Topbaş: Otobüs durağı bile halka sorulacak

Topbaş: Otobüs durağı bile halka   sorulacak
Topbaş: Otobüs durağı bile halka   sorulacak

Topbaş, 12 Haziran da metro tünelleriyle ilgili bir törende Gezi Parkı na kent müzesi yapılabileceğini söylemişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 4 zabıta memurunun açığa alındığını, taşeron 3 zabıta memurunun da akdinin feshedildiğini açıkladı. Yeni dönemde de belediye başkanlığına aday olacağı sinyalini veren Topbaş, “Bütün projeler halkla paylaşılacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak” diye konuştu.
Gezi Parkı olayları, parkın Divan Otel’e bakan tarafında, ‘yaya yolu açma’ gerekçesiyle bazı ağaçların sökülmek istenmesiyle başladı, çadır kurarak nöbet tutan eylemcilerin gazla dağıtılması ve çadırlarının zabıta oldukları söylenen sivil giyimli kişilerce yakılmasıyla tırmandı.
Gezi olaylarını değerlendiren Topbaş ise kendi iç bünyelerinde konunun sorgulanması yönünde çalışmaları bulunduğunu belirterek 1’i amir, 2’si komiser, biri de memur 4 zabıtanın açığa alındığını, taşeron olarak çalışan 3 zabıtanın iş akitlerinin feshi talimatı verildiğini açıkladı.
Topbaş, “Zabıtalara emri veren birisi var mı? Yakma işlemi talimatla mı oldu?” sorusu üzerine de “Bunların hepsi ortaya çıkar, kalkıp da idare bir talimat vermez. ‘Kalkın çadırları yakın’ demez. İdare tarafından böyle bir talimat olmaz” dedi.
Her şeyin kayıtlı olduğunu, kimsenin yaptığının yanına kâr kalmayacağını belirten Topbaş, esnafın zararıyla ilgili ise şöyle dedi: “Yaptığımız tespitler ölçeğinde 61 milyon civarında bir rakam çıkıyor. Kayıp kazancı tahribat olarak değerlendirebilirsiniz. 99 İETT, 19 halk otobüsü tahribat gördü. 15 itfaiye aracımız, yeni aldığımız araçlar, sivil vatandaşlarımızın araçları, işyerleri, zeminler, kaldırımlar, döşemeler, kentte ciddi bir tahribat ortaya çıktı. Bunlar telafi edilebilecek şeyler. Mala gelsin, cana gelmesin, bütün derdimiz bu. Mala gelen telafi edilebilir. Ama bu milletimizin, halkımızın malı.” Topbaş, bundan sonra bütün projelerin halkla paylaşılacağını da ifade etti: “Bütün projeler halkla paylaşılacak, halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergâh değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek.” 

Yeniden aday olacak mı? 

Topbaş, yerel seçimler yaklaşırken üçüncü kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na aday olup olmayacağı sorusu üzerine ise “Benim kararım yeterli değil. Bu aşamada Başbakanımız ile birlikte parti yönetiminin de buna yetki vermesi gerekiyor. Bu yetkiyi verirken de İstanbulluların bu konudaki desteğine de ihtiyaç var. Eğer bunlar birleşirse benim adaylığım devam eder” diye yanıt verdi.