Tokat'ta şehit olan yedi askerden dördü miting havasında törenlerle uğurlandı

Tokat'ta şehit olan yedi askerden dördü miting havasında törenlerle uğurlandı
Tokat'ta şehit olan yedi askerden dördü miting havasında törenlerle uğurlandı

Sarıbaş?ın cenaze töreni için Ataköy 5. Kısım Camii?ni doldurdu. Bazı kişiler ?Bu ateşi biz söndürürüz? yazılı pankartlar açtı. ?Meclis?te PKKistemiyoruz? sloganları atıldı. fotoğraf: Serkan Akkoç / dha

Şehit Sarıbaş’ı 5 bin kişi sloganlarla uğurladı
İSTANBUL-  Tokat’ın Reşadiye ilçesinde 7 Aralık günü pusuda şehit düşen Jandarma Onbaşı Cengiz Sarıbaş’ın cenazesi, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenle gözyaşları içinde toprağa verildi. 
Jandarma Onbaşı Cengiz Sarıbaş’ın cenazesi dün önce Bahçelievler’deki evinin önüne getirilerek komşuları ve yakınlarından helallik alındı. Bu sırada vatandaşlar cenaze arabasının ardından bayraklarla yürüyüşe geçti. Polis önce yürüyüşe engel oldu ancak daha sonra kalabalığın yürümesine izin verildi. Cenaze töreni Ataköy 5. Kısım Camii’nde düzenlendi. 250 kişilik bir grup ‘Açılımı Açıyoruz: AKP=PKK’ pankartı açtı.  Pankartı polis indirdi. Kırmızı renkli Türkiye siluetinin üstünde Atatürk Portresi ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Topal Osman’ın fotoğraflarının yan yana yer aldığı bir pankart ve  büyük bir Türk bayrağı da cami duvarına asıldı. Caminin avlusu da dışı da tamamen doldu. Kalabalık grup ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Türkiye uyuma, şehidine sahip çık’, ‘Meclis’te PKK istemiyoruz’  diye sloganlar attı. Sarıbaş’ın yakınlarının yanı sıra törene Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Hüseyin Çapkın ve milletvekilleri katıldı.
Aileye Başbakan Tayyip Erdoğan’ın taziyelerini bildiren AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’ya abla Gülcan Yanaşma, “Başbakan yurtdışında geziyor. Askere sahip çıksaydı, kardeşim yaşıyor olurdu” siteminde bulundu. Anne Gülyaz Sarıbaş da, “Benim bir oğlum daha var. Onu da şehit veririm. Ama Başbakan bu açılımdan vazgeçsin”dedi. Sarıbaş’ın cenazesi Edirnekapı şehitliğinde toprağa verildi. (Radikal)

***
‘Herkes anneler ağlamasın diyor’ 

Bir saat önce arayıp “İyiyim” dedi.

MUŞ - Şehit Jandarma Er Ferit Demir’in cenazesi, dün askeri helikopterle ailesinin yaşadığı Malazgirt ilçesine bağlı Erence köyüne götürüldü. Şehit Demir’in cenazesi, Türk bayraklarıyla donatılan Erence köyünün  girişinde vatandaşlar tarafından karşılandı. “Şehitler ölmez vatan bölünmez” diye slogan atan vatandaşlar, cenazeyi köy camisine götürdü.
Törene şehit Ferit Demir’in annesi Muhteber Demir, kardeşleri ve yakınlarının yanı sıra Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Bitlis  Valisi Nurettin Yılmaz, AK Parti Muş milletvekilleri Medeni Yılmaz ve Seracettin Karayağız katıldı. Kalp hastası olduğu için başta oğlunun ölümünün kendisinden saklandığını söyleyen anne Muhteber Demir “Saldırıdan önce devriye görevine çıkacağını  söylemişti, ben de kendisine iyi bakmasını tembihlemiştim. Bana çok iyi olduğunu söylemişti. Bu felaket başımıza geldi” diye konuştu.
Muş Valisi Bektaş ise 20 yaşındaki gençlerin toprağa verilmesinin kimseye fayda getirmeyeceğini söyledi. Bektaş, “Herkes anneler ağlamasın diyor. Ama birileri anneleri ağlatmaya devam ediyor. Başka  söz bulamıyorum. Sözün bittiği yer burası” dedi. Şehit Demir’in cenazesi, cenaze namazının kılınmasının ardından ailesinin evine götürüldükten sonra köy mezarlığında toprağa verildi. (aa)

***
Başbakan’ın çelengini yırttılar

Annesine o bakıyordu.

