Topçu Kışlası'na itiraz: Taksim'de bir Disneyland

Topçu Kışlası'na itiraz: Taksim'de bir Disneyland
Topçu Kışlası'na itiraz: Taksim'de bir Disneyland

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Milli Komitesi, Taksim Gezi Parkı ’nın tarihsel mimari önemi bağlamında İstanbul ’un en önemli ve korunmaya değer varlıklarından biri olduğunu belirterek, “Ortadan kaldırılması bir yana, restore edilerek asli özellikleri iade edilmeli” dedi.
Taksim’de eski Topçu Kışlası’nın yeniden inşasına yönelik onaylanan projeye ilişkin komite tarafından yapılan yazılı açıklamada, Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı çıkıldı.

Yeniden yapım sorunlu

“Ortadan kaldırılması bir yana, restore edilerek, asli özellikleri iade edilmeli ve Türkiye kültür tarihinde hak ettiği yere yerleştirilmelidir” ifadesi kullanılan açıklamada, Topçu Kışlası’nın yeniden yapımının koruma-restorasyon disiplininin ilkeleri bağlamında sorunlu olduğu savunuldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Birinci sorun şudur: Yok olmuş tarihsel yapıların rekonstrüksiyonu, ancak mimari, inşai, estetik düzey ve tarihsel anılar taşımak gibi gerekçelerle kaybının çok büyük olması halinde meşrudur. Taksim Kışlası ise kaybı bu kadar büyük anlam taşıyan bir yapı değildir. Şayet yerinde duruyor olsaydı, kuşkusuz, korunması gerekecekti. Fakat bu yitirilmiş yapının kent belleğindeki önemi, yerine bir replikasını yapmayı gerektirecek kadar derinlikli ve güçlü değildir. İkinci sorun ise yapının rekonstrüksiyonunu yapmanın ortaya sadece eskisi gibi gözüken, ama hiçbir rasyonel koruma ölçütüne göre tarihsel eser sayılmayacak bir yeni yapı çıkaracak olmasıdır. Sadece bazı çok zorunlu hallerde hoşgörülebilir bir taklit yapı inşa etme girişimi olarak nitelenir. Eski Taksim Topçu Kışlası için elde yalnızca bazı dış mekân fotoğrafları vardır. Bu koşullarda yeniden yapımı, tarihsel korumacılık ilkeleri açısından Taksim’de bir ‘Disneyland’ inşa etmekten daha ciddi bir sonuç vermeyecektir.”


  http://www.radikal.com.tr/112353311235334

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Acinasi Durumumuz. - odtnow

  Burda dusunulmesi gereken durum yeninden yapmak isteyen zihniyet degil, bu zihniyeti secen halkin durumudur.

  Taksim Kışlası - haralagurele

  31 Mart gerici ayaklanması... "Taksim Kışlası'ndaki Avcı Taburu'na bağlı askerler subaylarına karşı ayaklanarak kendilerine önderlik eden din adamlarının peşinde Heyet-i Mebusan'ın önünde toplandılar ve ülkenin şeriata göre yönetilmesini istediler." Bir de böyle bakmak lazım...Taksim Kışlası'nın birileri için anlamı çok daha farklıdır.

  Topçu kışlası kimin umrunda... - citizen

  Siz amacın Topçu Kışlasının aslına uygun olarak yeniden inşası olduğunu mu sanıyorsunuz hala. Kaygınız imşası halinde özelliklerini koruyamayacak olması mı. Güldürmeyin beni. Adamlar zaten iç mekanı AVM, rezidans olarak planlamışlar bile, ,iç mekan fotoğrafları olsa ne olur...Amaç kimileri için ölü bir mekan olan Taksim gezi parkının yerinde gene kimileri için bir rant kapısı açmak, yandaş grupların servetine servet katmak. Anlayamadınız mı bunu. Yoksa kimin umrunda Topçu kışlası. Aslına uygun olsun merakı gerçek olsa Tokatlayan pasajı bu hale gelirmiydi. Circle d'orient binasına dokunulur muydu. Başbakan bugün "höttt tarihe dokunmayın bakalım" dese, Emek sineması yarın açar kapılarını. Çamlıca tepesinin tarihinde cami mi varmış.

  ... - r11

  Tarih,estetik,doğa..vs kimin umurunda.. 'padişah'ımızın egosunu tatmin etmek için çırpınan küçük insanlardan böylesi değerlere sahip çıkmaları beklenemez...