Tokat'ta panik: Kene ısırığı yine öldürdü

Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan virüslü keneler Kat beldesinde 33 yaşındaki Süheybe Özseven'in ölümüne neden oldu.
Haber: YÜKSEL MENEKŞE / Arşivi

TOKAT - Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan virüslü keneler Kat beldesinde 33 yaşındaki Süheybe Özseven'in ölümüne neden oldu. Tarlada çalıştıktan bir gün sonra, sırtına yapışan keneyi fark eten Özseven'in yakınları keneyi kopartarak aldı. Baş ağrısı ve halsizlik şikâyetleriy-le Sivas'taki Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırılan üç çocuk annesi Özseven, dört gün sonra hayatını kaybetti.
Cumhuriyet Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü yetkilileri, hasta getirildiğinde, Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığının tüm belirtilerini gördüklerini söyledi. Kesin ölüm nedeni iki ay sürecek testlerden sonra netlik kazanacak. Tedavisi henüz olmayan fakat erken teşhisle önlenebilen Kırım-Kongo kanamalı ateşi teşhisi ile Tokat Devlet Hastanesi'nde üç kişi daha tedavi altında.
Kat'ta ise köylüler kene yüzünden tarlada çalışamadıklarını, çocukları dışarı çıkaramadıkları söyledi.
Geçen yıl altı kişi ölmüştü
Kırım-Kongo kanamalı ateşi, havaların ısınmasıyla canlanan kenelerle yayılıyor. Hastalık 2001 yılında Türkiye'de de görülmeye başladı. En çok Tokat, Sivas ve Amasya'da görüldü. Tokat'ta 2004 yılında altı kişi öldü.
Hastalık grip belirtileri, baş ağrısı, gözlerin kanlanması, vücutta nokta halinde kanama ve kusma ile kendini belli ediyor. Veteriner Hekimler Tokat İl Temsilcisi Şenel Çavuşoğlu, "Kenelerin virüs taşıyan hayvanların kanını emmesi ile hastalık keneye bulaşıyor. Kanı emen kene, toprağa düşüyor ve 7-15 bin yumurta bırakıyor. Hastalık kan ve vücut sıvılarıyla da bulaşıyor. Vücuduna kene yapışan vatandaş kesinlikle keneyi kopartmamalı, alkolle çıkarmamalı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7443557443550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.