Tokat saldırısını PKK üstlendi, işte ilk tepkiler

Tokat saldırısını PKK üstlendi, işte ilk tepkiler
Tokat saldırısını PKK üstlendi, işte ilk tepkiler
PKK'nın Tokat'ta 7 askerin şehit edilmesiyle sonuçlanan saldırı eylemini üstlenmesinin ardından tepkiler gelmeye başladı. AKP'den ilk yorum 'DTP bunu nasıl izah edecek' şeklinde olurken,MHP ve CHP, DTP'nin 'provokasyon' açıklamalarını yeniden gündeme getirdi.PKK’nın Tokat’taki saldırıyı üstlenmesini değerlendiren AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, saldırıyı Devlet tarafından gerçekleştirildiği iddialarını gündeme getiren DTP’ye sert tepki göstererek, "DTP bunu nasıl izah edecek doğrusu merak ediyoruz" dedi.

PKK’nın Tokat’taki saldırıyı üstlenmesini değerlendiren AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, saldırıyı Devlet tarafından gerçekleştirildiği iddialarını gündeme getiren DTP’ye sert tepki göstererek, "DTP bunu nasıl izah edecek doğrusu merak ediyoruz" dedi.
Saldırı ile ilgili son gelişmeleri ANKA’ya değerlendiren Canikli, DTP sözcülerinin menfur olaydan sonra saldırının PKK tarafından değil, devlet tarafından yapıldığı iddialarını gündeme taşımalarını esefle kınadığını söyledi. DTP’lilerin, bu şekilde kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmek istediğini kaydeden Canikli şöyle dedi:
"Bu konuya asıl açıklama getirmesi gereken DTP sözcüleridir. DTP bunu nasıl izah edecek. Burada PKK’nın saldırıyı üstlenmesinin hiç önemi yok. Bu saldırının asıl sonucunu güvenlik üst düzey mercilerinin ortaya çıkaracağı bulgulardır. Ancak, burada ilginç bir durum vardır. DTP, ilginç bir suçlama ortaya attı ardından, PKK bu saldırıyı üstlendi. DTP, burada kamuoyunu yanlış yönlendirerek, dikkatleri nereye çekmek istedi asıl bu şekilde yorumlamak lazım. DTP’nin iddiaları havada kaldı."
AKP Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen de, bu eylemin aslında sadece "Demokratik Açılım" sürecine yönelik değil, aynı zamanda DTP’yi de kapatmaya yönelik bir eylem olduğunu öne sürdü.
Ekmen, "Terörün şiddet uygulayarak, siyaseti ve çözümü bir tehlike olarak görüyor. Bu eylemler açılım konusunda AKP’nin kararlılığına gölge düşürmeyecek. Aksine kararlılığını artıracak" dedi.

PKK’NIN TOKAT SALDIRISINI ÜSTLENMESİNE CHP VE MHP'NİN TEPKİLERİ

Başkanvekili Kemal Anadol, hükümet üyeleri ve DTP’nin ‘provokasyon’ olarak nitelendirdiği Tokat Reşadiye saldırısını PKK’nın üstlenmesini "Buna provokasyon diyenler gerçek provokatörlerdir" şeklinde değerlendirdi.MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan "Provokasyon diyorlardı şimdi PKK açıkladığına göre PKK provokasyonu diyecekler, bir çıkış yolu bulacaklar" diye konuştu.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, hükümet üyelerinin ‘provokasyon’ dediği Tokat Reşadiye saldırısıyla ilgili PKK’nın açıklamasını "PKK’nın açıklamasıyla olay gün ışığına çıktı. Zaten herkes bu menfur saldırının PKK tarafından yapıldığını biliyordu. Peki başta Sanayi Bakanı, Başbakan Yardımcısı; bu saldırının sanki nemenem olduğu belli olmayan açılımın sabote edilmesi için yapıldığını, söylüyorlardı. Asıl bu saldırıya provokasyon diyenler gerçek provokatörlerdir."sözleriyle değerlendirdi.

