Tomoko 6 yıldır kayıp

62 yaşındaki Goro Kojima ve 57 yaşındaki Çikako Kojima, 1999'dan bu yana her yıl aksatmadan Kapadokya'ya geliyor. Kojima çiftinin ziyaret sebebi, ne Türkiye'nin doğal ve tarihi güzelliğine ilgileri ne de iş bağlantıları.

NEVŞEHİR - 62 yaşındaki Goro Kojima ve 57 yaşındaki Çikako Kojima, 1999'dan bu yana her yıl aksatmadan Kapadokya'ya geliyor. Kojima çiftinin ziyaret sebebi, ne Türkiye'nin doğal ve tarihi güzelliğine ilgileri ne de iş bağlantıları. Kojima çifti, altı yıl önce Türkiye'de kaybolan 23 yaşındaki kızları Tomoko kojima'nin izini bulmak umuduyla araştırma yapıyor.
Osaka Üniversitesi'nde Japon Edebiyatı bölümünü bitiren Kojima, mezuniyet gezisine çıkmaya karar verdi. Hindistan, Tayland, İspanya, Singapur, Malezya gibi ülkelere tek başına seyahat edip, bu ülkelerin yemek kültürleriyle ilgili araştırma yapan Kojima, 20 Şubat 1999'da da Türkiye gezisine çıktı. Uçakla geldiği İstanbul'da bir kaç gün kaldı, ardından İzmir ve Antalya'yı gezdi. Kapadokya turu için rezervasyon yaptırdı.
1 Mart gecesi de Antalya'da kaldığı pansiyondan ayrılıp, 2 Mart sabahı başlayacak tura katılmak üzere Sivas Tur'a ait otobüsle Nevşehir'e gitti.
Otogara giremeyen sürücü, onu, sabahın erken saatlerinde Köprübaşı mevkisinde, henüz açılmayan Kapadokya Tur yazıhanesi önüne bıraktı.
O andan sonra da Kojima'dan haber alınamadı.
8 Mart günü Osaka'ya inen Malezya Havayolları'na ait uçaktan kızları inmeyince endişelenen ailesi, önce Türk Büyükelçiliği'ne başvurdu. Japonya'dan yaptığı başvurulardan sonuç alamayan Goro Kojima, Türkiye'ye geldi.
Baba Kojima, önce durumu Nevşehir Emniyeti'ne bildirdi. İzmir ve Antalya'da da araştırma yaptı. İpucu bulamayınca, ülkesine döndü. Sonraki dönemde da her yıl eşi Chikako Kojima ile Nevşehir'e geldi ama hep eli boş döndü. Çiftin, Tomoko'nun akıbetine ilişkin doğru bilgiyi verenlere vaat ettiği 15 bin dolarlık ödül de, dağıttıkları el ilanları ve afişler de işe yaramadı.
'Japonların benzerliği yanıltıcı'
Nevşehir Emniyet Müdürü İsmail Güzeldemirci, il merkezinde altı yıl önce kaybolan Japon genç kızın bulunmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Japonların birbirine benzemesi işimizi zorlaştırıyor" dedi. Güzeldemirci, bugüne dek bölgedeki çok sayıda esnaf ve vatandaşın ifadesinin alındığını, ancak henüz bir ipucu bulunamadığını belirterek şöyle devam etti:
"Kojima'nın ailesi, kızlarından haber getirenlere 15 bin dolar ödül vaat etti. Japon genç kızın anne ve babası, zaman zaman bölgeye gelerek kızlarını arıyor, hazırladıkları el ilanları ve broşürlerle kızlarını gören birine ulaşmaya çalışıyor. Japonların birbirine benzemesi işimizi zorlaştırıyor. Kapadokya bölgesine binlerce Japon turist geliyor. Kojima ailesinin ödülünü kazanmak isteyen bazı vatandaşlar, Japon turistleri birbirine benzetip ihbarda bulunuyor. Bugüne dek çok sayıda ihbar değerlendirdik, sonuç alamadık."
(dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7385847385840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.