Topbaş'ın hedefi metrobüsü köprüden geçirmek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ağustosta hizmete girecek metrobüs hattının ileride, Boğaziçi Köprüsü'nden geçerek Göztepe'ye kadar uzanabileceğini söyledi.
Haber: EMRE BOZTEPE / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ağustosta hizmete girecek metrobüs hattının ileride, Boğaziçi Köprüsü'nden geçerek Göztepe'ye kadar uzanabileceğini söyledi.
Başkanlıkta üçüncü yılını doldurması nedeniyle gerçekleştirdiği turda konuşan Topbaş, Tayyip Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı döneminde hükümetle büyük sıkıntı yaşadığı için kendilerine karşı hassas davrandığını söyledi.
Başkanlığının üçüncü yılında daha çok para ve yetki isteyen Topbaş, "Geriye baktığımda 'biraz daha çalışsaydım' demeyecek kadar gayret gösterdik. Ama biraz daha para, biraz daha yetki olsaydı İstanbul'un trafiği çok daha farklı olurdu. Önümüzdeki iki yıl çok farklı gelişmelere tanıklık edeceksiniz" dedi. Sabah saatlerinde, Taksim-Kabataş finüküler hattında başlayan, deniz otobüsü ile Bakırköy'e, ardından üstü açık çift katlı turistik otobüsle Florya ve Menekşe sahillerinde devam eden tur, Kâğıthane-Dolapdere Karayolu Tüneli'nde sona erdi. Kâğıthane Piyalepaşa Tüneli'nin yüzde 70'inin bittiğini ifade eden Topbaş tünellerin hepsinin tamamlanması durumunda İstanbul'un 150 kilometrelik çift şeritli yer altı yoluna sahip olacağını söyledi.
'İnançlar Parkı' açılacak
Topbaş, yaptığı ve yapacağı önemli projeleri şöyle sıraladı:

  • Miniatürk'ün yanına dünyanın önemli eserlerinin yer aldığı 'Miniaworld' ve dünyadaki tüm inançların sembol yapıtlarının minyatürlerinin yer aldığı 'İnançlar Parkı' yapılacak.
  • D-100 Karayolu üzerindeki metrobüs ağustosta açılacak. Küçükçekmece'ye kadar öngörülen proje Avcılar'daki İstanbul Üniversitesi yerleşkesine uzatılacak. Boğaziçi Köprüsü'nde yapılacak düzenlemeden sonra hat Göztepe'ye uzayabilecek.