Topbaş: Zammın amacı jeton kullanımını azaltmak

Topbaş: Zammın amacı jeton kullanımını azaltmak
Topbaş: Zammın amacı jeton kullanımını azaltmak
İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da toplu taşım ücretlerine yapılan zammı 'Jetona yönelme olmasın, elektronik kart kullanılsın diye yapılan bir çalışma' sözleriyle açıkladı.

İbrahim YILDIZ

İSTANBUL - Topbaş, İtalya’da düzenlenecek olan 6. Dünya Kentsel Formu toplantısına katılmak üzere Türk Hava Yolları’na (THY) ait bir uçakla Napoli’ye gitti.

Topbaş, yolculuk öncesi Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin ulaşıma yapılan zam ile ilgili sorularına cevap veren Başkan Topbaş, "Yüzde 50 zam ifadesi gündeme getiriliyor. Yüzde 50 diye bahsedilen zam, tek jeton olarak bahsettiğimiz uygulamalarla ilgili. Çünkü bütün dünyada böyle. ’Jetona yönelme olmasın, elektronik kart kullanılsın’ diye yapılan bir çalışma. Halbuki elektronik bilet doldurulabilen bir sistem, yanınızda bulunursa bu ücret 1.95 TL. Yapılan zam da yüzde 9,5 gibi 14 ay sonra yapılan bir zam" diye konuştu.

ZARAR 180 MİLYONU BULUYOR
Ulaşım ücretleriyle ilgili olarak öğrenciler konusunda, farklı çalışmalar yapılacağını belirten Topbaş, şunları söyledi:
"Öğrenciler ile ilgili hassasız. Ancak, İstanbul’da halk otobüsleri de var. Aynı zammı onlar da alıyor ve memnun değiller. Onlar için farklı bir zam yaparsanız tercih edilemeyecek duruma geliyor. Bu nedenle paralel yürümek zorundayız, bu dengeleri korumaya çalışıyoruz. Yoksa bizim yılda hizmet karşılığı zararımız 180 milyonu buluyor. Biz bu zarara bakmıyoruz. Tekrar öğrencilerle ilgili bir çalışmamız var. Biraz daha öğrencileri rahatlatacak adımlar atabilir miyiz diye çalışıyoruz. Öğrencilerden aldığımız ücret toplam gelirimiz içerisinde büyük bir yer tutmuyor. Büyük bir gelir olmadığı için biz öğrencilere bir gelir olarak bakmıyoruz. ’Onları rahatlatacak tedbirler alabilir miyiz?’ diye arkadaşlarımıza söyledik."

ÖZEL ARAÇ OTOBÜS YOLUNA GİREMEYECEK
Başkan Topbaş, uygulamaya başlanılacak olan otobüs yoluyla ilgili bir soru üzerine de, şöyle konuştu:

" Türkiye ’de ilk defa yaptığımız bir uygulama. İstanbul’da biz yolu bariyerlerle ayırmıyoruz. Eski rahatlık var. Ancak 07.00-10.00 ve 16.00 - 20.00 saatleri arasında buralardan sadece otobüsler geçebilecek. Bu da toplu taşımayı özendirmek adına bir çalışma. Yoksa bariyerlerle geçmişte Şişli -Taksim arasında yapılan çalışma gibi değil. Burada sadece renklerle ufak bir şerit ile belirtilen bir çalışma. İleride uygulamayı düşündüğümüz başka bir çalışma daha var. Tercihli otobüs yolundan giden otobüslerin kavşaklara geldiği zaman kırmızı ışık yanıyorsa 100 metreden algılanarak yeşile dönmesi ve bekletilmemesi sistemini uygulamak istiyoruz. Ulaşım uzmanlarımız bu konuda çalışmakta. Uygulama saatlerinde bu yola özel araç giremeyecek. İleride belki en az 3 yolcunun içerisinde bulunduğu araçların girmesini sağlayabilecek termal kameralı sistemlere de geçebiliriz."

BAŞTÜRK’ÜN SAĞLIK DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maslak’ta bir inşaat denetlemesi sırasında kaza geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk’ün sağlık durumu hakkında da şu bilgileri verdi:
" Ekibiyle birlikte bir şantiye gezisi sırasında 3 metreye yakın bir yerden beton zemine düştü. İlk müdahaleler acil bir şekilde yapıldı. Beyinde ufak bir kanama gözlemlenmişti. Ben gittiğimde şuuru açık rahat konuşuyordu, yoğun bakımdaydı. Birkaç saat sonra beyin ön lobunda kanama tespiti yapılmış hemen ameliyata alındı. 4.5 saatlik başarılı bir ameliyat geçirdi. Bu sabah yapılan kontrollerinde kanamanın durduğunu söylediler. Yoğun bakımda tedavisi devam edecek. Şu an şuuru açık. Allah şifa versin, diyorum çünkü gerçekten İstanbul’a hizmet veren başarılı bir arkadaşımız. Kendisine sağlık afiyet diliyorum. Allah sevenlerine, ailesine, bizlere bağışlasın diyorum." (dha)