Tokat saldırısını PKK üstlendi

PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı ve ANF Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit olduğu saldırıyı PKK'nın üstlendiğini duyurduTokat Reşadiye Kırsalı’ndaki 6 er ve 1 uzman çavuşun şehit olduğu saldırıyı PKK üstlendi.
Haber ajansı ANF’nin haberine göre terör örgütü PKK’nın sözde askeri kanadı olarak bilinen HPG’den yapılan açıklamaya göre, saldırı bağlı bir grubun merkezden talimat almaksızın, kendi insiyatifini kullanarak eylemi gerçekleştirdiği ifade edildi.
Ajansın haberinde konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi:
"Bu bağlamda son dönemde Gabar ve Cudi alanlarında gerillalarımıza yönelik operasyonların yapılması, Amed’de Aydın Erdem isimli genç yurtseverimizin katledilerek şahadete ulaşması ve Önderliğimiz üzerinde uygulanan ölüm çukuru politikalarına misilleme olarak Anakarargah Komutanlığımız tarafından herhangi bir talimat verilmemesine rağmen, Dersim eyaletimize bağlı bir birimimiz kendi inisiyatifiyle 7 Aralık günü Tokat iline bağlı Reşadiye’nin Sazak alanında TC ordusuna bağlı askeri bir birliğe yönelik olarak 1’i uzman çavuş 6’sı er olmak üzere 7 askerin öldürüldüğü ve 3 askerin yaralandığı bir misilleme eylemi gerçekleştirmiştir.
Eylemsizlik süreci boyunca TC sistemi tarafından gerçekleştirilen her türlü saldırıya karşı güçlerimiz büyük bir sağduyu ve duyarlılıkla yaklaşmıştır. Ancak şu iyi bilinmelidir ki Kürt halkının meşru savunma gücü HPG gerillaları Önderliğimiz ve şahadetler konusunda çok hassastır. Söz konusu olan şahadetler ve Önderimizse her birimimiz kendi inisiyatifini kullanma hakkına sahiptir." (ANKA)