TOKİ konutlarında mum ışığında ders

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'ne bağlı Sofulu beldesinde dar gelirlilere yönelik yaptırdığı 588 konutun bir bölümünün orman arazisi vasfı bulunması nedeniyle davalık olması yüzünden iskân verilmedi.

ADANA - Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'ne bağlı Sofulu beldesinde dar gelirlilere yönelik yaptırdığı 588 konutun bir bölümünün orman arazisi vasfı bulunması nedeniyle davalık olması yüzünden iskân verilmedi. İskân olmayınca elektrik de bağlanmaması yüzünden oturanlar gece aydınlanmak için mum, lüküs lambası kullanıyor, çamaşırlar ve bulaşıklar, makineler elektriksizlik yüzünden çalışmadığı için elde yıkanıyor.
Eylem yaptılar
Kendilerine teslim edilen evlerine geçen ay taşınan vatandaşlar, elektriklerinin olmadığını görünce şok yaşadı. 20 günden bu yana mum, lüküs lambasından yararlanan vatandaşlar, sorunun çözülmemesini protesto etti. TOKİ konutları önünde toplanan yaklaşık 60 kişi, mum ışığı altında çocuklarının ders yaptığını, bulaşık, çamaşır makinesi, fırın gibi elektrikli ev aletlerini kullanamadıklarını, televizyon ve radyoları çalışmadığı için güncel olayları da takip edemediklerini söyledi. TOKİ sakinlerinden 48 yaşındaki Figen Kaya, çocuğunun mum ışığı altında ders yaptığını belirterek, "TOKİ'den ev aldığımıza pişman olduk. Devletin, kendi kurumlarının birbirinden haberi yok mu?" dedi. Kaya'nın oğlu 11 yaşındaki Ufuk Kaya da, "Annem ütü yapamayınca okulda öğretmenim, 'Neden gömleğin, pantolonun ütüsüz' diye bana kızıyor. Elektriğimizin olmadığını söylüyorum, bana inanmıyor. Derslerime çalışamıyorum" diye konuştu.