HATAY -  Jandarma Er Fatih Yonca’nın cenazesi, Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Bekbele beldesinde toprağa verildi. Cenaze Bekbele beldesi Merkez Camisi’nde ellerinde Türk bayrakları taşıyan ve terör örgütü aleyhine slogan atan büyük bir grup tarafından karşılandı.
Cenazeye şehit Er Fatih Yonca’nın ailesinin yanı sıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK  Parti ve CHP Hütüy milletvekilleri, kaymakam, belediye başkanı da katıldı. Baba Bülent Yonca “Açılım maçılım istemiyorum” deyince camide bir genç Başbakan Erdoğan’ın yolladığı çelenkte, Başbakan’ın isminin yazılı olduğu kâğıdı yırttı. Polisler bantı alıp yeniden çelenge yerleştirdi, ‘T’si geç bulunduğu için bir süre eksik kalan kâğıt cenaze mezarlığa götürülürken yeniden yırtılıp atıldı. 7 bin nüfuslu beldede 10 bin kişinin katıldığı cenazede ‘Hükümet istifa, Başbakan istifa’ sloganları atıldı.
Eşinden ayrıldıktan sonra 24 yaşındaki yüksekokul mezunu şehit oğlunun yolladığı parayla geçinen Gülsüm Sönmez, geride kalan üç çocuğuna sarılarak ağladı. Gülsüm Sönmez, daha sonra oğlunun fotoğrafını eline alıp havaya kaldırarak  “İşte benim oğlum. Yeşil gözlüm” diye bağırdı. Yaklaşık bir kilometre omuzlarda taşınan cenaze belde mezarlığında toprağa verildi. (aa, dha)

***
Sugözü Köyü ilk şehidini defnetti

Dört yıl İmralı Adası’nda görev yaptı.

ADANA - Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Harun Arslanbay için memleketi Adana’nın Yumurtalık ilçesinde tören düzenlendi. Cenazenin getirilmesi sırasında Yumurtalık Merkez Camii önünde toplanan ve ellerinde Türk bayrakları bulunan çok sayıda vatandaş, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Askere uzanan eller kırılsın’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’  sloganları attı.
Törende, Eşi Demet Arslanbay iki yaşındaki kızı ve altı aylık bebeği tabuta sarılarak veda etti. Baba Hamdi Arslanbay, oğlunun fotoğrafını tutarak, “Sakın ağlamayın, ağlayıp da teröristleri sevindirmeyin” diye konuştu. Cenaze törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı ve aileye başsağlığı diledi. Kılınan cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, askerler tarafından alınarak, oluşturulan kortej eşliğinde, toprağa verilmek üzere Sugözü köyüne  götürüldü.
32 yaşındaki Arslanbay, Tokat’tan önce Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı Cezaevi’nde görev yapmıştı. Çiftin Zehra adında iki yaşında ve Zeynep adında altı aylık iki çocuğu vardı.
Arslanbay, Adana’nın Yumurtalık ilçesine bağlı 100 nüfuslu Sugözü köyünün ilk şehidi oldu. (aa)


Şehit Aslanbay’ın iki yaşındaki kızı Döndü Zehra, babasının tabutu üzerindeki fotoğrafına baktı.
FOTOĞRAF: BÜNYAMİN YIL / DHA


***
Bakan Yıldız: Vazgeçmeyeceğiz
Şehit Jandarma Uzman Çavuş 32 yaşındaki Harun Arslanbay’ın cenaze törenine katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Yumurtalık Kaymakamlığı’na giderken ilköğretim öğrencileri tarafından  ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez ’ sloganıyla karşılandı. Bakan Yıldız, Kaymakamlık’ta yaptığı konuşmada,  “Milli birlik projemizden hiçbir olay bizi vazgeçiremez. Hiç kimse böyle bir kanıya varmasın. Üniter devlet yapısı içinde milli birlik ve beraberliği her fırsatta dile getireceğiz. Bu şehitlerimizin kanı da yerde kalmaz, tıpkı diğer şehitlerimizde olduğu gibi ” dedi.