Topbaş devrinde araç sayısı 500 bin artmış

Kadir Topbaş, 28 Mart 2004 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğuna oturduğunda, İstanbul trafiği bugün olduğundan 'yarım milyon taşıt aracı kadar' daha hafifti.

İSTANBUL - Kadir Topbaş, 28 Mart 2004 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğuna oturduğunda, İstanbul trafiği bugün olduğundan 'yarım milyon taşıt aracı kadar' daha hafifti. Kadir Topbaş, dün katıldığı bir toplantıda Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'a plaka sınırlaması önerisini değerlendirdi. Topbaş, şöyle konuştu:
"Toplu taşıma ağını yoğunlaştırmak adına adımlar atıyoruz. Tabii ki hızlı bir şekilde trafiğe araç girişi var. Göreve geldiğimden bugüne kadar İstanbul'a giren araç sayısı 520 bin. Trafikte geçici bir süre duraklama yaparak araç girişini durdurursak, belki kısmi bir çözüm getirebilir. Ama başka sonuçlar da var. Plakaların yeni bir piyasa oluşturması, otomotiv sanayisinin etkilenmesi gibi..."
Topbaş'a göre İstanbul'un araç sayısı o kadar da yüksek değil, ama yatırım ve plânlamada geçmişten gelen köklü sorunlar var: "Aslında şu anda İstanbul'da kişi başına düşen araç sayısı Avrupa standartlarının üçte biri boyutunda. Ama maalesef geçmiş yıllardan beri ulaşım sorununa ciddi yatırım yapılmadığı için bugün bu sorun yaşanmaktadır."