Tokatlı reklama uyarı geldi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), satıcının müşterisini tokatladığı çamaşır makinesi reklamını 'şiddet içerikli' buldu ve üç kanala uyarı cezası verdi.

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), satıcının müşterisini tokatladığı çamaşır makinesi reklamını 'şiddet içerikli' buldu ve üç kanala uyarı cezası verdi.
Üst Kurul, satıcının müşterisini tokatladığı çamaşır makinesi reklamının 'Kadına, güçsüzlere ve küçüklere karşı şiddet ve ayrımcılığın teşvik edilmemesi ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle. reklamı yayımlayan Show TV, TGRT ve Kanal 7'ye uyarı cezası verdi. Show TV'deki 'Bizim Mutfaktan Bizim Lezzetler' programı sponsor reklamında aşırıya kaçıldığı için, Türkiye Kupası Final karşılaşmasında yayımlanan reklam da 'yanıltıcı'
olduğu için Show TV'ye uyarı cezası getirdi.
Sigara, puro ve içki içen çizgi karakterlerin yer aldığı 'Lastik Çocuk' adlı Japon çizgi filmi nedeniyle Star TV'ye uyarı cezası verildi. RTÜK, 'yayınların Türk aile yapısına aykırı olmaması' ilkesi gerekçesiyle de 'Sabah Sabah Seda Sayan' ve 'Zaga Show' programlarıyla ilgili Kanal D'ye uyarı cezası verdi. "Sabah Sabah Seda Sayan' için bir kez de program durdurma cezası uygulanacak.
Üst Kurul, 'Kurtlar Vadisi'nde de 'yayınların şiddet kullanımını özendirici veya ırkçı nefret duygularını kışkırtıcı nitelikte olmaması' ilkesinin çiğnendiği gerekçesiyle Show TV'ye de bir kez program durdurma cezası verdi. 'Haber Özel' 'Türkiye'nin Yıldızları' ve 'Popstar Türkiye' programları için Show TV'ye, 'Akademi Türkiye' programı nedeniyle de ATV'ye uyarı cezası uygulanması kararlaştırıldı.