Tokat'ta jandarmaya ateş açıldı

Tokat'ın Reşadiye İlçesi Sazak Köyü yakınlarında devriye görevi yapan jandarma timine teröristlerce ateş açıldı. Saldırıda 7 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

 Yetkililerden alınan bilgiye göre Sazak Köyü yakınlarında, yoğun sisin etkisiyle görüş mesafesi 2 metreye kadar düşerken, öğle saatlerinde devriye görevi yapan jandarma timine, teröristlerce ateş açıldı. Sazak Köyü Jandarma Karakolu'na bağlı jandarma timi yol devriyesi görev yaparken, bölgede pusu kuran teröristlerin saldırısına uğradı. Reşadiye Kaymakamı Cihangir Güler, devriye görevi sırasında meydana gelen terörist saldırısında 1 uzman çavuş ile 6 erin şehit olduğunu söyledi.

 

 

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ

 


Reşadiye İlçesi'ne bağlı Sazak Köyü yakınlarında teröristlerin saldırısında şehit olan askerlerin adları şöyle:
Uzman çavuş Harun Arslanbey (Adana); erler: Onur Bozdemir (Adıyaman), Kemal Pide (Ordu), Ferit Demir (Muş), Yakup Mutlu (Muş), Cengiz Sarıbaş (Giresun) ve Fatih Yonca’nın (Hatay)
Saldırıda Uzman Çavuş Yusuf Öztürk ile erler Emrah Mandıralı ve Arif Temel’in yaralandığı belirtildi. Yaralılardan Emrah Mandralı Niksar'dan Tokat'taki Dr. Cevdet Aykan Hastane'ne sevkedildi. Kaymakam Güler, sağlık durumu ağır olan Uzman Çavuş Öztürk'ün ameliyata alındığı söyledi.

 

 

BELEDİYE BAŞKANI: TERÖRİSTLERİN KELLESİNİ TÜRK ASKERİ ALACAKTIR

 

 

TRT'ye telefonla bağlanan Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem "Çatışma 1997 yılında daha önce askerlerimizin şehit olduğu yerde meydana geldi. 7 şehidimiz var. 3 askerimiz ise yaralı. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Şehitlerimizden 6'sı er, biri uzman çavuş. Ama ne fark eder? İnşallah onları şehit eden teröristlerin kafasını, kellesini, Türk askeri alacaktır. Açılım açılım diyorlar. Açılım yapmaya devam etsinler" diye konuştu.

 

 

 GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

 Genelkurmay Başkanlığı saldırıyya ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle: "Bugün saat 15.20 sularında; Tokat ili Reşadiye ilçesi, Sazak Mevkiinde yol kontrol görevi yapan askeri araca teröristler tarafından açılan ateş sonucu, araçta bulunan 1 Uzman Jandarma Çavuş, 1 Jandarma Onbaşı ve 5 Jandarma Er olmak üzere 7 güvenlik görevlisi şehit olmuş, 1 Uzman Jandarma Çavuş ve 2 Jandarma Er yaralanmıştır. Yaralı personel, Tokat ve Reşadiye Devlet Hastanelerine sevk edilerek tedavi altına alınmıştır.  Olayın meydana geldiği bölgeye ilave kuvvetler sevk edilmiş olup operasyonlara devam edilmektedir."

 

 

BAŞBAKAN BİLGİ ALDI, CUMHURBAŞKANI MESAJ YAYIMLADI

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tokat'taki hain saldırı sonrası İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı arayarak bilgi aldığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı, Abdullah Gül Tokat'taki terörist saldırı iğle ilgili bir açıklama yaptı.  Cumhurbaşkanı Gül'ün açıklaması şöyle:
"Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda askerlerimizin şehit olmasından büyük üzüntü duydum.
Birlik ve beraberliğimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamına yönelen bu hain saldırıyı şiddetle telin ediyorum.
Ülkemizin her tür terör eylemine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini ve bu saldırıların hiç bir zaman amacına ulaşamayacağını bir kez daha vurgulamak istiyorum.
Vatanını canından üstün tutan, bu uğurda şehit olan kahraman askerlerimiz milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacaktır.
Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

 

 

DAHA ÖNCE TOKAT'TA YAPILAN EYLEMLER

 


Yetkililer saldıran teröristlerin hangi örgüte mensup olduğu konusunda kesin bilgi bulunmadı. Bölgede bir dönem etkili olmaya çalışan DHKP-C terör örgütü en son 2004 yılında 5 teröristin ölü ele geçirilmesinden sonra etkinliğini yitirmiş, en son geçen yıl Reşadiye'de 1 akaryakıt istasyonunu yakmışlardı.
1990'lı yıllarda  PKK, Karadeniz'e açılma çabasına girerken, Turceli, Sivas, Tokat, Erzincan bölgelerinde çeşitli sol örgütlerle işbirliğine girmeye çalışmış, ancak bu uzun süreli olmamıştı.