TOKİ işçileri çatıya çıkardı

TOKİ işçileri çatıya çıkardı
TOKİ işçileri çatıya çıkardı
Ordu'da TOKİ inşaatında çalışan 30 işçi paralarını alamayınca tepkilerini cami inşaatının çatısına çıkarak gösterdi

 

Erol KÜÇÜKOĞLU/ORDU

ORDU'da yapımı devam eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca (TOKİ) yapılan konutların inşaatında çalışan 30 işçi, yüklenici firmanın 3 aydır ücretlerini ödemediğini gerekçe göstererek eylem yaptı. TOKİ girişindeki cami inşaatının çatısına çıkan işçiler, “Paramızı istiyoruz” diye bağırdı. Yarım saat kadar süren çatı eyleminden sonra aşağı inen işçiler, alacaklarını alıncaya kadar işbaşı yapmayacaklarını söyledi.
Ordu merkeze bağlı Terzili Köyü'nde 2006 yılında yapımına başlanan toplam 742 konutluk, 16 derslikli ilköğretim okulu, sağlık ocağı, cami, şadırvan, ticaret merkezi ve kütüphane yapıldığı TOKİ inşaatında çalışan 30 işçi, 3 aydır ücretlerini alamayınca bugün toplu halde iş bırakarak eylem yapma kararı aldı. İşçiler şantiyedeki diğer işçilerin de çalışmasını engelleyerek kendilerine destek vermelerini istedi. Bu sırada TOKİ girişindeki cami inşaatının çatı katına çıkan işçiler, “Paramızı istiyoruz” diye bağırdı. Yaklaşık yarım saat süren çatı eyleminden sonra aşağıya inen işçiler, ücretlerini alıncaya kadar çalışmayarak cami inşaatında kalacaklarını söyledi.
İşçiler adına konuşan inşaat ustası evli ve 3 çocuk babası Fahrettin Nizam, “Biz buraya geleli 8 ay oldu. 8 aydır pazar günleri de dahil bizi burada çalıştırdılar. 3 aydır da bize para vermiyorlar. Evlerimize, çocuklarımıza bir kuruş para gönderemedik. TOKİ yetkililerine gidiyoruz, ‘Şirketinize gidin’ diyorlar. Taşeron firma ‘Bekleyin’ diyor. Herhangi bir açıklama yok. Buraya Kayseri'den, Van'dan, Malatya'dan Gaziaptep'ten işçiler ekmek parası için geliyor. Şu anda kişi başına 3.5 bin TL alacağımız var. Paralarımızı alıncaya kadar da bu cami inşaatında yatacağız. Artık bıktık yeter” dedi.
Bir diğer işçi Olgun Okumuş da “Bizler ekmek parası için çalışıyoruz. Paralarımızı hep gecikmeli ödediler. Ayın 20'sinde verilmesi gereken aylık ücretimizi 15 gün sarkıtarak verdiler. 3 aydır da ücret ödemiyorlar. Ben nişanlıyım, evlilik hazırlığı yapıyorum ama bu iş nereye kadar gidecek böyle?” diyerek tepkisini dile getirdi.
Daha sonra cami inşaatının çatı katına çıkan işçiler, yüklenici firmayı alkış ve ıslıklarla protesto ederek sürenin uzaması durumunda eylemlerini devam ettireceklerini söyledi.(dha)