TOMA'nın önünde oturdular İnsan zinciri oluşturdular

TOMA'nın önünde oturdular
İnsan zinciri oluşturdular
TOMA'nın önünde oturdular
İnsan zinciri oluşturdular
8 Haziran'da meydandan çekilen polis dün geri döndü, Taksim karıştı. Yüzlerce kişi el ele tutuşarak şiddetin tırmanmasını önlemeye çalıştı. 'Yıkılmasın' denilen parkta yangın riski çıktı.

Gezi Parkı ’ndaki direnişin 15’inci gününde meydana polisin girip pankartları indirmeye başlamasıyla tırmanan olaylar sırasında meydanda uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek görüntüler yaşandı. Taksim Dayanışması’ndan sabah saatlerinde yapılan “Molotofkokteyli atanlara da polisin müdahalesine de karşıyız” açıklamasının ardından yüzlerce insan ‘şiddetin tırmandırılması’ riskine karşı insan zinciri oluşturdu,
TOMA’ların önünde oturdu.
Gezi Parkı’ndan çıkan bir grup meydanda ‘taş, molotof ve havafişek atan kişilerle’ durmaları için konuşmaya çalışırken gaz ve tazyikli su altında kaldı. Çok sayıda polis, TOMA ve akreplerden oluşan bir polis konvoyu, saat 12.30 sularında, el ele tutuşarak insan zinciri oluşturan sivil direnişçilerin arasından meydanı terk etti. Ancak meydandan çekilen polisin Gümüşsuyu civarından attığı gaz bombaları, meydanı ve Gezi Parkı’nı dumana boğdu. Polis çekilirken AKM’nin önünde kalan TOMA’ların hareket etmesini önlemek için önlerinde gençler bağdaş kurarak oturmaya başladı.
Ancak Gezi Parkı’nın önünde yaklaşık 1000 kişilik kalabalık Taksim Dayanışması’nın basın toplantısını izlemek üzere birikirken meydan bir kez daha karıştı. Bu kez parkın içine de düşmeye başlayan gaz bombaları parkın içinde bekleyenler tarafından su bidonlarına atılarak etkisiz hale getirildi.
Merdivenlerden parka giren ilk polis grubu da parktaki direnişçilerin alkışları ve ‘Polis Dışarı’ sloganları eşliğinde dışarı çıkarıldı. Önce etrafına, sonra içine gaz bombalarının düşmesi, parktakilerin en büyük korkularından biri olan yangın riskini gerçeğe dönüştürdü. Düşen bir gaz bombasıyla tutuşan çadır, parktaki direnişçilerin müdahalesiyle söndürüldü.
ELİF İNCE / SERKAN OCAK / İDRİS EMEN / NAZAN ÖZCAN / ELİF EKİNCİ / İSTANBUL