Tokat'ta tesis için ağaç kesimine esnaf tepkisi

Tokat'ta tesis için ağaç kesimine esnaf tepkisi
Tokat'ta tesis için ağaç kesimine esnaf tepkisi
Tokat'ta Küçük Sanayi Sitesi'ne kurulacak tesisin bulunduğu alandaki ağaçların kesilmesi, esnafın tepkisine neden oldu

TOKAT - Tokat Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından, 'Küçük Sanayicilerin Büyük Girişimi Projesi' hazırlandı. 10 milyon Euro bütçeli, AB destekli proje kapsamında Küçük Sanayi Sitesi'ne, mobilya, otomotiv ve metal ürünleriyle ilgili tesis kurulması planlandı. Kooperatife ait olan 1600 metrekare olan alanda kurulacak olan tesis için dün çalışma başlatıldı.

Başlatılan çalışmalar kapsamında ilk olarak burada bulunan ağaçlar kesildi. Ağaçların kesildiği bugün fark eden sanayi esnafı, buna tepki gösterdi. Sanayi esnafından Ayhan Dönmezoğlu, kesilen ağaçların 1977 yılında Bursa'dan gönderildiğini söyleyerek, "Fakat dün kooperatif başkanı ve yönetimi buradaki çamları ve çınarları kesmişler. Türkiye isyan ediyor dört tane fidana. Buradaki çamları, çınarları yetiştirmek kolay değil. Yazık oldu, üzüldüm. 10 tane çam ağacı, 7 tane çınar, 5 tane kestane ağacı vardı" dedi. Diğer bir sanayi esnafı Hüsnü İspirli ise "Sanayinin güzel yetişmiş ağaçlarının kesilmesi çevre bakımından hiç iyi değil. Evet buraya bir hizmet yapılacak ama daha değişik bir yere yapılabilirdi. Buradaki ağaçları katledip buraya hizmet yapmak bence doğru değil. Organize sanayi bölgesi buraya 3 kilometre uzaklıkta. Orada bir sürü boş arazi var" diye konuştu.

Tokat Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Fehmi Çankaya ise konu ile ilgili konuşmak istemediğini söyledi.(DHA/Mustafa Turapoğlu-Fatih Yılmaz)