Topçu Kışlası projesi iptal!

Topçu Kışlası projesi iptal!
Topçu Kışlası projesi iptal!
İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin Taksim Projesi'ni 6 Haziran'da iptal ettiği ortaya çıktı. Uzmanlara göre, parka artık bina yapılamaz ve mevcut inşaatlar durdurulmalı.

İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin, 6 Haziran 2013 tarihli kararıyla 'Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi'ni iptal ettiği ortaya çıktı. İptal kararı, Topçu Kışlası'nın yeniden inşası ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın itirazını reddeden İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin kararında yer aldı.

Gezi'ye iyi bir haber

Zaman 'dan Kadir Kökten'in haberine göre kararda, Topçu Kışlası'nın yeniden yapılması ile ilgili projenin dayanağı olan planların 1. İdare Mahkemesi tarafından 6 Haziran'da iptal edildiği belirtildi. Karar, Taksim'de çalışmaları devam eden yayalaştırma, battı-çıktı, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası gibi bütün projeleri kapsıyor.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, 7 Mayıs 2013 tarihinde yaptığı inceleme sonucu Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılmasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise bu karara itiraz etti. Bakanlığın itirazını değerlendiren mahkeme heyeti, oyçokluğuyla yürütmeyi durdurma kararını yerinde buldu. Kararın gerekçesinde ise İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin Taksim Meydanı'yla ilgili bütün projeleri iptal ettiği ortaya çıktı. Kararda, Topçu Kışlası'nın yeniden yapılmasıyla ilgili projenin dayanağı olan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planların 1. İdare Mahkemesi'nce 6 Haziran 2013 tarihinde iptal edildiği belirtildi. Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası'nın yeniden inşası ile ilgili projenin Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi'nin plan notlarında yer aldığı ifade edilerek, "Projeye dayanak teşkil eden imar planları yargı kararıyla iptal edilen bu davada hukuka uygunluk görülmemiştir." denildi. Bu karara, mahkeme başkanı tarafından muhalefet şerhi yazıldı. (Zaman)

Gezi'de 'imar davası' görüldü

 

İNŞAATLARIN DURMASI GEREK

Mahkemenin kararını uzmanlar muhabirimiz Elif İnce'ye şöyle yorumladı:

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman: ‘‘Bu kararla Gezi Parkı’na bir bina yapılamayacak, ayrıca ayrıca altgeçit inşaatının da durması gerekiyor’’

TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu: Karar çok önemli. Gezi Parkı’na inşaat ve tünel projesi yapılamayacak. Yayalaştırma projesindeki diğer tüneller de yapılamaz’’

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman: Altgeçit inşaatı neredeyse tamamlandı. Geç gelmiş bir yargı kararı, mahkeme kararları ortaya çıkmadan ihale ve inşaat yapılmamalıydı.

TMMOB Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay: Gerekçeli karar henüz elimize ulaşmadı, detaylı açıklama daha sonra yapılacak.

 


  http://www.radikal.com.tr/1140195114019514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nesini Beğenmediniz? - evet_isyan06

  Bir önceki yorumumu beğenmyen arkadaşlara sormak isterdim: nesini beğenmediniz? Verdiğim bilgiler mi yanlış? Biraz araştıran bilir ki eksiği vardır fazlası yoktur. mesela Haliç'in leş gibi koktuğunu Tayyip Erdoğan'ın orayı temizleyip gezilebilir hale getrdiğini unutmuştum.. Peki söylediklerimin bir yanlışı yoksa sorun ne? Sorun şu; bizim solcuların gerçeklerle başı hoş değil! Emekçiyiz derler hayatlarında bir ekz olsun amelelik yapmamışlardır, halkçıyız derler halka tepeden bakıp hakaret ederler.. Aga halk bu beğensen de beğenmesen de senin için halk ithal edeceğimiz yok deriz ama kusuru asla kendilerinde aramazlar halk cahildir, aptaldır, makarnacıdır, yobazdır, bidon kafalıdır. Kendleri süslü tavus kuşudur! Söylemleri, politikaları halktan iltifat görmeyince bu defa çirkefliğe yatarlar, askeri arkalarına alıp iktidar olmak isterler, daha olmadı sokakta anarşi yapıp hükümeti zor duruma düşürmenin hayallerini kurarlar. O sırada 5bin genç ölmüş ülke 20 yıl kaybetmiş umurlarında mı? E şimdi hal böyleyken bu adamların gerçekle başı nasıl hoş olabilir? O yüzden gerçeği söyleyeni oracıkta boğmak isterler ( okuldan atarlar, işten atarlar hatta işe giremez diye kanun bile yaparlar ) mutluluğun ve başarının yolu gerçeklerle barışmaktan geçer.. Görün gerçeği; yetersizsiniz, başarısızsınız ve sadece engel oluyorsunz. Görün ki hatadan kurtulma şansınız olsun yoksa 100 seneböyle öfkeli, tahammülsüz ve şımarık azınlık olarak kalırsınız.