"ŞİMDİ DE PKK PROVOKASYONU DİYECEKLERDİR"

MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ise Tokat saldırısıyla ilgili ‘Ergenekon terör örgütü bu işi yaptırdı’ gibi bir takım ima ve yorumlar olduğunu hatırlatarak "PKK’ya karşı yapılması gereken mücadeleyi yapmayan iktidar kendi uyguladığı politikanın doğruluğu noktasında bir psikolojik harekat başlatmıştı. Bu psikolojik harekatlarının yalanı ortaya çıktı. Öncelikle terör örgütünün verdiği mesajın ne olduğunu iyi yorumlamaları gerekir. PKK’nın verdiği mesaj da çok önemli; ‘Biz canlıyız diriyiz, başbakan İmralı’yı dikkate almadan bu konuları götürmek isterse bu iş olmaz. Amerika’yla falan bu işi halledemezsiniz, bizimle halledin’noktasında bir mesaj veriyor. 13 yıldır terör yapmadıkları bir bölgede yapıyorlar. Bu da enteresandır. Şimdi buna provokasyon diyenlerin provokasyonun nasıl bir provokasyon olduğunu açıklamaları gerekir. Oradaki provokasyondaki amaç bunu PKK yapmadı başkaları yaptı noktasındaydı. Şimdi PKK açıkladığına göre herhalde diyecekler ki; PKK provokasyonu. Bir çıkış yolu bulacaklardır. Onların ne diyeceğini ben de merak ediyorum" diye konuştu. (ANKA)


SALDIRI İÇİN KİM NE DEMİŞTİ?

Tokat’ın Reşadiye ilçesi kırsalında 7 askerin şehit olduğu saldırının ardından Cumhurbaşkanı, Hükümet ve DTP’den saldırının "provokasyon" olduğu açıklamaları gelmiş, saldırının PKK’nın dışında "karanlık güçler" tarafından yapıldığına işaret edilmişti. Ancak PKK’nın bugün yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlenmesi, saldırının ardındaki sis perdesini araladı. Siyasiler saldırıya ilişkin şu açıklamaları yapmışlardı:

CUMHURBAŞKANI YER, ZAMANLAMA VE ŞEKLE DİKKAT ÇEKMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Arnavutluk ziyareti öncesi bugün Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında saldırıya ilişkin şunları söyledi:
"Bu hain saldırının zamanlaması, yeri, şekli bütün bunlar düşünüldüğünde, tabii ki çok düşünmemiz gerekiyor. O açıdan hepimizin şu anda milli birliğimizi, beraberliğimizi en güçlü şekilde ifade etmemiz gerekir. Farklı görüşler, farklı düşünceler olabilir, bunlar ayrıdır. Bunları tartışma üslubu da tabii ki çok önemlidir. Bu vesileyle bütün şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyorum, ailelerine ve bütün Türk milletine de tekrar başsağlığı diliyorum."

BAŞBAKAN "PROVOKASYON" DEMİŞTİ

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında saldırıyı bir provokasyon olarak değerlendirmiş ve zamanlamasına dikkat çekmişti. Erdoğan, "Bu hain pusunun yeri ve zamanlaması milletimizin nasıl bir tertip ve provokasyonla karşı karşıya olduğunun da açık bir ifadesidir. Bugün kurumlarımız ve aziz milletimiz bu kalleş pusunun özellikle arkasında yatan emelleri ve niyetleri basiretle, ferasetle değerlendirecektir. Şehitlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine, güvenlik güçlerimize ve milletimize sabır ve metanet temenni ediyorum. Tabii ki bu alçakça saldırıyı gerçekleştirenler, planlayanlar, bunun taşeronluğunu ve tetikçiliğini üstelenenler bunun bedelini de ağır bir şekilde ödeyeceklerdir" demişti.

ARINÇ: MİLLİYETÇİ DUYGULARLA SİYASET YAPAN PARTİLERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK EYLEMİ AKILLICA PLANLAMIŞ OLABİLİRLER

