Topbaş, İstanbul'daki raylı sistem yatırımlarını anlattı

Topbaş, İstanbul'daki raylı sistem yatırımlarını anlattı
Topbaş, İstanbul'daki raylı sistem yatırımlarını anlattı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'daki raylı sistem yatırımları bilgilendirme toplantısında konuştu.

İSTANBUL - Kadir Topbaş, İstanbul'un metro ağlarıyla ilgili 2019 sonuna kadar inşaatı biten ve devam eden projelerinin bir vaat olmadığını vurgulayarak, bunların birer uygulama olduğunu kaydetti. İstanbul'un geleceğini tasarladıklarını ifade eden Topbaş, "İnsanımızın yaşamını kolaylaştırmak için adımlar atmaya çalıştık. Bireysel araçlar yerine toplu taşıma kullanıyorsa o şehir, medenidir. Toplu taşıma araçları bir noktada sosyalleşme, şehirleşmeyi sağlayan bir sistemdir. Bu kentte yaşayan her insan, bir ülke özelliği gösteren bu şehrin herhangi bir noktasına metroyla ulaşabilsin. Yani her yerde metro, her yere metro olsun. Hedef bu" diye konuştu. New York 'ta 800 kilometre civarında metro ağı olduğunu aktaran Topbaş, "2019 sonrasında programlanan çalışmanın sonunda dünyada New York'tan sonra en büyük metro ağına sahip ikinci kent İstanbul olacak. Bu bir hayal değil. Projeyi adım adım uygulamaya koyduk" dedi.
Topbaş, metroyla saatte 50-70 bin insanın taşındığını belirterek, "Neredeyse herkes artık yürüme mesafesinde metroya ulaşacak. Bunlar hayal değil, proje. İstanbul'da metronun girmediği ilçe kalmayacak. Her yeri demir ağlarla örüyoruz. Metro ağlarımızın teknolojik gelişmişliği, dünyanın en ileri teknolojisi. Son dönemde yaptığımız metrolar makinist olmadan kullanılabilecek. Sistemi kuruyorsunuz, kullanıcısı olmadan araç istasyonda duruyor, hareket ediyor... Artık İstanbul'da şunu söyleyebiliriz; ulaşım rayına oturuyor. Artık raylı sistem dönemi başlıyor. Bireysel araç kullanma dönemi bitecek. Ortalama bir otomobilde 1.5 insan taşınırken, metroda saatte 50 bin kişi taşıyabilirsiniz" şeklinde konuştu. (İdris TİFTİKÇİ/DHA)


  ETİKETLER:

  New York

  ,

  İstanbul

  ,

  Ulaşım

  ,

  Metro

  ,

  Proje

  ,

  ilçe

  ,

  ülke

  ,

  kent