Toplatma kararı, TBMM gündemine taşındı

Toplatma kararı, TBMM gündemine taşındı
Toplatma kararı, TBMM gündemine taşındı
Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'nin kitapları hakkında verilen toplatma kararı, soru önergesiyle TBMM gündemine taşındı.

RADİKAL - Radikal'in gündeme getirdiği gazeteci Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'nin kitapları hakkında verilen toplatma kararı, TBMM gündemine taşındı. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.  

HDP'li Sancar'ın soru önergesinde, gazeteci Hasan Cemal'e ait "Delila / Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri" ile "Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri" adlı iki kitabıyla, gazeteci Tuğçe Tatari'ye ait "Anneanne, Ben Aslında Diyarbakır'da Değildim" kitaplarıyla ilgili toplatılma kararı alındığı hatırlatıldı. Hasan Cemal'in Everest Yayınları'ndan çıkan "Delila / Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri" kitabının Ekim 2015'te altıncı baskısını yaptığı belirtilerek, "Artık demokratik ortamlarda tartışılan, tezlerde referans verilen Abdullah Öcalan'ın çok sayıda kitabı hakkında toplatma kararı verilmiştir. Bu kitapların, bildiri ve dergilerin toplatılmasıyla ilgili mahkeme, içeriğe dair herhangi bir değerlendirme yapmaksızın, yalnızca mevzuatı ve kitap adlarını alıntılamakla yetinmiştir" denildi.

Önergede şu soruların yanıtlanması istendi:  

1.     -  Kitapları okuduğuna dair dahi ciddi şüphelerin bulunduğu bir hakimin Türkiye'de ve tüm dünyada dolaşıma girmiş kitapların toplatılmasına, gerekçe ileri sürmeden karar vermesi hukuka uygun mudur?

2.      - Bir kitabın Anayasa'nın 28. maddesinin 4. fıkrasında yer alan, "devletin iç ve dış güvenliğini, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü tehdit eden veya suç işlemeye veya ayaklanma veya isyana teşvik eder nitelikte olan" kısmına dahil olabileceğini bir an için düşünsek bile, kitap, dergi ve bildirilerde yazanların hangi açıdan bu hüküm kapsamına girdiğini açıkça değerlendirmeyen bir kararla tüm bu yayınların toplatılmasına karar verilmesi, ifade özgürlüğünü, basın hürriyetini ve hukuk güvenliğini tehdit etmez mi?

3.      - Kasım 2002'den bugüne, Türkiye'de kaç kitabın toplatılması için karar verilmiştir? Bu kitapların adları nelerdir, hangi yayınevlerinden çıkmışlardır?

4.       -12 Eylül 1980'den 24 Kasım 1983'e kadar kaç adet kitap toplatılmıştır? Bu kitapların adları nelerdir ve hangi yayınevlerinden çıkmışlardır?

5.      - 6. baskısını sorunsuzca yapan, Türkiye'de ve dünyada dolaşıma giren bir kitabın da içinde bulunduğu kitapların, dergilerin ve bildirilerin toplatılmasında hükümetin son süreçteki politikalarının payı olduğunu düşünüyor musunuz?

6.       - Kitapların suç unsuru gibi değerlendirilip toplatılması, Anayasa'nın ifade özgürlüğünü güvence altına alan 25. ve basın hürriyetini güvence altına alan 28. maddesiyle bağdaşmakta mıdır?