Topbaş: Bir durak yeri bile değişse halka sorulacak

Topbaş: Bir durak yeri bile değişse halka sorulacak
Topbaş: Bir durak yeri bile değişse halka sorulacak
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bundan sonra bütün projeler halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek" dedi.

Radikal.com.tr - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı ile açıklamalarda bulundu. 

Belediyenin olaylardaki zararının 60 milyon lira civarında olduğunu söyleyen Topbaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Taksim Meydanı’nın daha nezih olması için çalışmalar devam ediyor. Otobüs peronları olmayacak. Sıkıntıları el birliğiyle İstanbullularla birlikte aşacağız.

"300’e yakın sanatçı, mimar ve STK temsilcileriyle görüştüm, bunu medyaya yansıtmadım."

"Olayların ilk gününde yüzde 95’i ağaçların sökülmeye başlandığını, Topçu Kışlası’nın inşaatına başlandığını zannettiler. Demek ki algı yönetiminde eksiklik olmuş, başka yanlışlar var."

"Bu hafta içinde turizm sektörü temsilcileri ile görüşeceğiz. Çeşitli ülkelerin belediye başkanlarına STK’larına da mektup göndereceğim."

"Bütün projeler halkla paylaşılacak, halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek."

(Gezi Parkı'nda çadırların yakılması) "4 zabıta memuru açığa alındı, taşeron 3 zabıta memurunun iş akdi feshedildi."

Gezi Parkı'ndaki çalışmalarla ilgili de bilgi veren Topbaş, 1000 personelle çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ve 129 büyük ağaç dikiminin yapılacağını kaydetti

  http://www.radikal.com.tr/1138395113839531

  YORUMLAR
  (31 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Belediye Devam - ldavidovich

  Kadir Bey, fazla sormadan devam edin, bakmayın bu bir kaç protestocuya, onlar devede kulak ekalliyetdendir.

  Asıl mevzu - maximus12

  Peki sayın başbakan da bize soracak mı acaba ?

  ... - hale

  bunların hiçbir söylediğine inanmayın. dün başka, bugün başka söyleyen, yarın da elbette bambaşka şeyler söyleyeceklerdir. kesinlikle samimi olduklarını düşünmüyorum.

  Dikkat... - akropol

  Dikkat edin bunlar TAKIYECI TAKTIKLERIDIR. Halk bunlarda yoktur UMMET vardir. Halk kelimesini kullanmalari bile takiyeci yapilarindan oturudur. INANMAYIN!!!! Kurtulus Savasi sirasinda isciye, koyluye ve Kurt halkina binbir vaatte bulunan Mustafa Kemal bile TC kurulduktan sonra onlari bir kenara atmistir ( hatta Karadeniz'de bogdurmaktan tutda, Istiklal mahekemelerinde yargilayip astirmaya kadar varmistir ). Islamcilarin sahifesini actigimiz gibi artik bu sahifeyide acmanin zamani gelmis ve gecmektedir. Itirazi olan beri gelsin.

  ... - Barnabycik

  Kadir Bey, başbakan bu olayın çözümünü sizin inisiyatifinize bırakmış olsaydı, eminim bugün gelinen noktaya gelinmemiş olurdu. siz AKP içindeki en sağduyulu isimlerden birisiniz... Ve İstanbul halkının oylarıyla iş başına gelen saygın, çalışkan ve başarılı bir belediye başkanı olarak, kendi başbakanınız tarafından resmen hiçe sayıldınız... Bir İstanbullu olarak bunu hoş karşılamıyorum... Çünkü bu ülkede iki ayrı seçim yapılıyor... Mademki seçimle gelen belediye başkanına hiç bir söz hakkı tanınmayacak, o halde ne diye yerel seçim yapıyoruz? Her yeri Tayyip bey yönetsin, olsun bitsin... Bu böyle olmaz...

  Topbaş Tarihe Nasıl Geçecek? - muratyumlu

  Tarih, sadece devletlu kesimi yazmaz. Yazmamalı. Son on yılların tarih pratiği bunu açıkça söylüyor. Buna karşılık, gündelik hayatı nasıl etkilediğine bakarak bu devletlu kesime, seçilmiş yöneticilere bakılır. Tarih onları bir şekilde yazar. Bazı tarihler fazla yazar tabii; ancak bunun anti-tezi hiç yazmamak şeklindeki formül de yeterli gelmez.Yerel tarih, filanca yerel belediyenin başkanının dini popülizmini yazar, öbürü diğerinin pozitivist laiklik anlayışını vs. Topbaş, bu ölçülerle başarısız bir isim. Bunu görüyordur sanırım. Demokrasi dediğinizde aşağıdan yukarıya tanzimi söz konusu edilmeliyken, burada susturulan bir Belediye Başkanı görüyoruz. Hepsi ileride anılarını yazmalı ve itiraf etmelidirler. Algıyı yönetemedik sözleri işin en hafif tespitidir. Siyaset, Aziz Nesin'in müthiş eserinin anımsattığı üzere koltuk sevdası ile yapılıyor. Tarih bu sevda uğruna yapılan hataları açıkça yazacaktır.

  3. köprüyü de sorun - serkankoybasi

  Birden halk ve halkın görüşü kıymete bindi. Tabii hatanın neresinden dönerseniz kardır. Ama o zaman duraklar ve güzergahların yanında 3. köprü gibi ciğerlerimizi söken, trafiğimizi daha da kötü hale getirecek olan ve İstanbul'u 20 milyonluk yaşanamaz ve yönetilemez bir kente dönüştürecek projeleri de bize sorma lütfunda bulunur musunuz acaba? Çünkü artık göstermelik değil, gerçek demokrasi istiyoruz. Ha bir de bize sormadan önce kendiniz de, sizin hazırladığınız 100000/1'lik master planda bulunmayan ve "kuzey ormanlarını korumak için kuzeyde yerleşim olmamalı, imar yatırımı yapılmamalı" şeklindeki ibareye rağmen Erdoğan'ın baskısıyla yapılan 3. köprüyü isteyip istemediğinizi cevaplayabilir misiniz? Çünkü eğer istememenize rağmen İstanbullu'nun yanında duramayıp merkeze boyun eğiyorsanız durak yerlerini bize sormanızın pek bir anlamı yok. Zira durakların yerini dahi Erdoğan belirleyecek demektir.