Topbaş CHP'yi doğruladı

Topbaş CHP'yi doğruladı
Topbaş CHP'yi doğruladı

Topbaş, üçüncü köprünün Gürsel Tekin?in açıkladığı gibi Tarabya-Beykoz arasına yapılacağını söyledi. FOTOĞRAF: NESİME ERGÖNEN / AA

Topbaş, CHP İl Başkanı Tekin'in 'Topbaş da bizden öğrenecek' diyerek açıkladığı üçüncü köprüyü doğruladı: 'Güzergâhı Erdoğan, Yıldırım ve ben helikopterle belirledik.' Tekin hemen yanıt verdi: 'Topbaş istemiyor ama köprü Başbakan'ın talimatı'

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş , CHP İl Başkanı Gürsel Tekin’in açıkladığı Tarabya-Beykoz (Çubuklu) arasında yapılacak üçüncü köprü güzergâhını doğruladı. Topbaş, güzergâhın altı ay önce Başbakan Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve kendisinin katıldığı helikopter turuyla belirlendiğini anlattı.
Tekin, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, nerede yapılacağı adeta sır haline gelen üçüncü köprü  güzergâhını açıklamıştı. Tekin, Tarabya-Beykoz arasında yapılacağını söylediği üçüncü köprünün orman ve su havzalarını tehlikeye attığını da belirtmişti. “Topbaş da güzergâhı bizden öğrenecek” diyen Tekin’e dün Topbaş’tan yanıt geldi. Topbaş şöyle konuştu: 

Gelecek ay Meclis’te
“Tekin, zaman zaman ‘Gündemde nasıl olabilirim’ diye kendince adımlar atmaya çalışıyor. ‘Başkan güzergâhı benden öğrensin’ diyor. Şunu açık söyleyeyim: Onların bilgileri bizim unuttuklarımızdan fazla değil.  Bu şehri yöneten, yıllardır bu şehirde yaşayan ve bu konuda yetkin bir insan olarak, tabii ki bütün süreci takip ediyoruz. Sayın Başbakanımızın hassasiyeti; havzaların etkilenmemesi, orman alanlarının minimum ölçekte veya en az etkilenecek ölçekte yer belirlenmesiydi. Ve üçüncü köprü için ikinci köprünün biraz kuzeyinden, Tarabya’dan bir iz belirlendi. Bu, altı ay önce sayın Başbakanımız, Ulaştırma Bakanımız ve ben helikopterle uçuş yaparak belirlediğimiz bir güzergâh.  Bir çalışma yapıldı ve bize takdim edildi. Geçen haftaki koordinasyon toplantısında heyetimizle güzergâh üzerinde incelemeyi yaptık. Koordinasyon kurulumuza bilgi aktarıp beraberce çalışma yürüttük. Bunlar planlara işlenecek, tabii ki güzergâhın üzerindeki etkileşimler dikkate alınacak. Buradaki kamulaştırma alanlarının getireceği maliyetler de dikkate alınarak bazı değişiklikler olma ihtimali çok büyük. Yer yer olabilir. Tabii ki önümüzdeki ay Meclis’e getirilecek. Meclis’te tartışılacak, konuşulacak, değerlendirme yapılıp karara bağlanacak. İstanbul’un ihtiyacı olan Avrupa ve Asya yakası arasındaki geçişlerde çok önemli olan bir güzergâhın tedariki açısından bu önemli.”

Tekin: Topbaş’a rağmen
Topbaş’ın açıklaması sonrası CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, köşe yazdığı ‘www.gercekgundem.com’ adlı haber sitesinde jet yanıt verdi. Tekin özetle şöyle dedi: “Bu sadece köprü planı değildir. İstanbul’un Topbaş’a ve halka rağmen nasıl yönetildiğinin, hangi kafaların eline düştüğünün açık resmidir. Bir düşünün, köprü planı yapılıyor, buna Başbakan talimat veriyor. Belediye Başkanı karşı çıkıyor, köprüyü istemiyor. Bürokratlar ‘Burada olmaz, ormanlar yok olur’ diyor, imza atmıyor. 1/100000’lik planı yapması için görevlendirilen (Eski İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi Başkanı) Hüseyin Kaptan ve arkadaşları istifa ediyor. Kimse ormanı katledecek, su havzalarını bitirecek suç planına ortak olmak istemiyor. Ama Başbakan, 1997’de karşı çıktığı planı hararetle savunuyor. Topbaş, koltuğunu kaybetmemek için  mahcup bir edayla inanmadığı şeyleri söylüyor.”

Kaptan’ın istifası
Tekin’in, üçüncü köprü baskısı sonucu istifa ettiğini açıkladığı Hüseyin Kaptan, hükümetle anlaşmazlıkları olduğunu doğruladı ancak “Üçüncü köprü her zaman günceldi ama bizim önümüze getirilmedi” dedi. Kaptan, 2006’da onaylanan 1/100.000’lik planda ve onun 2009 yılında revize edilip kabul edilen yeni halinde üçüncü köprünün yer almadığını belirtti. Kaptan, plana üçüncü köprüyü koymama nedenlerin şöyle sıraladı: “Su havzalarını ve ormanlık alanı korumak, işgücü desantralizasyonu, denizyollarını ulaşıma açmak, karayolu-denizyolu-demiryolu entegrasyonunu sağlamak...” Üçüncü köprüyü “İstanbul için büyük tehdit” diye değerlendiren Kaptan, “Dilerim devlet baba, son 30 sene gösteremediği basireti gösterir ve üçüncü köprünün çevresindeki ormanları korur” dedi. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş