@idrisemen

TOMA suyu yine 'yaktı'

TOMA suyu yine 'yaktı'
TOMA suyu yine 'yaktı'

Fotoğraf: İdris Emen

Taksim Meydanı'ndan başlayan, "Gezi Parkı'na karanfil bırakma" eylemi bir saat sürdükten sonra polisin önce kalkanlarla sonra gazlı su ve gaz bombalı müdahalesi geldi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenler için Taksim Dayanışması'nın yaptığı çağrı üzerine binlerce saat insan dün saat 19.00 sıralarında ellerinde karanfillerle Taksim Meydanı'nda toplandı. ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganları atarak bir araya gelen direnişçiler Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yaptıktan sonra ellerindeki karanfilleri Taksim meydanına bırakırken Taksim Dayanışmasından oluşan bir temsilci grubu da Gezi Parkı'na girerek karanfil bıraktı. 

TOMA'lar da meydanda hazır bekletildi. Gezi Parkı olaylarında yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu. İsmi okunanlar için 'burada' diye seslenildi.

Eylemciler adına yapılan basın açıklamasının ardından küçük bir grup Gezi Parkı içine girerek karanfil bıraktı. BDP 'li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de Gezi Parkı içerisinde bir süre kalarak inceleme yaptı. Alandaki yüz bine yakın kişi sloganlarla Gezi Parkı eylemlerine karşı uygulanan şiddeti protesto etti.
EYLEME POLİS MÜDAHALESİ
Karanfilli direnişçilerin sayılarının artması üzerine Gezi Parkı'nda bekleyen polis eylemcilere "trafiği kapattıklarını ve dağılmaları" yönünde anons yaptıktan sonra 20 dakika süre tanıdı. Bu anonsun ardından eylemcilerin Taksim Meydanı'nı boşaltmaması üzerine polis müdahaleye başladı. Polis önce küçük gruplar halinde meydandaki eylemcileri kalkanlarını kullanarak Taksim Meydanı'ndan çıkarmaya çalıştı. Ancak polisin müdahalesi karşısında insan zinciri oluşturan eylemciler pasif direniş sergileyerek polis müdahalesini durdurmaya çalıştı. 


Bu fotoğraftaki eylemcinin beline isabet eden gaz kapsülü nedeniyle iki kemiği kırıldı. 
Taksim İlkyardım Hastanesi'nde tedavi görüyor.

Eylemciler, "Kamuya ait parkı açın" sloganları atarken polis de eylemcilere dağılmaları yönünde uyarı anonsları yapmaya başladı. Polis megafonundan, "Basın açıklaması yaptınız. Lütfen alanı terk edin, dağılın" anonsu yapıldı. Grupların alanı terk etmemesi üzerine polis ekipleri Taksim Meydanı'nda konuşlanarak eylemcileri İstiklal Caddesi yönünde alandan uzaklaştırmaya çalıştı. Eylemcilerin meydanı terk etmemesi üzerine dün saat 20.35 sıralarında polis müdahalesi başladı.

Eylemcilerin pasif direniş sergilemesi sonucunda devreye giren TOMA'lar meydanda toplanan binlerce eylemciyi tazyikli su sıkarak dağıtmaya çalıştı. Polisin sert müdahalesi karşısında ara sokaklara dağılan eylemciler zaman zaman polisle tartışırken meydandaki kalabalık ise polisin müdahalesini diyalogla durdurmaya çalıştı. Eylemde en ilginç görüntü ise eylemcilerin kendilerine müdahale eden polise karanfil atarak tepki vermesi oldu. Öte yandan eylemcilerden bir grubun polis barikatı önünde durarak, ‘Polise mesai, polise sendika’ sloganı atması da dikkat çekti. 

"POLİSE HİÇBİR ŞEY ATILMAYACAK"
İstiklal Caddesi girişinde eylemci gruba polis tazyikli suyla müdahale etti.Müdahalenin ardından cadde girişinde toplanan eylemciler üzerinde toplanan "Polise hiçbir şey atılmayacak" sloganları attı. Sloganlara rağmen eylemci grupla polis arasındaki olaylar devam etti. Polis gaz bombası ve boyalı mermiyle gruplara müdahale etti. Müdahalenin arasında kalan tekerlekli sandalyede bulunan bir kişi de zor anlar yaşadı.

Saat 22.30 sıralarında polis müdahalesi nedeniyle yaralanan 30'dan fazla eylemci vardı. Bunların önemli bir bölümü TOMA'lardan sıkılan ilaçlı gazlar nedeniyle vücudunda yanık oluşanlar.

POLİS MÜDAHALESİ ANKARA'DA PROTESTO EDİLDİ
Taksim Meydanı'nda karanfilli anmaya polis müdahalesi Ankara'da protesto edildi. Kennedy ile Dikmen Caddesi'nde toplanan gruplara polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Gruptakiler ara sokaklara kaçarken, bazı vatandaşlar müdahalenin ardından polise tepki gösterdi. Olay bir süre ara sokaklarda devam etti.

Karanfil eylemine TOMA'lı müdahale

 

Taksim'den 'karanfil sonrası' kareler

 

Polis: Kamu alanını işgal ediyorsunuz... Eylemciler: Kamuya açık parktan çık!

 

Karanfil eylemine müdahale: Taksim'de yine biber gazı var

 

İstanbul ve Ankara'da polis eylemlere müdahale ediyor