TOKİ: Bakırköy Belediyesi işgalcilerle işbirliği yaptı

TOKİ: Bakırköy Belediyesi işgalcilerle işbirliği yaptı
TOKİ: Bakırköy Belediyesi işgalcilerle işbirliği yaptı

Ataköylüler deniz ile aralarına girecek projeye günlerdir eylemler yaparak karşı çıkıyor. FOTOĞRAF: MURAT PAKSOY / AA

ANKARA / İSTANBUL - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gelecek hafta satış ve kiralama ihaleleri yapılacak olan Ataköy sahil şeridindeki arazilerle ilgili Bakırköy Belediyesi’ne ağır suçlamalar yöneltti.    
TOKİ, Ataköy’de Galleria alışveriş merkezinin yanındaki 153 dönümlük arsasını 19 Ağustos’ta ihale edecek. Bu satışa Ataköylüler günlerdir sürdürdükleri eylemle karşı çıkıyor. TOKİ Başkanı Bayraktar’dan dün tepkilere yanıt geldi. Bölgenin imar planlarında ‘turizm ve rekreasyon alanı’ olarak belirlendiğini anlatan Bayraktar şunları söyledi: “Bu arsa 1981’de Yap-İşlet-Devret (YİD) sözleşmeleri ile Emlak Bankası’nca özel şahıslara kiralanmış. Kiracılar sözleşmedeki yatırımları yapmamışlar ve açılan davalar 16 yıl sürmüş. Buraları düşük kiralarla kullanmışlar.” TOKİ’nin araziyi devralmasından sonra davaların sonuçlandığını belirten Bayraktar, “Burası 28 yıl işgal altında idi. Kimse bir şey demiyordu. Halkın kullanımına da açık değildi. Burada kimin ne yaptığını herkes, uçan kuşlar bile biliyor” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz burayı temizlerken Bakırköy Belediyesi bize evrak vermedi. Onlarla işbirliği yaptı. Biz oradaki kaçak binaları tespit ederken, belediyeden evrak alamadık. Onların işgali varken sesi çıkmayan Bakırköy Belediyesi, biz turizme katkı sağlayacak proje uygulamak isterken engellemeye çalışıyor. 

Sulukule’de mağdur yok
Erdoğan Bayraktar Sulukule ile ilgili ise şunları söyledi: “Roman kültürünü yaşatmaya yönelik arayış içindeyiz. TOKİ bölgede yapılan 620 konutun tamamını hak sahiplerine verdi. TOKİ olarak konut almadık.”(Radikal)