Topbaş: AKM'de yöntem yanlışı yaptık

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılıp yeniden yapılmasıyla ilgili olarak "Maalesef burada bir yöntem yanlışlığımız oldu.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılıp yeniden yapılmasıyla ilgili olarak "Maalesef burada bir yöntem yanlışlığımız oldu. Bunu kabul ediyorum" dedi. AKM konusunda bilgilendirme eksikliğinden kaynaklanan karşılıklı güven eksikliği oluştuğunu vurgulayan Topbaş, yeni AKM'nin nasıl olacağı konusunda uluslararası yarışma düzenlemeyi önerdi ve buna talip oldu:
"Tabii ki proje bitmeden, tartışılmadan burası yıkılmaz. 'Yıkalım, sonra düşünelim' anlayışında değiliz. Önce yapılacak olanda konsensüs var mı, görüşülür, konuşulur. Gerçekten değecek bir şeyse yıkılır, yapılır. Yoksa daha berbat bir şey çıkacaksa, böyle bir mantığımız yok. Benim desteklediğim, orada bizim arazimizi içine katarak proje yarışmasıyla bir opera binası, kültür merkezi olarak altında otoparkıyla, her şeyiyle yeterli, güzel bir simgesel yapı. Ama bu proje uluslararası yarışmaya çıkmalı. Buranın proje yarışmasını yapmaya talibiz."
AKM'nin yıkımı 59'uncu hükümet döneminde gündeme gelmişti. Yıkım, 'İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti' çalışmaları için düzenlenen yasa tasarısına girdi. TBMM'de görüşülemediği için kadük kalan tasarı, geçen hafta komisyonda CHP'nin muhalefetine rağmen aynen benimsendi ve TBMM onayı için sıraya girdi. Tasarı AKM'nin yıkımı kararı için Kültür Bakanlığı'nı yetkili kılıyor. AKM'nin yıkımına karşı çıkan mimarlar, yapının modern Türk mimarisi ve Taksim'in simgesi olduğunu söylüyor. Hükümet ise binanın, İstanbul'un ihtiyaçlarına yanıt veremediğini savunuyor. (aa, Radikal)