Topçu Kışlası'na itiraz: Taksim'de bir Disneyland

Topçu Kışlası'na itiraz: Taksim'de bir Disneyland
Topçu Kışlası'na itiraz: Taksim'de bir Disneyland

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Milli Komitesi, Taksim Gezi Parkı ’nın tarihsel mimari önemi bağlamında İstanbul ’un en önemli ve korunmaya değer varlıklarından biri olduğunu belirterek, “Ortadan kaldırılması bir yana, restore edilerek asli özellikleri iade edilmeli” dedi.
Taksim’de eski Topçu Kışlası’nın yeniden inşasına yönelik onaylanan projeye ilişkin komite tarafından yapılan yazılı açıklamada, Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı çıkıldı.

Yeniden yapım sorunlu

“Ortadan kaldırılması bir yana, restore edilerek, asli özellikleri iade edilmeli ve Türkiye kültür tarihinde hak ettiği yere yerleştirilmelidir” ifadesi kullanılan açıklamada, Topçu Kışlası’nın yeniden yapımının koruma-restorasyon disiplininin ilkeleri bağlamında sorunlu olduğu savunuldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Birinci sorun şudur: Yok olmuş tarihsel yapıların rekonstrüksiyonu, ancak mimari, inşai, estetik düzey ve tarihsel anılar taşımak gibi gerekçelerle kaybının çok büyük olması halinde meşrudur. Taksim Kışlası ise kaybı bu kadar büyük anlam taşıyan bir yapı değildir. Şayet yerinde duruyor olsaydı, kuşkusuz, korunması gerekecekti. Fakat bu yitirilmiş yapının kent belleğindeki önemi, yerine bir replikasını yapmayı gerektirecek kadar derinlikli ve güçlü değildir. İkinci sorun ise yapının rekonstrüksiyonunu yapmanın ortaya sadece eskisi gibi gözüken, ama hiçbir rasyonel koruma ölçütüne göre tarihsel eser sayılmayacak bir yeni yapı çıkaracak olmasıdır. Sadece bazı çok zorunlu hallerde hoşgörülebilir bir taklit yapı inşa etme girişimi olarak nitelenir. Eski Taksim Topçu Kışlası için elde yalnızca bazı dış mekân fotoğrafları vardır. Bu koşullarda yeniden yapımı, tarihsel korumacılık ilkeleri açısından Taksim’de bir ‘Disneyland’ inşa etmekten daha ciddi bir sonuç vermeyecektir.”