Topaçlı, düdüklü proje

"Önce düş, oyun ve oyuncak vardı. İnsan tekerleği önce oyuncak olarak yaptı. Onunla yüzyıllarca oynadık. Sonra, taşıma gücünü keşfettik. Kültürler oyundan, oyuncaktan doğmuştur.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - "Önce düş, oyun ve oyuncak vardı. İnsan tekerleği önce oyuncak olarak yaptı. Onunla yüzyıllarca oynadık. Sonra, taşıma gücünü keşfettik. Kültürler oyundan, oyuncaktan doğmuştur. Bilimin hep bir adım önünde olmuştur oyuncak..." Şair Sunay Akın, böyle düşündüğü için 11 yılını bir oyuncak müzesi kurmaya adamış. 'Eyüp oyuncakları', Akın'ın müzesinde özel bir yere sahip. Çünkü Osmanlı'da oyuncakçılığın kalbi Eyüp'te atardı. Oysa bugün depolarda saklanan 26 parçalık koleksiyon dışında 'buharlaşıp gitmiş' bir oyuncak dünyası Eyüp...
Tarih Vakfı ve İŞKUR ise Eyüp oyuncakçılığını canlandırmak için harekete geçti. AB destekli proje kapsamında Eyüplü ev kadınlarına unutulmaya yüz tutan topaçlar, düdükler, hacıyatmazlar, beşikler, tefler ve tahta arabaların yapımı öğretilecek. Proje koordinatörü Tayfun Polat, AB'yle imzalanacak protokolün ardından ilk olarak Fener ve Balat'ta az sayıda lise mezunu genç kadına oyuncak yapımı eğitimi verileceğini söyledi. 100 bin avroya mal olması beklenen proje sonrası sergilenen oyuncaklar, kurulacak kooperatifle satılacak. Eyüp Belediyesi de Eyüp'te bir 'oyuncak müzesi' kuracak. Peki tüm bunlar ünlü Eyüp Oyuncakçılar Çarşısı'nı diriltemeye yetecek mi?
Çin'den Eyüp'e...
Ünlü Eyüp Oyuncakçılar Çarşısı, kimliğini kaybetmiş, dini temalı hediyelik eşyaların satıldığı bir sokak halini almış. Her şeye rağmen varlığını sürdüren 'Tarihi Doğuş Oyuncakçısı'nın vitrinini de uzaktan kumandalı arabalar, plastik bebek ve kılıçlar süslüyor.
Dükkân sahipleri yine de içine su konulup öttürülen kursak düdükleri, davul ve tef gibi eski Eyüp oyuncaklarını tümden kaldırmaya kıyamamış. Eşi hastalandığından beri dükkanı tek başına açıp kapatan Türkan Parmak, "Eşim 10 yıl öncesine dek evde tef yapardı" diyor, "Bunları artık büyükler evlerine süs niyetine alıyor. Bu kursak düdükleri Anadolu'dan geliyor, plastik olanları ise Çin'den"
Bir 'sünnet' endüstrisi!
Eyüp Oyuncakçılar Çarşısı'nın kökeni 1600'lü yıllara kadar dayanıyor. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde, 1635 yılında Eyüp'te 100 dükkânda 105 kişinin oyuncak yaptığını anlatmış. İki sıra halinde, ön tarafları rengârenk oyuncaklarla süslü dükkânların arka kısımlarında atölyeler bulunuyordu. Buralarda iple çevrilen ahşaptan yapılma rengârenk topaçlar, kaynana zırıltıları, kursak düdükleri, fırıldaklar, hacıyatmazlar, çeşitli boylarda darbuka ve davullar, şakşaklar, tahta kılıçlar, beşikler, ahşap araba ve sandallar oyuncak ustalarının ellerinde şekillenirdi.
İstanbullu ailelerin çocuklarını sünnet töreni sonrasında Eyüp Sultan Türbesi' ne ziyarete götürmeyi âdet edinmesi, oyuncakçılığın Eyüp'te gelişmesinde tarihi bir rol oynadı. Eyüp Oyuncakçılar Çarşısı atölyelerinden çıkan oyuncaklar ayrıca, sırtlarında malla dolu küfeleri, 'kursak düdüklerini' öttüre öttüre dolaşan seyyar oyuncakçılar sayesinde kentin dört bir yanına dağıtılıyordu.
26 oyuncak müzelik
Önü vitrin, arkası atölye Eyüp Oyuncakçılar Çarşısı'nın kaderi de teknoloji, seri üretim ve plastikle birlikte değişti. 19'uncu yüzyıl başlarında çarşıdaki sayıları 30'a düşen oyuncakçıların 'direnişi', 1960'lı yıllara kadar sürdü. Sonra yerine dini hediyelik eşyalar satan yeni yerler açılmaya başladı.
Günümüze o eski Eyüp oyuncakçılarından hatıra niyetine kalanlar ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koleksiyonu'nda saklanan 26 parça oyuncaktan ibaret.
Şair Sunay Akın da yakında kapılarını açacağı kendi oyuncak müzesinde Eyüp
oyuncaklarını yaptırıp 'hediyelik eşya' olarak satmayı planlıyor. Akın, "Birçok ülke kendi kahramanlarının oyuncaklarını yapmış. Ancak bizim Nasrettin Hocamızın Keloğlanımızın oyuncağı yok. Biz hep Almanların ve Japonların taklitlerini yapmışız" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7398717398710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.