Toktamış Ateş son yolculuğuna uğurlandı

Toktamış Ateş son yolculuğuna uğurlandı
Toktamış Ateş son yolculuğuna uğurlandı
Tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde organ yetmezliği sonucu hayatını kaybeden Prof. Dr. Toktamış Ateş için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı İstanbul Üniversitesi' (İÜ) nde düzenlendi

İSTANBUL - Önceki gün vefat eden Prof. Dr. Toktamış Ateş, Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

İSTANBUL - Prof. Dr. Toktamış Ateş'in cenazesi İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen törenin ardından Fatih Camii'ne getirildi. Ateş'in eşi Prof. Dr. Nevin Ateş ile kızı Ayşegül Ateş camide taziyeleri kabul etti. Cenaze namazına CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Ak Parti milletvekili Hakan Şükür, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, YÖK Eski Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Eski ANAP milletvekili İlhan Kesici, gazeteciler Uğur Dündar ve Abdurrahman Dilipak'ın yanısıra Türk Silahı Kuvvetleri mensupları, çok sayıda öğretim üyesi ve akademisyen de katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da cenazeye çelenk gönderdi.

69 yaşında vefat eden Prof. Dr. Toktamış Ateş'in cenazesi öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı .Edilen dualar ve helallik alınmasının ardından Ateş'in Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlarda cenaze aracına kadar taşındı. Ateş'in cenazesi Merkez Efendi Mezarlığında defnedildi.

"HOŞGÖRÜYE YELKEN AÇMIŞ ÇOK BÜYÜK BİR DEĞERDİ"

Cenaze töreninde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, "Türkiye'nin önemli bir şahsiyetini kaybettik. Bu tip insanların yeri çok kolay doldurulmuyor. Toktamış Ateş'in bu ülkeye çok büyük hizmetleri var. Yetiştirdiği öğrencilerle, hoşgörüsüyle, bakış açısıyla, toplumu uzlaştırıcı kimliğiyle Sayın Toktamış Ateş çok önemli bir değerdi. Önemli bir değeri kaybettik. Tüm ülkemizin başı sağolsun. Ailesine sabır diliyorum " şeklinde konuştu. Ak Parti milletvekili Hakan Şükür ise, Ateş'in yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Şükür, " Okuduğumuz takip ettiğimiz, değerli bir insandı. Herkese uyumlu olmaya çalışan çok demokrat bir insandı. Hoşgörüye yelken açmış çok büyük bir değerdi. Onun için burası bu kadar kalabalık. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın " dedi.

Abdurrahman Dilipak, Toktamış Ateş'i 12 Eylül'den önce Gazetecilik Meslek Yüksekokulunda öğrenciyken tanıdığını anlattı. Toktamış Ateş ile yaptıkları televizyon programından da bahseden Dilipak, " Çok kısa sürdü. 12 program 3 ayda sonuçlandı. Ama aromalı bir programdı. Hala tadı damaklarda. Önemli olan burada farklı ama barış içinde insanca, birbirinin sözünü kesmeden, aşağılamadan, onun yokluğu üzerine kendine varlık aramayan yapılan bir çalışmaydı. Biz barış ektik çocuklarımız özgürlük biçecek " dedi.

"BARIŞ, HOŞGÖRÜ VE DOSTLUĞUN SİMGESİ OLAN AYDINLARDAN BİRİYDİ"

Uğur Dündar ise "Son günler hepimiz için acı dolu geçiyor. Sadun Tanju ağabeyimizi de kaybetmişiz. Çok değerli bir gazeteci ağabeyimizdi. Toktamış herşeyden önce Vefa Lisesinden sınıf arkadaşımdı. Aynı sıralarda oturduk. Ağabeyi Vefa'lıydı. O da hayatını kaybetti. Toktamış 'ın annesi benim edebiyat öğretmenim Fikret Ateş hanımefendiydi. Bugün Türkçe'yi doğru ve iyi konuşuyorsak, herşeyden önce ona borçluyuz. Toktamış Türkiye'de barış, hoşgörü ve dostluğun simgesi olan aydınlardan biriydi. Eğer yaşamış olsaydı Türkiye'nin barış sürecine çok ciddi katkıda bulunmaya devam edeceğine de hiç kuşkum yoktu. Ama maalesef görüyorsunuz dünya hayat bir varmış bir yokmuş. Fani bir alemdeyiz. Allah geride kalanlara uzun ömür sabır versin. Onları da nur içinde yatırsın " diye konuştu. Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ise, "Toktamış'ı asistanlığından tanırım. Ben Hukuk Fakültesinde doçentliğe hazırlanırken o da yeni asistan olarak üniversiteye girmişti. Dostluğumuz o tarihlerden başlar. Arkadaş canlısıydı, şen şakrak, çalışkan bir yapısı vardı. Cumartesi - Pazar günleri bile üniversitede olurdu. Allah rahmet eylesin" diye konuştu. (dha/ Pınar Çıtak Koygun-Özgür Arslan)