Topbaş yeniden dünya kentler birliği başkanı

Topbaş yeniden dünya kentler birliği başkanı
Topbaş yeniden dünya kentler birliği başkanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, UCLG Başkanlığı nı 2016 ya kadar sürdürecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanlığı’na, 2016’ya kadar görev yapmak üzere yeniden seçildi.
Fas’ın Rabat kentinde yapılan kongreye, 130’a yakın ülkeden 3 binden fazla delege katıldı. Tek adayla gidilen seçimde kongre, Topbaş’a 2016’ya kadar UCLG Başkanlığı’nı sürdürmesi için yetki verdi.
Yeniden seçilmenin mutluluğunu yaşayan Topbaş, UCLG Başkanlığı görevini 3 yıldır sürdürdüğünü belirterek, şunları söyledi: “2010’da Meksika’da yapılan bir önceki Dünya Konseyi’nde çekişmeli bir seçim süreci sonucunda başkanlığa seçilmiştim. Şimdi Fas’ın Rabat kentinde yapılan seçimli kongrede delegelerin tam desteğiyle rakipsiz olarak başkanlığı sürdürme noktasında yetki aldım. Dünya Belediyeler Birliği olarak nitelendirebileceğimiz bu önemli teşkilatın başkanlığına yeniden seçilmiş olmamdan dolayı ülkem adına onur duydum.”
Kongrede yerel yönetimlerin önemi ve dünyanın geleceğine etkisi üzerinde durulduğunu aktaran Topbaş, “Dünya çapındaki yerel yönetimlerin nabzı burada attı diyebiliriz. Önemli şehirlerin belediye başkanları ile İstanbul için faydalı görüşmeler yapma imkânımız oldu. Görüyoruz ki İstanbul, son yıllardaki gelişimiyle dünyanın ilgisini daha fazla çeken bir şehir konumunda” değerlendirmesinde bulundu.
UCLG Başkanlığı’na yeniden seçilen Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Kurulu (UNACLA) Başkanlığı görevlerini sürdürüyor.

Kongreden notlar

‘Toplumu hayal et, demokrasiyi inşa et’ sloganıyla toplanan UCLG Dünya Konseyi’nde, Genel Kurul toplantısının yanı sıra ‘HABİTAT 3’ zirvesi için stratejik oturum gerçekleştirildi. UCLG Dünya Konseyi’ne, Avrupa Birliği Kalkınma Komiseri Andris Pielbal de katıldı. Bu arada, UCLG’nin 2016’da yapılacak toplantısı için İstanbul ile Kolombiya’nın başkenti Bogota yarıştı.
Topbaş, Güney Amerika’nın gelişmesi için İstanbul’un adaylıktan çekildiğini açıkladı. Böylece UCLG’nin 2016’daki toplantısına ev sahipliği yapacak şehir Bogota oldu.