Topbaş: Elimizde şubat ayından 'Gezi kayıtları' var

Topbaş: Elimizde şubat ayından 'Gezi kayıtları' var
Topbaş: Elimizde şubat ayından 'Gezi kayıtları' var

Maltepe sahil dolgu alanı projesini yerinde inceleyen Kadir Topbaş, Maltepe Belediye Başkanı'na da eleştiriler yöneltti.

Ak Parti Milletvekili İdris Bal'ın Gezi Parkı'yla ilgili raporunu değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Ben şunu isterdim, tek yönlü bakmak değil, boyutlarını farklı farklı değerlendirmek gerekir" dedi.

İSTANBUL İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB Maltepe sahil dolgu alanı projesini yerinde inceleyerek basın mensuplarına proje hakkında açıklamada bulundu. Maltepe sahilde açıklama yapan Topbaş, proje bittiğinde bölgeye önemli bir hareket getireceğini, önemli bir canlılık ve aktivite getireceğini söyledi. Topbaş, bir gazetecinin "Maltepe Belediyesi'nin bir karşı duruşu var. Belediye Başkanı "Hiçbir sonuç almadık. Halk bizim yaptırdığımızı düşündüğü için utancımdan o bölgeye gidemiyorum" demişti. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya Topbaş, "Umarım gelecekte utancından bugün buralara gelemeyen Maltepe Belediye Başkanı yarın gelecekte de utancından gelmez. Bu sefer başka türlü bir utanç ortaya çıkar. Çünkü bunlar maalesef muhalefet olsun, siyaset olsun diye küçük bakışlarıyla, dar görüşleriyle bir değerlendirme yaparlar. Maalesef bize hep bunu gördük" dedi. 


"VATANDAŞ SANDIKTA KARARINI VERECEK"
Topbaş, "Bazıları var ki yapılan bunca çalışmaları görmüyorlar, hatta diyorlar ki kaç yıldan beri İstanbul'dalar ne yaptılar ki. Ne denir böyle diyene. Vatandaş, görüyor. Zaten onun değerlendirmesini vatandaş yarın sandıkta yapacak. Sandıkta kararını verecek. Maltepe halkı bugün utancından gelemeyen Belediye Başkanının 'Ne yapıldığına cevap veremiyorum' diyenin o duruşunu yarın Maltepe halkı özellikle bu bölgeyi kullanırken, başkanları hakkındaki kararını herhalde sandıkta belirler" ifadelerini kullandı. 


"ELİMİZDE ŞUBAT AYINDA YAPILAN BİR TOPLANTININ KAYITLARI VAR"
" Ak Parti Milletvekili İdris Bal Gezi Parkı'yla ilgili bir rapor hazırladı. Başbakan yanlış yönlendirildi. Beyoğlu Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi'ne büyük bir rol düşüyordu ama üstlerine düşeni yapmadılar' gibi bir ifade var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya ise Topbaş şu cevabı verdi: Taksim ile ilgili bir değerlendirme yapılmış. Orada tabi baktığınız yere göre değişir. Ben şunu isterdim, tek yönlü bakmak değil, boyutlarını farklı farklı değerlendirmek gerekir. Elimizde Şubat ayında yapılan bir toplantının kayıtları var. Yani İstanbul'da hareketlerin nasıl başlatılacağı, ne yapılacağı ile ilgili. Şubat ayında başlatılan ve başlayan kayıtları var. Bu kadarını söylemekle yetiniyorum. Bizim elimizde bazı deliller var. Bunlar bir senaryo, bir farklı manipulasyon. Niçin Taksim'deki Cumhuriyet Caddesi ortasında 40 cm çapındaki çınar ağaçları kaldırılırken, budanırken ki orman fakültesi ve kurulu tarafından denetimi de yapılan bir çalışmaydı Sadabat'a dikildi. Hiç kimsenin bir gıkı çıkmadı. Gezi Parkı kenarında çitle çevrilmiş, iki metrelik yaya güvenliği için noktaya gelince kıyamet koptu. Neden, çünkü biliniyordu bu noktaya gelince hassas bir konu. Çevrecilik adına bir adım atılabilir." 'HATTA BUNDAN SONRASI İÇİN BİLE KENDİLERİNCE YAPTIKLARI ÇALIŞMALARDAN HABERDARIZ'
"Toplantı yerli mi, yabancı mı, marjinal gruplar mı yoksa siyasilerin yaptığı bir toplantı mı?" sorusu üzerine Topbaş, "Siyasi değil. ama içinde siyasilerden de zannediyorum bir kaç kişi olabilir. Onların detayını söyleyemeyeceğim. Burada yerli bir takım insanlar var. Hatta bundan sonrası için bile kendilerince yaptıkları çalışmalardan haberdarız. İstihbarat bunları biliyor. Bize de ulaşan bilgiler var. Gelen bilgileri de biz ilgililere aktarıyoruz. Bizede bir yerden geliyor zaten" diye konuştu.


