TOMA ve biber gazına karşı eğitimli arı!

TOMA ve biber gazına karşı eğitimli arı!
TOMA ve biber gazına karşı eğitimli arı!
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Sinop Gerze’de termik santral sondajına engel olmaya çalışan 39 kişiye 2 yıl sonra dava açıldı. Eyleme katılanların ‘asker ve polisin üzerine arı atmakla’ suçlandığı davada sanıklar için 4 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Gerzeliler ise eyleme arıların da karıştığını kabul ediyor ancak “Biber gazı attılar, hayvanlar da bunaldı, saldırdı. Sadece asker polise değil tüm köylüye saldırdı” diyor.
Gerze’de 5 Eylül 2011’de Anadolu Grubu tarafından yapılmak istenen termik santralın sondaj çalışmaları sırasında olaylar çıktı. Güvenlik güçleri, eylemcilere tazyikli su, biber gazı ve copla müdahale etti. İddianameye göre Gerzeliler de polise taş, sopa ve bahçe çitleri, yumurta ve arı kovanlarını atmak suretiyle direndi.
Yeşil Gerze Çevre Platformu (YEGEP) dönem sözcüsü Ferhat Hançer itiraz etti: “O arılar beni de soktu. İddianamede ‘Kovanlar atıldı’ deniliyor. Ancak arılar gaz bombasından etkilenerek kovanları terk etti. Askeri polisin üzerine saldırdı. Arılar kovanlarından çıktılar, kovanlar atılmadı. Dava dosyasında yer alan görüntülerde de kovan atılma görüntüsü yok. Sadece yaşanan arbedenin görüntüsü var.”

‘O kadar örgütlüsünüz ki, arıları bile eğitmişsiniz!’

Termik santralın yapılmak istendiği Yaykıl Köyü’nün muhtarı Ahmet Tiryaki de hakkında dava açılanlardan. Tiryaki, “Gazı attılar, hayvanlar bunaldı ve saldırdı. Tüm köylüye saldırdı. Kendi üzerindeki suçları atmak için bunu yapıyorlar. Arıları eğittiğimizi söylüyorlar. Arı eğitilebilir mi?” diye sordu.
YEGEP’in eski sözcüsü Şengül Şahin ise “TOMA’nın sıktığı sudan ya da polisin attığı gazdan kovanlar zarar görmüş olabilir. Arılar herkesi soktu. Emniyetteki bir toplantıda, bir emniyet müdürü bana aynen şunu söyledi: ‘O kadar örgütlü çalışmışsınız ki arıları bile eğitmişsiniz, bize saldırttınız.’ Toplantıya katılanlarla hep birlikte güldük” dedi.
Eğitimli arı iddiası o gün Gerzelileri güldürse de olaydan 2 yıl sonra hazırlanan iddianamade üzdü. İddianamede 39 kişi hakkında ‘çalışma hürriyetini ihlal’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘ kamu malına zarar verme’den dava açıldı.


  http://www.radikal.com.tr/1147179114717913

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ar_Ge Merkezi koy :) - kujo84

  Daha teknoloji devi ulkeler bile egitimli ariyi bulamamisken bizim koylulerimiz bulmus.Bulan arkadaslara odul ve devlet destegi verilmeli ki arastirmalarina devam edebilsinler :))) Bu adaalari hazirlarlarken ne kadar komik duruma duseceklerini hic dusunmuyorlar mi acaba:)

  HEP O EŞŞEK ARISI - user1023527

  Oyuna gelmeyelim arkadaşlar bunlar hep o eşşek arısının suçu ,onunda arkasında İsrail ve Amerika var. sonra onların arkasında da üç harfliler var. onunda arkasında şeytan var, şeytann..bunlar köylülerimizi kandırıyor kanmayalım..

  ... - noelon

  bu iktidar giderek daha da trajikomik eylemlere, daha da akılsızca eylemlere, daha da gaddarca eylemlere imza atacaktır... atacaktır zira ülkenin yakasından düşmesi yakındır...

  Aziz Nesin, neredesin? - X120

  Askerde mantık aranmaz diye pek bilindik bir laf vardır. Anlaşılan bu motto, devletin tüm birimlerince benimsenmiş artık. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

  :) - hektor62

  Türkiye'de savcılık makamının iddanameleri farklı alanlarda çok daha faydalı kullanılabilir. Konu sıkıntısı çeken Hollywood bile Türk savcılarının hayalgücü ve suç uydurma potansiyeli ile krizi aşabilir...

  O neki? - denizsupi

  "Amirim bu adam eşeğiyle Kürtçe konuştu...!, "amirim bu adam kaçak tütün kağıdı taşıyor, -hani nerede? yuttu efendim..." , iddianame aynen şöyle,"PKK şahıstan 300 milyon (eski para) istemiş ve şahıs vermemiş..her ne kadar vermemişsede şahısa nasıl olurda teröristler ulaşabiliyor ve kontak kurabiliyor...." 6 ay yattı zavallı adam...daha ...Türk devletinin Andını (o meşhur okul andımı nerden Kürdün andı oluyorsa artık) okuyamayan dağdaki çobana keyfi saatlerce dayak...Neyse Karadenizli kardeşim aha bu basın varya bu basın genel ulusal basın, bizi birbirimizden çok bihaber bıraktı...hiç şaşırmadım valla..

  bütün arılar, - guvent

  toplanıp tutuklanmalı bu durumda herhal...