  İtalo.. - evet_isyan06

  senin adına üzüldüm arkadaşım, ülkenin milyar doalrlar kaybettiği, 5 kişinin öldüğü, 4bin kişinin yaralandığı 20 gün senin ömrünün en güzel günleriyse çok berbat bir hayatın olmalı.. Ya da mutluluğu birçok cahil solcu gibi sokakların karışmasında, ülkenin zarar görmesinde ve birilerinin canlarının yanmasında buluyorsun.. Senin ve sürdüğün hayat her nasılsa onun adına üzüldüm..

  Hem Cahil Hem Nankörsünüz.. - evet_isyan06

  Bu tayyip İstanbul belediye bşk. olmadan önce yani CHPli belediye bşk varken nasıldı İstanbul? Yaşı 40'ı geçenlere bir sorun bakalım onlar net hatırlar.. Yeşil alan mı vardı İstanbulda? O gördüğünüz yeşillikler hep Tayyip ve takipçilerinin icraatları. İstanbulda sular akar mıydı? Evinizde su akmazdı su! Sokaktan çöpler toplanmazdı pislikten kokudan geçilmezdi.. Dahası İstanbul öyle pis bir şehirdi ki gazeteler promosyon olarak gaz maskesi dağıtırdı! Evet şaka değil şimdi hoplayan zıplayan, sözde mimar mühendis odalarının, çevrecilerin, tabip odalarının desteklediği CHPli belediye başkanı zamanında İstanbulda nefes alınmazdı.. Şöyle biraz araştırın bakalım 94 öncesi İstanbulu.. Şimdi kalkmış bu adama yeşili ve hizmeti öğreteceksiniz öyle mi? Sizin tek derdiniz sadece itiraz etmek, şımarıklı ve maraza.. Gezideki gençler ise cahil ve okumadığı için bilmiyor 20 yıl öncesini. Bilse çoğu utanırdı orada olmaktan. Adam kestiğimizden fazla ağaç dikeceğiz diyor, dert yeşillikse sorun ne? Dert başka, hani dediler ya olay ağaç değil.. Olay kuru muhalefet ve maraza çıkarmak.

  Merkez parkı talep ediyorum - İtaatsiz

  Bir İstanbullu olarak bir merkez parkı talep ediyorum. Gezi'den başlayıp Maçka'dan geçen ve Dolmabahçe'ye dek uzanan bir park. AKM, İntercontinental, Hilton, Gökkafes, İnönü stadı, Harbiye orduevi, Swissotel hepsi yıkılsın ve yerine bir park yapılsın. Bu binaların hepsi kaçak, sonradan kalıbına uydurulup yapılmış binalar.

  adnan - italo53

  gezi parkı ömrünün en güzel zamanlarını 20 gün gençlerle beraber yaşadı.park park olalı böyle güzellik görmemiştir..

  . - italo53

  adalet sistemi zaten tarafsız olmalıdır.türkiyede adalet sistemi partizanlıktan çok "devleti koruma" refleksiyle hareket ediyor.

  Diren Erdoğan... - citizen

  Diren yüzde 50 nin başbakanı. Diren Erdoğan.., işine gelmeyen mahkeme kararları bağlamaz seni nasılsa... Diren İstanbul'un sahibi, diren ülkenin biricik sahibi...Sen baştan kaybettiğin bir savaşın yenilmez ve delikanlı komutanısın. Bak işte şimdi gördüğün her kürsüde saatlerce konuşup, anlatmaya çalışacağın bilmem ne lobisinin yeni bir oyunu çıktı işte. Bakalım hangi lobi yargıyı sizin çantanızdaki keklik olmaktan çıkarmış..