Tophane'de evi basılan öğrenci: 30 kişilik bir ekip var

Tophane'de evi basılan öğrenci: 30 kişilik bir ekip var
Tophane'de evi basılan öğrenci: 30 kişilik bir ekip var
Tophane'de evi basılan Şehir Üniversitesi Sosyoloji Master öğrencisi Özge Altın, 30 kişilik bir ekibinin evine gelip, ev sahibinden bilgi aldığını anlattı. Altın, bu ekibin 5 Kasım'da çok sayıda öğrenci evine baskın düzenlediğini söyledi.

 

Evrensel gazetesine gönderdiği yazısında “Salı günü Beyoğlu'ndaki öğrenci evi ve apart baskınlarına maruz kalan evlerden biri de benim evimdi” diyen Altın , baskınla ilgili şunları anlattı:
“Tophane’ye lisans öğrenciliğim esnasında taşındım ve yüksek lisans öğrenimim süresince de burada oturmaya devam ediyorum. Kültürlerine ve inançlarına karşı sürekli dikkatli ve saygılı olduğum/olmak durumunda kaldığım mahalleliyle bu beş yıllık süre içinde herhangi önemli bir sorun yaşamadığımız gibi, tüm farklılıklarımıza rağmen Tophane benim için İstanbul 'da ender görülen komşuluk ilişkilerini edinebildiğim bir yer olmuştu; ta ki Erdoğan’ın öğrenci evleriyle ilgili açıklama yaptığı güne kadar. Erdoğan’ın konuşmasının ertesi günü (5 Kasım) üniversitede olduğum sırada evime otuz kadar polis, sivil polis, zabıta ve maliye memurunun geldiğini öğrendim. Ben olmadığım için ev sahibimle görüşen polisler, burada ‘iki üniversiteli kadının’ yaşadığı ihbarını aldıkları için(!) buranın apart olup olmadığını kontrol edeceklerini söylemişler. Tophaneli ev sahibimin benim kiracı olduğumu ve beş yıldır herhangi bir sorun yaşamadığımızı söylemesi üzerine kira sözleşmemiz kontrol edilmiş. Onu da gördüğü halde tatmin olmayan fakat buranın apart olmadığını ‘anlayan’ polisler, özel hayatıma dair onlarca soru (benim ailemin hangi şehirde yaşadığına ve ailemi ne kadar sıklıkla ziyaret ettiğime kadar) sorduktan sonra evden ayrılmış. O anda arama veya kontrol için herhangi bir belge sunulmadığı gibi bana da herhangi bir tebligat bırakılmamış. Ayrıca, gelen polisler kendilerinin ilçe emniyet şubesinden değil, ‘merkez’den gönderildiğini söylemiş.

OTUZ KİŞİLİK EKİP

Olayın aslını ve şikayet eden kişiyi öğrenmeye çalıştığım bu iki gün sonunda öğrendiğim, 5 Kasım günü yalnız bana değil, Tophane ve Galata çevresinde bir çok öğrenci evi ve apart işletmeye baskın düzenlenmişti ve aynı otuz kişilik polis ekibi ellerinde izin belgesi olmadığı halde bir çok hane ve işletmeye zorla girmeye kalkmıştı. Basılan ev sahiplerinden dinlediğim, ev olduğu gayet bilinir olan öğrenci evlerine apart olarak kullanıldığı iddiasında ısrar edilerek zorla girilmeye çalışılmış, kira kontratı ve tapuları sorulmuştu. Polislere arama belgeleri sorulduğundaysa ellerinde sadece yönetmelik olduğunu söylemişlerdi. İnsanlar polisleri evlerine almayı reddettiğindeyse polislerle ev sahipleri arasında tartışma çıkmıştı.”

Yazının tamamı için