Topbaş'la 3. kez devam

Topbaş'la 3. kez devam
Topbaş'la 3. kez devam
Başbakan Erdoğan, İstanbul adayı olarak Kadir Topbaş'ı üçüncü kez açıkladı. Bursa, Kocaeli ve Sakarya'da da mevcut başkanlarla devam dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nin de aralarında bulunduğu 21 ilin belediye başkanı adayını Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda açıkladı. Daha önce 47 ilin adayını açıklayan Erdoğan, dün açıkladığı adaylarla birlikte partisinin 68 il başkan adayını açıklamış oldu. Başbakan Erdoğan İstanbul adayı olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı açıklarken Bursa, Kocaeli ve Sakarya gibi illerde mevcut başkanlarını değiştirmedi.
Aday açıklaması öncesi konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “AK Parti 1994’te İstanbul’da başlayan belediyecilik serüvenini önemli bir tecrübe olarak almış, bunun üzerine geneli, ulusalı ve küreseli bina etmiştir” dedi. İktidarı 76 üniversiteyle devraldıklarını belirten Erdoğan şunları söyledi: “Şu anda 171 üniversite ile 81 vilayette hizmet veriyoruz. Bununla birlikte göçü engelledik. Öğrenci koşturuyordu bir ilden bir başka ile. Eskiden Hakkâri’deki bir genç üniversite için ne düşünürdü? Üniversite ne olacak, fakir fukara garip gureba. Ama şimdi ben Hakkâri’deki üniversitemde de okuyabilirim diyor. Şırnak’taki öyle düşünüyordu. Muş’taki öyle düşünüyordu. Ama ‘Şimdi ben Alparslan Üniversitesi’nde okuyabilirim’ diyor. Bu adımlar atıldı ve daha da güzel olacak inşallah.” 

Said-i Nursi’den alıntı 

Said-i Nursi’den alıntı yapan Başbakan Erdoğan, yakın tarihte büyük mütefekkir Said-i Nursi’nin ‘Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından zevk ve lezzet alır’ ilkesini ortaya koyduğunu belirterek, hayat kadar, hayata bakış kadar, şehirlere bakışın da bu güzel sözün ihtiva ettiği anlam üzerinde yükselmesi gerektiğini söyledi. “30 Mart, bir milat olmalı” diyen Erdoğan şöyle konuştu: “Biz şehirlerin yıkıldığına şahit olduk.Tarihi eserlerin, estetiğin, yüzlerce yıllık mimari anlayışın yıkıldığına şahit olduk. Kültürümüzün, medeniyetimizin, dilimizin, değerlerimizin yıkımına, tahribatına şahit olduk. Hem yerelde hem hükümet olarak Türkiye genelinde var gücümüzle yıkımları durdurmanın, tahribata son vermenin, çürümenin, yozlaşmanın önüne geçmenin mücadelesini verdik. Ancak şu andan itibaren yapıma, inşaya adeta yeniden bir dirilişe ağırlık vermek, bizden sonraki nesillerin yıkıma değil, yeniden inşaya, büyük bir medeniyet tasavvurunun yeniden ihyasına şahit olmalarını tesis etmek zorundayız. Süleymaniye Camii’nin penceresinden dünyaya bakan bir çocuğun tasavvuruyla bir gecekondunun penceresinden dünyaya bakan bir çocuğun tasavvuru aynı değildir. Parklarda, bahçelerde, yeşilliğin içinde, güven içinde oynayan bir çocuğun hayat algısıyla çamurun, tozun, gürültünün, tehlikenin içinde büyüyen bir çocuğun hayat algısı, tasavvuru aynı değildir. Sokakları, caddeleri, şehirleri dönüştürürken sadece şekli düzenlemeler yapmıyoruz, aslında insanımızın, özellikle de çocuklarımızın tasavurrunu değiştiriyoruz.”
İstanbul’un şehirlerin annesi olduğunu dile getiren Erdoğan şöyle devam etti: “İstanbul öz, diğer şehirler elbette üvey evlat değildir. Ama İstanbul ne kadar iyi olursa, ne kadar bayındır, ne kadar mamur olursa biliyoruz ki diğer 80 vilayet de o kadar bayındır, o kadar mamur, o kadar gururlu ve huzurlu olurlar. Şunu unutmayın sevgili kardeşlerim, İstanbul, alan değil, veren bir şehirdir. İstanbul Türkiye’dir. Türkiye’yi kucaklayamayan, topyekün Türkiye’nin hissiyatını anlamayan da İstanbul’u anlayamaz. İstanbul’un mezar taşlarını sökenler, mezar taşlarından camilerine, erguvanlarından lalelerine, çarşılarından şadırvanlarına, simitçilerinden bozacılarına, poyrazından lodosuna, kedilerinden lüferine kadar her dem anlattığı tarihi anlamayanlar İstanbul’u asla anlayamazlar. İstanbul’u şehirlerin annesi olarak muhafaza etmeyi sürdüreceğiz. Ne diyor üstat‘Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar...’ Olay bu...” 

Dört başkanla yola devam 
Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından illerin üç dakikalık tanıtım filmini salondakilere izletip adaylarını açıkladı. İstanbul’la ilgili gösterilen tanıtım filminin ardından Erdoğan, “Fazla söze ne hacet. Zaten Ziya Paşa güzel söylemiş. ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.’ Eserler ortada. İstanbul’da biz Türkiye’yi görüyoruz. Onun için İstanbul çok önemli. Bu dönemde de belediye başkan adayımız Kadir Topbaş” diye konuştu. Erdoğan toplantıda ayrıca Mardin’de Mehmet Vecdi Kahraman, Tekirdağ’da eski vali yardımcısı Mustafa Yel, Sakarya’da mevcut Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Balıkesir’de Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur, Kocaeli’nde mevcut başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Bursa’da ise yine mevcut başkan Recep Altepe ile yarışa gireceklerini açıkladı.

İl belediye başkanı adayları

Erdoğan’ın açıkladığı diğer başkan adayları ise şöyle: Bayburt (Mete Memiş), Sinop (Hamza İnce), Yalova (Yakup Bilgin Koçal), Kırıkkale (Mehmet Saygılı), Nevşehir (Hasan Ünver), Siirt (Ali İlbaş), Niğde (Faruk Akdoğan), Kırklareli (Selahattin Minsolmaz), Edirne (Prof.Dr. Ahmet Gülşen), Muş (Feyat Asya), Yozgat (Kazım Arslan), Çanakkale (Mehmet Daniş), Çorum (Muzaffer Külcü), Elazığ (Mücahit Yanılmaz).