Tokcan cezaevinde eylem planlamış

Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde
tutuklu bulunan Swissotel baskıncıları Muhammet Tokcan ve arkadaşlarının, aynı...
Haber: ARSLAN ARİÇ / Arşivi

İSTANBUL - Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde
tutuklu bulunan Swissotel baskıncıları Muhammet Tokcan ve arkadaşlarının, aynı cezaevinde tutuklu bulunan bankacılara karşı eylem hazırlığındayken yakalandıkları iddia edildi. Tokcan ve 12 arkadaşı iki haftadan bu yana, aralarında Hayyam Garipoğlu ve Murat Demirel'in de olduğu bankacıları ve ziyaretçilerini rahatsız ediyor.
Önceleri sözlü saldırıda bulunan 'otel baskıncıları' daha sonra adli tutuklularla da işbirliği yaparak, geceleri bankacılar aleyhine slogan atmaya başladı. Dört saat süren olayda eylemciler, "Bir gece ansızın geleceğiz, sizi temizleyeceğiz" diye slogan attı. Bankacılar, idareye başvurarak ek güvenlik önlemi alınmasını istedi.
Gerginliğin artması üzerine cezaevi yönetimi durumu Adalet Bakanlığı'na bildirdi.
İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı komando birliği de dün sabaha karşı cezaevine operasyon düzenledi. Yapılan aramada Tokcan ve arkadaşlarının kaldığı sağ A-5 ve 7'nci koğuşta, bazı notlar, üç adet şiş bulunurken, koğuşun pencere demirlerinin de kesildiği saptandı. Aramada Tokcan, "En büyük eylemimizi burada yapacağız" dedi. Bankacıların koğuşlarında ek güvenlik önlemi alındı.