'Topçu Kışlası, Erdoğan Stadyumu'nun yerine yapılsın'

'Topçu Kışlası, Erdoğan Stadyumu'nun yerine yapılsın'
'Topçu Kışlası, Erdoğan Stadyumu'nun yerine yapılsın'
Taksim'de başlayan Yayalaştırma Projesi'nin en çok tartışılan ayağı Topçu Kışlası'nın yeniden yapımı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ni de karıştırdı.

Nurettin Sözen döneminde İBB İmar Daire Başkanlığı yapan CHP Grup Sözcüsü Mehmet Yıldız, “Kışlayı yapmak Taksim’in göbeğinde arsa üretme ve Gezi Parkı’na inşaat yapma operasyonudur. İktidar Taksim’e tamamen duygusal yaklaşıyor... Kışlayı Kasımpaşa’ya yapalım” dedi.

Konuşması sırasında zaman zaman AK Partili sıraları ayaklandıran Mehmet Yıldız şunları söyledi:

"İDEOLOJİK PENCEREDEN BAKMAYI BIRAKMALISINIZ"

Taksim’e ideolojik pencereden bakmayı bırakmalısınız. O pencereden parklar, yeşil alanlar ve 80 yıllık ağaçlar görünmüyor. Kışlanın 1939’da yıkılması ne kadar yanlışsa, şimdi taklidinin yapılması da o kadar yanlış. Yapılacak yapı gerçeği ile ilgisi olmayan, taklit bir kopyadır. Çakmadır. Böyle bir yapının, kovboy filmlerindeki sinema dekorundan farkı olmaz. Kışla Antalya’daki Topkapı ve Kremlin Sarayı taklidi otelden farklı değildir.

"REFERANDUM YAPALIM"
Gelin İstanbul halkına soralım. Taksim Topçu Kışlası’nın çakması Gezi Parkı’na yapılsın mı, yapılmasın mı? “Halka hesap verme” sözünü ağzınızdan düşürmüyorsunuz. Sözünüzün gereğini yapın. 

"TOPÇU KIŞLASI, RECEP TAYYİP ERDOĞAN STADYUMU'NUN YERİNE YAPILSIN"

Kasımpaşa Spor Kulübü’ne yeni tesisler Kemerburgaz’da yapılıyor. Stadyum nasıl olsa oraya taşınacak. Mevcut yer boşalacak. Topçu Kışlasının kültür merkezi olarak yapılacağı en uygun yer Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu’nun olduğu yerdir. Eğer niyetiniz bağcı dövmek değilse, bu öneriyi ciddiye alırsınız. Gelin, ‘Emir büyük yerden’ demeyin. Doğru olanı yapın.”

Fatma AKSU / DHA