TOMA ve gaz yetersiz!

TOMA ve gaz yetersiz!
TOMA ve gaz yetersiz!
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’daki Gezi Parkı protestoları emniyette özel çalıştayla masaya yatırıldı. 24 - 25 Temmuz tarihleri arasında ‘nerelerde hata yapıldığı ve eksiklerin belirlenmesi’ amacıyla yapılan toplantılarda en büyük eksik olarak TOMA sayısının az olması belirlendi. Biber gazı stoklarının yetersiz olduğu, mahkemelerin de eylemcilere ceza vermemesinin zafiyete yol açtığı vurgulandı.
Polis, Gezi Parkı olaylarının artı ve eksi yönlerini de çalıştayda konuşarak raporlar hazırladı. Toplantıya Terörle Mücadele ve Harekât, (TEM) İstihbarat, Güvenlik , Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ile Siber Suçlarla Mücadele (SSM) Daire Başkanları ile illerde üst düzey görevli polis müdürleri katıldı. Olayların başlangıç ve yayılma nedenleri, müdahale gibi konular ele alındı. Gezi olaylarında polisin en büyük eksiğinin TOMA olduğu belirtildi. Çıkan olayların demokratik yöntemlerle önlenmesi ve müdahale edilmesi için TOMA’nın hayati değer taşıdığı kaydedildi. Emniyet, Gezi olaylarında yetersiz kalan illere TOMA takviyesi yapacak. İstanbul’un en az 14, Ankara ve İzmir’in 10, Hatay’ın ise 12 TOMA’ya ihtiyacı olduğu belirtildi. Bir TOMA’nın yaklaşık 300 personelin yapacağı görevi üstlendiğini belirten güvenlik uzmanları TOMA sayısının arttırılmasıyla biber gazı kullanımının düşeceğini savundu.

Belediyelerden bağış

Bir TOMA’nın 600-700 bin TL olduğu belirtiliyor. Emniyetin kendi bütçesinden bütün illere yeterince TOMA vermesinin mümkün olmadığı ifade edildi. EGM’nin karşılayamadığı eksiklikler bağışlarla karşılanıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkent polisine TOMA ve lojistik destek için yardım sözü verdiği iddia edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da İstanbul polisine maddi yardımda bulunacağı savunuldu.


  http://www.radikal.com.tr/1144331114433111

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vah ki ne vaaaahh - fısıltı

  ay annem kıyamam ben ya. aslında biz müebbetliğiz de mahkemeler hep serbest bırakıyor işte.kızcam ben onlara,dillerine biber sürcem.ne istiyorsunuz diyin hele makuscuktan plastik mermi yerine -ki o da yaralıyor aslında ama yetmiyorsa size demek ki- gerçek mermi mi kullanmak istiyorsunuz,he kuzum? e onu da kullandınız ya annem.ankara'da ETHEM'i abi neyle öldürdü? bak şimdi sizden birileri koruyor onu. sizde vurun elinizi korkak alıştırmayın(!!!)başbakan'ın oğlunun gemiciklerini mi alsanız?ya da her ilde kampanya başlatıp para toplayalım neticede bizim için harcayacaksınız.tomalar alalım size,onun yettiği yerde kalan parayla gaz alalım.ama o da tükenicek stokları az gelecek size. hımmm ne yapsak? hehh heehh i.melih gökçek atom bombası yaptığımızdan bahsetmişti yoksa siz mi yapsanız anca tüketirsiniz bizi.hee ne dersiniz? sizlerdeki malzeme eksikliği giderilir giderilmesine de siz de ve devlette olan eksik 'insanlık','vicdan'nasıl giderilecek?