'ZEMİNİ ÇOK GÜÇLENDİRDİK'
"Maltepe sahil dolgu alanı projesinde, deprem riskine karşı ne gibi tedbirler alındı?" sorusuna ise Topbaş, "Marmara'daki bir deprem onun getirebileceği etkiler herşey dikkate alındığını ifade etmek isterim. Bundan dolayı burada bir konaklama yok. Doğru bir iş yaptık. Çünkü zemini çok güçlendirdik. Lodos dalgalara karşı etkileri ortadan kaldırabilecek güce sahip bir koruma bandı oluşturduk sahilde" diye konuştu. 


SERPİL KIRKESER – İDRİS TİFTİKÇİ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1145962114596224

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başbakan belediye başkanı,belediye başkanı istihbaratçı olursa... - user1088830

  Başkan Kadir Topbaş'ın görev alanında ilk ve son sözü Başbakan Erdoğan söyledi her daim.Taksim Yayalaştırma Projesi,Gezi Parkı Topçu Kışlası Projesi v.s. hakkında Başbakan konuştu.Topbaş olanı biteni seyretti sadece.Gezi eylemleri başladıktan 5 gün sonra aldığı talimatla "AVM yapmıyoruz,yaya yolu düzenlemesi yapıyoruz." diyebildi ancak. Belediye Başkanlığı görevlerini eski belediye başkanı Başbakan Erdoğan'a bırakan Kadir Topbaş, bu kez de görev alanıyla hiç alakası olmayan bir konuda ahkam kesiyor şimdi de. İstihbarat işlerine soyunmuş galiba.Şubat ayındaki belgeyi nereden bulmuş? Neden Vali Mutlu ya da Emniyet Müdürü Çapkın değil de kendisi bu açıklamayı yapıyor? Sapla samanın bu kadar karıştı bir parti iflah olmaz? Jurnalciliğe soyunan TOPBAŞ İSTİFA!

  Komplo teorileri... - sertanyar

  Madem elinizde somut kanıtlar var, neden onları kamuoyuna adam gibi açıklamadınız da kalktınız "Camii de içki içtiler," yok efendim, "Başörtülü kadını dövdüler, üzerine işediler," gibi saçma sapan şeylerle olayları küçültmeye çalıştınız. Bu olayların sebebi Almanya'dan şu deyin, işte şu şu kişiler yaptırdı deyin, öyle faiz lobisi gibi ne olduğu bile belli olmayan bir grubu dile getirmeyin, direkt televizyondan Başbakan açıklasın bunları. Yandaş medyalardan her gün saçma sapan haberlerle olayların arkasında şu vardı, bu vardı, yarım yarım şeyler söyleyeceğinize, komplo teorileri üretmeye çalışacağınıza, direkt birilerini hedef gösterin. Şimdi de takmışlar M. Ali Alabora'ya. Güçleri ona yetiyor herhalde.

  Bu adam - gueron

  Belediye başkanı mı? Kolluk kuvveti mi? İstihbarattan nasıl haberi oluyor?

  bir yalan(cı) daha - efeg27

  Gezi olaylarında sırasıyla başbakan, bakan, vekil ve valiyi yalan söylerken görmüştük, belediye başkanının ne eksiği varki? oda yalanını söyler eşeği sağlam kazığa bağlar... yersek... yemeyiz!

  bizde de var - tripp

  benim de elimde oyle belgeler kasetler var ki!bi konussam herşeyi ortaya doksem bu hukumet duser, ben herşeyi biliyorum ama açıklamayacağım

  Sandık muhabbetiniz sıkıyor artık! - Pe@ce

  "Sandık" kelimesi ağzınızda sakız olmuş biriniz çiğneyip diğerine uzatıyor! Madem ileri demokrasinizden bu kadar eminsiniz sokaktaki çapulcu demokrasisi neden sizi bu kadar korkutuyor?

  Olsaydı.. - lev tolstoy

  Böyle kayıtlar olsaydı internete çoktan düşer, sabah baskınları ile kaydı alınanlar toplanırdı- geçin bunları...