Topçu Kışlası'nda AVM ve rezidans da olabilir

Topçu Kışlası'nda AVM ve rezidans da olabilir
Topçu Kışlası'nda AVM ve rezidans da olabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , çözüm sürecindeki açıklamaları nedeniyle CHP ve MHP ’yi eleştirirken “Biz bugüne kadar kimseyle bu ülkenin bu milletin menfaatlerini pazarlık konusu yapacak kadar düşmedik, alçalmadık asla da alçalmayız” dedi. Kızılcahamam Asya Termal Otel’deki partisinin il ve ilçe başkanları toplantısında konuşan Erdoğan şunları söyledi:
30 BELEDİYE HEDEFİ: Siyaset, pasif zaman anlayışıyla değil aktif zaman anlayışıyla yapılır. Aktif zamanını, bu işe ayıramayanlar zaten siyaset yapmasınlar. “İşleri güçleri bitireyim. Akşam geçerken de partiye uğrayayım” dersek bu siyaset olmaz. Yaptığımız 76 milyonun sevk ve idaresidir. Gelecek seçimde 30 büyükşehir belediyesini almamız gerekir. 2014 yılı, kritik sonuçların alınacağı seçim yılı olacak. Parti politikalarımızı, söylemleri dikkatle izleyecek, o çerçevede hareket edeceğiz. Biz aldığı komutla hareket eden robotlar değiliz.
BAŞKANLIK SİSTEMİ: Başkanlık sistemi tartışılıyor. Bunu geçmişte Allah rahmet eylesin Turgut Bey söyledi, Sayın Demirel söyledi. Kaldı ki bu bize yabancı bir anlayış da değil. Ecdadımız tarihe baktığımız zaman, bunun benzerini Osmanlı yaşamış. Dünyada en gelişmiş ülkeler şu anda bu başkanlık sistemini yaşıyor. Başkanlık sisteminde başkan bir kral değildir. Ama bizdeki bazı cahiller, başkanı bir kral olarak takdim etme cüretine girerek yalan söylüyorlar.
‘ÇILGIN’ PROJELER: Çok daha hızlı yürümemiz lazım. Çılgın projeler diyoruz, ama bir çılgın projenin gerçekleşmesi için bize hendek atlattılar. 3-4 sene gecikmeli proje başlatabiliyorsunuz. Bir Marmarayımız var. Çanak çömlek hikâyesi bize 4 sene kaybettirdi. Şimdi 29 Ekim’e yetiştirmek istiyoruz. Türkiye 4 yıl içinde modern bir havalimanına ulaşacak. Birileri geliyor ve ’Kanalistanbul gereksiz bir proje’ diyor. Sen o aklını kendine sakla. Kanalistanbul’u gerçekleştireceğiz. Taksim gezi alanı diyoruz, buna da karşı çıktılar. “Kışlayı yeniden yapacağız” dedik ve hemen ana muhalefet karşı çıktı. Denizin dibinden 3-5 tane çanak çömlek bulunmuş, çatal kaşık bulunmuş, bunları koruyorsun ama Taksim Meydanı’ndaki devasa kışla, gayet güzel mimari estetiği hepsi güzel ve bunu korumuyorsun. Bu, ideoloji değil de nedir? İnşallah orada hem kışlamızı yapacağız ama bu kışla artık tabii kışla olarak görev yapmıyor. Mimari olarak öyle olacak ama alışveriş merkezinden toplantı salonlarına kadar, belki rezidans otel, Divan Otel tarafında da bir şehir müzesi yapmak suretiyle İstanbulumuzun şehir müzelerini de arttıralım istiyoruz. Galataport hazırlanıyor inşallah. Haydarpaşa port aynı şekilde. Ama hepsinden daha önemli bir şey var artık Yassı ada’yı yaslı ada olmaktan çıkarıyoruz. Sivri ada’yı inşallah bir kongre merkezi olarak gerçekten muhteşem bir proje ile orayı bir demokrasi ve özgürlükler adası yapıyoruz.
TERÖRİSTLERİ GERİ ÇAĞIRIRLAR: Benim MHP’ye gönül vermiş kardeşlerim İşçi Partisi ile ittifakı görmeli. İP lideri terör örgütü lideriyle fotoğraflar çektirdi. Bunların eylem birliği bugüne ait değil. Kavga ediyormuş gibi yapıyor statükoyu ayakta tutuyorlardı. Kan ticareti içinde işte bu beyefendiler geçinip gidiyorlar. Takke bir kez daha düştü. Bunlar iktidara gelseler Kandil’e davet gönderip teröristleri mağaralara geri çağırırlar. Çünkü bunlar terörden beslenirler
PAZARLIK SÖZ KONUSU DEĞİL: Çözüm sürecinde Türkiye’nin başını eğecek hiçbir girişim içerisinde değiliz. Müzakere, taviz verme, pazarlık asla ve asla söz konusu değildir. Ve buradan ana muhalefetin genel başkanına yavru muhalefetin genel başkanına sesleniyorum. Biz bugüne kadar kimseyle bu ülkenin bu milletin menfaatlerini pazarlık konusu yapacak kadar düşmedik, alçalmadık asla da alçalmayız.