanlar ordusunun yönetiminde örgütlenen binlerce insan, ben bunlara sanal milis diyorum, sosyal medyanın her türlü kanalından üzerimize saldırtıldı." Bu sanırım son dönemlerde Radikal'de de görmeye başladığımız bir durum. Bir kaç ay önce AKP'nin yaptığı sanal propaganda ordusu kuracağız açıklamasından sonra Radikal sayfalarında önce 2-3 kişiyle başlayan sonra pötürcük gibi çoğalan hükümet yanlısı yorumculara başka bir açıklama bulamıyorum.