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise saldırı için "Daha çok ses getirecek, milliyetçi duyguları körükleyecek, özellikle bu söylem içerisinde siyaset yapan partilerin işini kolaylaştıracak bir eylemi çok akıllıca planlamış olabilirler" görüşünü belirtmişti. Habertürk TV’de katıldığı bir programda "Başbakan ‘Taşeronu kim ona bakmak lazım’ diye bir ifade kullandı. Sizin düşünceniz nedir?’ sorusuna Arınç şu yanıtı vermişti:
"Türkiye’de ismi bilinen örgütler var. Bu örgütleri sevk eden iç ve dış mihraklar var. Dolayısıyla, taşeron örgüt de, eylemci de kullanılmış olabiliyor. Özellikle, Türkiye’de son zamanlarda pek çok bilgi ve belgede henüz bir yargı sonucuna ulaşmamış olmakla birlikte kısmen teyit edilen, kısmen inkar edilen pek çok konuşma, pek çok bağlantı Türkiye’de yapılan eylemlerin belli örgütlere izafe edilmesinde biraz daha dikkatli olmamızı gerektiriyor. Daha fazlasını davalar bittikten sonra konuşuruz."

ÇELİK: KARANLIK GÜÇ DÜĞMEYE BASTI

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise 9 Aralık’ta AKP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Tokat’ta yaşanan saldırının daha önce 33 askerin şehit edilmesine benzetildiğinin hatırlatılması üzerine kurdun puslu havadan hoşlandığını, teröristlerin refahın, huzurun, barışın olduğu bir yerde doğsalar bile büyüyemeyeceğini ve yürüyemeyeceklerini söylemişti. Tokat’taki saldırının faillerinin henüz belirlenmediğini ve olayı üstlenenin de olmadığını ifade eden Çelik, Türkiye’de normalleşme çabaları arttığında ve demokrasi standartları yükseldiği zaman bir karanlık gücün devreye girdiğine ve "düğmeye basıldığına" işaret etmişti.

SANAYİ BAKANI: DANIŞTAY SALDIRISINDA DA BÖYLE OLMUŞTU

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği sohbet toplantısında yıllardır terör eylemi olmayan Tokat’ta yaşanan bu saldırının perde arkasının iyi irdelenmesi gerektiğini belirterek, "Danıştay saldırısında da böyle olmuştu. Sonra arkasından ne çıktı, herkes gördü" demişti. Bir gazetecinin, "Ergenekon’la mı ilişkilendiriyorsunuz?" sorusunu ise Bakan Ergün "Tokat’ta yıllardır bu boyutlarda bir terör olayı yaşanmazken bir karakol devriyesi yapan askerlerin sisli bir havada baskına uğraması, Tokat’taki çok spesifik bir nedene ya da Tokat’ta vaktiyle eylemler yapmış TİKKO, DHKP/C gibi örgütlerin yeniden eylem kabiliyeti kazandığına mı işaret eder, yoksa araştırmalar başka şeyi mi ortaya koyacaktır? Bunları görmek lazım" diye yanıtlamıştı.

KÜLTÜR BAKANI "TUZAK" DEMİŞTİ

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise 9 Aralık’ta TBMM’deki ödül töreninde gazetecilerin son saldırılarla ilgili sorusunu yanıtlarken, "Türkiye ne zaman iç barışının temellerini sağlamlaştırmaya çalıştıysa tuzaklar kuruluyor. Demokrasi girişimleri böyle tuzaklara teslim olmamalı" demişti.

TÜRK DE DÜĞMEYE BASILDI DEMİŞTİ

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, partisinin Meclis Grup toplantısında Tokat’taki saldırının provokasyon olduğunu ifade ederek "Reşadiye’deki karanlık provokasyon bir an önce aydınlanmalı" demişti. Türk, şunları söylemişti. 1993 yılında yaşanan 33 askerin şehit olduğu saldırıyı hatırlatan Türk, o dönemde de Kürt sorununun çözümü için yaşanan sürece son vermek için birilerinin düğmeye bastığını, Tokat’taki saldırının da aynı amacı taşıdığını savunmuştu.

AYNA: UMARIM YENİ BİR ERGENEKON YOKTUR
DTP Eşbaşkanı Emine Ayna da "Tam DTP’nin kapatılmasının görüşülmesine 1 gün kala Tokat’ta gelişen 7 askerin ölümü, ailesi tarafından bayram öncesinde yemek yiyor, oturuyor dediği Serap’ın ölümünün tam bu dönemde olması, bunu çok ciddi söylüyorum umarım yeni bir Ergenekon devreye girmemiştir" değerlendirmesini yapmıştı.