Topbaş: Metrobüs erken başladı ama asrın projesi olur

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir özeleştiri yaparak trafiği rahatlatacak önemli proje olarak sunulan ancak sorun haline gelen metrobüsün 'erken açıldığı' yönündeki eleştirilere kendisinin de katıldığını söyledi.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir özeleştiri yaparak trafiği rahatlatacak önemli proje olarak sunulan ancak sorun haline gelen metrobüsün 'erken açıldığı' yönündeki eleştirilere kendisinin de katıldığını söyledi.
Topbaş, Saraçhane'deki başkanlık sarayında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. "Metrobüslerin, çalışmalar bitirilmeden açıldığı şeklinde eleştiriler oldu. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorulan Topbaş, metrobüsü kullanan vatandaşların çok memnun olduklarını anlattı. Sistemin henüz istedikleri gibi kurgulanmadığını, bazı eksiklik ve aksaklıkları bulunduğunu söyleyen Topbaş, "Sistem tamamen bizim istediğimiz boyuta geldiğinde asrın projesi gibi görülecek, dünyada ilk defa uygulanan bir sistem" dedi. Metrobüsün vaktinden önce açıldığı eleştirilerine katıldığını ifade eden Topbaş, okulların açılması nedeniyle trafik sıkıntısı endişesinden dolayı tam bitmediği halde metrobüsü devreye soktuklarını belirterek, "Ama inanıyorum ki sistem tamamlandığında herkes görecek, 'Ben de bineyim' diyecek" diye konuştu.
İETT otobüs özelleştirmesi iptal
Bu arada, Topbaş, İETT'nin Ayazağa Garajı ve bu garaj çıkışlı 500 otobüsün 10 yıl süreyle özelleştirilmesi yönündeki ihaleyi iptal etti. İhale, 2 Mart 2007 tarihinde yapılmıştı. Muhammen bedeli yıllık 22 milyon 731 bin 246 YTL olarak belirlenen ihale, Albayrak Turizm ve özel halk otobüsçülerinin çekişmesine sahne olmuştu. İhaleyi, 5 saat ve 55. tur sonunda 56 milyon 780 bin YTL ile İstanbul Halk Ulaşım, Yeni İstanbul Halk A.Ş, Öz Ulaş A.Ş, Macar Eurobus İnvest ve Metropolitan'ın oluşturduğu konsorsiyum kazanmıştı.
Topbaş, Macaristan'da toplu taşımacı'lık yapan şirket hakkında hazırlattığı rapor sonucu şirketin İstanbul 'da istenilen düzeyde toplu taşımacılık yapamayacağına kanaat getirdi. Topbaş, "Yeni bir ihaleye girmiyoruz. İstanbul'a 2 bin otobüs daha lazım. Yeni bir şirket kuruyoruz.
Otobüsü olan şirkete dahil olacak" dedi.
Özel Halk Ulaşım A.Ş. ise dava açmaya hazırlandığını açıkladı.