Toker: Sorular çalınmadı

Diyarbakır'da korsan bir radyonun ÖSS sırasında soru ve yanıtlarını...

ANKARA - Diyarbakır'da korsan bir radyonun ÖSS sırasında soru ve yanıtlarını yayımlaması üzerine sınavda sahtekârlık yaptıkları belirlenen üç kişi sorgulanırken, ÖSYM Başkanı Fethi Toker, "Sınav sırasında soruların radyodan okunması, sınavdaki öğrenciler için bir şey ifade etmez. Hiçbir öğrenciyle bağlantı kurulmamış. Sınavın iptali söz konusu değil" dedi.
Diyarbakır Emniyet Müdürü Atilla Çınar, ÖSS soru kitapçığının çalınmadığını belirterek üç kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan olayı şöyle anlattı:
"Yakaladığımız üç kişiden biri diğerlerini 3 bin mark karşılığında 'Size soruların yanıtlarını vereceğim' diye kandırmış. 'Saat 11.00'de kulağınıza alıcıları takın' demiş. Sınavdan çıktıktan sonra saat 11.00 sıralarında soruların cevaplarını vermeye çalışmış. Diğer iki kişi, sadece fizikten üç sorunun cevabını alabildiklerini söylüyor. Daha sonra yakalandılar. Soru kitapçığı çalma kesinlikle söz konusu değil. Bu kişilerin sorgusunu sürdürüyoruz."
'İptal söz konusu değil'
ÖSYM Başkanı Fethi Toker, sınav sırasında meydana gelmiş bir olayın sınavdaki diğer öğrencileri etkilemesinin söz konusu olmadığını belirterek, "Emniyet'in olay üzerindeki çalışmaları sürüyor ama bizim sınavı iptal etmemiz söz konusu değil" dedi. Toker, ÖSS'de bu tür olayların zaman zaman yaşandığını hatırlatarak, "Emniyet'le birlikte çalışıyoruz. Bu tür olaylarda sorumlular yakalanıyor. Gerektiğinde sınav da iptal ediliyor ama bu kez böyle bir durum mevcut değil. Hiçbir adayın paniğe kapılmasına gerek yok" dedi.


  ETİKETLER:

  ÖSYM

  ,

  Ankara

  ,

  Diyarbakır