  Hedef 2023. - L09

  Yüksek teknolojilerimiz var,tomalarımız var...biber gazlarımız var.......lakin bize nazar değdi.Polat abimi kimse ciddiye almamıştı,ancak şimdi öğreniyoruzki bazı illerimizde nazarlıkta olsa Toma yokmuş.İlçelerimizin büyük çoğunluğundada yokmuş.....üstüne üstlük biber gazı stoklarıda yetersizmiş.Oysa biliyoruzki ülkelerin demokrasi seviyeleri,kişi başına düşen Toma adedi ve biber gazı tüketimi ile doğrudan orantılıdır.Bizim gayrısafi biber gazı hasılamız ve Toma hasılamız henüz arzu edilen seviyeye bir türlü gelemedi.Allahın izni ve AKP nin maharetiyle,inşallah yakın zamanda bu konuda rekor üstüne rekor kırılacak.Hayallerimiz var....hedeflerimiz var...Durmak yok...yola devam.

  Soru - theciliciangate

  Siradan bir eylemin, tum ulkeye yayilan olaganustu bir direnis hareketine donusmesine neden olan polisin kullandigi siddet olmustur. Ileriki gunlerde ise, siddetin dozunu arttirmanin insanlari birbirine daha da yaklastirmaktan baska bir getirisi olmamistir. Fakat bunu anlamamakta ve modasi gecmis yontemleri uygulamakta direnen anlayis, hala nerede hata yaptigini dusunmekte ve toma adini verdikleri ve israfin sumul-u sahanesi, dunyanin en cirkin nesnesi araca duyduklari ihtiyactan bahsetmekteler. Israf diyorum cunku tanesi 600-700 bin lira civari olan aractan onlarca alinmasindan soz edilmektedir ki sozkonusu bu harcamanin halkin parasiyla yapilacak olmasi kabul edilir birsey degildir. Kullanilan siddet nedeniyle agir yaralar almis, uzuvlarini yitirmis ve hala hastanelerde can cekismekte olan insanlar bir kenarda dururken, olaylarin ta basindan beridir diyalog yolunun secilmemis olmasindan kaynaklanan onca zararin ve can kayiplariyla sonuclanan bu yikimin sorumlulugu kime aittir?

  Kolayı var. - vancetti

  Kolayı var, sokağa çıkma yasağı ilan edin. Yasal değişiklikleri yapıp gezi eylemcilerini idamla yargılayın. Yetmedi, direnen olurs gaz fişeği yerine gerçek mermi kullanın. Her köşe başına bir ispiyon kutusu yerleştirin.Oradan çıkacak isimleri gizli tanık çerçevesinde değerlendirip atın içeri. Sokakta beş kişiden fazla dolaşan grupları, kaçma ve delilleri karartma gerekçesiyle tutuklu yargılayın. Asker sayısını aşağı çekip, aynı oranda polis sayısını arttırın. Nato'dan toma ve gaz fişeği talep edin. Ülkenin tüm sokaklarına sayın başbakan ve bakanların resimleri asın. Sonra da TV çıkıp yaşasın ileri demokrasi sloganları atın.

  Demokrasimiz bu!!! - testereci

  Ya benim anlamadığım mevzu; bu Gökçek denen adam habire batıklarını Hazine'ye yıkarken, hangi bütçe ile Polise TOMA alıyor? Hani hükümetimiz; açıklık, hesapverebilirlik falan diye sallayıp duruyordu da bir soralım dedik..TOMA ve Gaz parası avantacı, şehir katliamcısı TOKİ vb. müteahhitlerden mi geliyor, yoksa Gökçek şahsi varlığından mı karşılayacak????

  POLİS DEVLETİ - hektor62

  Onca yaralanan, sakat bırakılan ve öldürülen gencecik insanlara rağmen yetmiyor demişler, zaten yetmez ama evet diye diye bu hallere geldik. Yakın zamanda Apaçi saldırı helikopteri, tank ve benzeri zırhlı araç ihtiyacımız var derseniz şaşırmam.

  Zaytung haberi gibi! - brandywine06

  Yemin ederim başlığı gördüm ve hadi canım sen de, daha neler, 1 Nisan da değil ama... diye düşündüm. Türkiye'de kurumlar böyle oldukça Zaytungcular işsiz kalır! Hemen başka bir iş baksınlar.