Topbaş, kırmızı sokaklara karşı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: İçki ruhsatları mekâna bağlı. Belediye içki satamaz, ama özel işletme başka.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Üsküdar Belediye Meclisi'nin aldığı ve İstanbul'daki ilk 'kırmızı sokak' uygulaması olan içkili yerleri sınırlayan düzenleme, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından veto edildi. İstanbul'un yeni içkili yerleri ve turizm haritası, sivil toplum örgütülerinin de yer alacağı bir komisyon tarafından mevcut alkollü işletme krokileri temelinde yeniden belirlenecek.
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü toplantısında konuşan Topbaş, İstanbul'un bir bütün içinde değerlendirilmesi gerektiğini, daha önce ikazda bulunduğu ilçe belediyelerinin büyükşehirden önce yapacağı içkili yerlerle ilgili düzenlemeleri 'tekrar görüşülmek üzere' iade edeceğini söyledi. Büyükehir Belediyesi'nin görev alanları yetki sınırları ve yetki devriyle ilgili konuları görüşmeden ilçe belediyelerinin bu tarz çalışma yapmamalarını istediğini belirten Topbaş, Üsküdar Belediyesi'nin kararını iade edeceğini söyledi.
Belediyenin işlettiği yerlerde Anayasa'nın 58. maddesi gereği içki satılamayacağını, özel işletmelerdeyse böyle bir sorun olmadığını belirten Topbaş, şöyle dedi: "Zaten kiracılarımızın bir kısmı alkollü içki veriyor, örneğin Galata Kulesi. Büyükşehir çalışma yapmadan, ilçe belediyeleri bu yönde adım atmamalı. Ben farklı bir görüşü savunuyorum. İşyerleri, özellikle hizmet üreten yerlerdeki ruhsatı kişi alıyor, ama esasında o mekâna veriliyor. O mekân el değiştirse de ruhsatı geçerli kalmalı."
Çakır: İçki içenler istedi
İstanbul'daki ilk 'kırmızı sokak' düzenlemesini yapan, ancak Topbaş'tan veto yiyen Üsküdar Belediyesi'nin AKP'li başkanı Mehmet Çakır ise yaptıklarının 'mutat bir çalışma' olduğunu ileri sürdü. Çakır, "İçkili yerlere ilişkin haritalar vatandaşların talepleri doğrultusunda güncelleştiriliyor. Vatandaşlar sokaklarında içkili yer istemeyebiliyor. Talepte bulunanlar da daha çok içki içenler" dedi.
Güler: Güncelleme yapılıyor
İstanbul Valisi Muammer Güler ise gazetecilerin 'kırmızı sokak' tartışmalarıyla ilgili sorularını şöyle yanıtladı:
"İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi, daha önce Bakanlık ve valiliklerce tasdik edilen içkili yerler krokilerinin güncelleştirilmesinden ibarettir. Geriye götürücü bir düzenleme yoktur."


    http://www.radikal.com.tr/7659037659030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.