TOKİ işçilerine şafak baskını

TOKİ işçilerine şafak baskını
TOKİ işçilerine şafak baskını
Kırklareli'ndeki TOKİ konutları inşaatında çalışan ve paralarını alamadıkları gerekçesi ile eylem hazırlığında oldukları öne sürülen 7 işçi, sabah saat 06.15'de şantiye alanına gelen çok sayıda polis tarafından yataklarında uyandırıldı ve daha sonra gözaltına alındı.

 

456 konutlu TOKİ konutlarını yapan yüklenici firmanın iflasını açıklamasını ardından ortada kalan çok sayıda işçi kendi imkanları ile şantiyeyi terk eti. Bazıları ise para kazanmak için yakın çevredeki başka inşaatlarda çalışmaya başladı. Paraları olmadığı gerekçesi ile 7 işçi ise şantiyedeki yatakhanede kalmayı sürdürdü.


Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi'ndeki TOKİ işçilerinin geçen hafta konutların çatısına çıkarak eylem yapmasının ardından, aynı eylemi Kofçaz yolundaki Kırklareli TOKİ konutlarında çalışan işçilerin de yapacağı yönünde ihbar alan polis ekipleri, yaklaşık 70 polis ile konutlara çıkartma yaptı. Burada çevik kuvvet polisleri robocop kıyafetlerini giyinirken, bazı polisler ise yatakhaneye girerek işçileri uyandırdı ve 7 işçiyi gözaltına aldı. Polise direnmeyen işçiler daha sonra sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Hayrettin Yesin Karakoluna götürüldü.


Karakol bahçesinde çay ve simitle kahvaltılarını yapan işçiler Kasım Bozkayar, Salih Bozkayar, İsmail Bozkayar, İskender Şahin, Mehmet Yağız, Behçet Aslan ve Mehmet Şerif, "Bizler işgalci değiliz. Hakkımızı istiyoruz" dediler. İşçilerin polisteki sorgusu sürüyor. Ayrıca polis ekipleri, şantiye dışında bulunan diğer işçilerin eylem yapacağı endişesi ile konutların bulunduğu bölgede bekliyor. (dha)