Topbaş'tan ürküten deprem açıklaması

Topbaş'tan ürküten deprem açıklaması
Topbaş'tan ürküten deprem açıklaması
İstanbul Belediye Başkanı Topbaş korkuttu: Depremin ayak seslerini duyuyoruz. 30 bin insanımız hayatını kaybecek. Hasarlı yapı sayısı 50 bini bulacak


Hakime TORUN -Ünsal ÇAKİN

 

İSTANBUL  -  Theodosius Sarnıcı olarak da bilinen Şerefiye Sarnıcı üzerindeki Fatih Belediyesi ile birleştirilen Eminönü Belediyesinin ek hizmet binasının yıkımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 'ın da katılımıyla gerçekleşti. Yıkımın bir ay içinde tamamlanması bekleniyor. Yıkımın ardından binanın altındaki Şerefiye Sarnıcı restore edilecek ve üzeri yeşil alan olarak düzenlenerek sarnıcın tarihe kazandırılması sağlanacak.


"1600 YILLIK BİR GEÇMİŞE SAHİP"

 

 

Elazığ'daki depreme ilişkin konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek, tekniğe ve bilime uygun yapıların yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Tekniğe ve bilime uygun olarak yapılmayan her yapının riskli olduğunu söyleyen Topbaş, tarihi sarnıcın 1600 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, Ayasofya ile yaşıt olan bu sarnıcın tarihe büyük bir kazanç olacağını söyledi. Topbaş, Sarnıcın üzerindeki binanın yan bölümünün ise İstanbul'daki tüm üniversiteleri kapsayan "Öğrenci Kulüpleri Platformu Merkezi" haline getirileceğini söyledi.

"VATANDAŞI ZORLA ÇIKARAMASSINIZ"

 

 

Depreme ilişkin bir soruya Topbaş, tekniğin ve bilimin doğru kullanılmasının önemli olduğunun altını çizerek, "İstanbul'un yenilenmesi için kentsel dönüşüm için adımlar atarken ana muhalefetin söylemeleri vatandaşı korkuttu. Dediiler ki buraları peşkeş çekecekler. Doğru olan şey destek vermeleri gerekirdi. Ama malasef, bir çok yerde Kartal'da, Maltepe'de, Sarıyer'de gidin halka sorun. Vatandaşa sizi buradan çıkaracaklar. Buraları peşkeş çekecekler dediler. Siyasiler bunu siyasi menfeatleri için kullandılar. Vatandaşa da buna inandırdılar. Mülkiyet hakkı var. Vatandaşı zorla çıkaramassınız. Zeytinburnu'nda bu kapsamda bir proje başlattık. Ancak, vatandaşı ikna edemiyoruz. Anlaşmak uyuşmak şart" diye yanıt verdi.


"BİREYSEL YAPILARDA GÜÇLENDİRMELER YETERLİ DEĞİL"

 

 

"1998 öncesine kadar İstanbul ikinci deprem kuşağı bölgesi ilan edildi. Bütün statik veriler ona göre yapıldı. Ama 1998'den sonra birinci derece deprem bölgesi ilan edilince bu değişti" diyerek konuşmasını sürdüren Topbaş, "Kesitlerin, kolonların daha kalın olması gerekiyordu. Bireysel yapılarda güçlendirmeler yeterli değil. Herkes her konuda konuşuyor. Diyor ki kat verin bu sorun çözülür. Ya nasıl çözülür. Bu gidişat doğru değil Depremin ayak seslerini duyuyoruz. Bu konuda yönetimlerle kol kola girelim. Birlikte çalışalım. Bu işe varım deyin. Hak esaslı diyerek tartışmaya girelim. Vatandaşı korkutuyorlar. Siyaset bu kadar ucuz olmamalı. TOKİ geliyor diyorlar. Ya TOKİ 100 TL'ye ev veriyor. Beraber olursak bu sorunu çözeriz." şeklinde konuştu.


İSTANBUL DEPREME HAZIR MI?

 

İstanbul depreme hazır mı? sorusuna Topbaş şöyle yanıt verdi: "Şu anda Tokyo'daki deprem riski taşıyan yapıların oranı yüzde 20. Yani siz herşeyi yaptım bitti diyemessiniz. Ama biz ne yaptık. Hastane, okul gibi bir çok yapıyı tamamladık. Ancak bireysel şahıs yapıları doğru yapılmamışsa...halen direniliyorsa. Kendi imarının üzerine ilaveler yapmış Önce bunu kaldırsın bakalım. Yıkıp yeniden yapmak ancak kentsel yenileme ile mümkün olabilir. Kandilli Resathanesi ve İstanbul Boğaziçi ve diğer Üniversiteler ile yaptığımız araştırmalar sonucunda çıkan verilere göre, 30 bin insanımız hayatını kaybecek. Hasarlı yapı sayısının 50 bin olacağı ortaya çıkıyor. Daha önce Japonların yaptığı araştırma ise, daha dar alanda mukayeseli yaptığı bir araştırmaydı. Bu nedenle sayı daha çok çıkıyordu.
Halkımız buna hazırlıklı olmalı. Beraberce el ele vererek bu sorunları çözebiliriz" Konuşmanın ardından binanın yıkım işlemi gerçekleşti. Yıkım sırasında Topbaş, bazı baretlere de günün tarihini attı. (dha)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş